MENU
×

Poradnik kupowania rolek freeskate

Przed zakupem rolek freeskate musisz określić, czy chcesz jeździć po mieście czy wykonywać jazdę slalomową, gdyż różne typy podłoża wymagają innych kółek. Ponadto, upewnij się, że rolki są ściśle dopasowane. Przeczytaj ten poradnik, jak wybrać najlepsze dla siebie rolki freeskate.

Rolki freestyle są odpowiednie do dwóch głównych rodzajów jazdy: miejskiej oraz slalomu freestyle. Oba style wymagają zwrotnych rolek; jazda miejska ze względu na częste zmiany kierunku jazdy, natomiast slalom to taneczne ruchy przy jeździe wokół pachołków slalomowych.

Jeśli ważysz ponad 100 kg, to dobrym pomysłem jest wybranie rolek freeskate zamiast zwykłych rolek inline, nawet jeśli szukasz czego do jazdy rekreacyjnej, gdyż płoza w rolkach freeskate jest bardziej wytrzymała.

Kółka - rozmiar i twardość

80 mm średnicy to typowy rozmiar kółek do rolek freeskate, lecz możesz również wybrać mniejsze i większe kółka:

  • Większe kółka umożliwiają wyższe prędkości, lecz zapewniają mniejszą zwrotność.
  • Mniejsze kółka zapewniają większą zwrotność, lecz niższą prędkość.

83-86A to typowa twardość kółek w rolkach freeskate. Powierzchnia, po której jeździsz, określa twardość używanych kółek.

  • Twardsze kółka są lepsze do jazdy po betonie/asfalcie, gdzie kółka często są odpychane na boki w trakcie ostrych skrętów i wysokich prędkości. Przy miękkich kółkach ryzyko pęknięcia kółek jest wysokie.
  • Miękkie kółka są odpowiednie do aren sportowych z podłogą z lakierowanego drewna, gdzie potrzebujesz lepszej przyczepności.

Łożyska

Ważne jest odpowiednie traktowanie łożysk, aby zawsze zapewniały Ci płynną jazdę. Oznacza to:

  • Unikanie wody i wilgoci.
  • Unikanie piasku i brudu.

Łożysko umieszczone jest w środku kółka i ma wpływ na to, jak płynnie obraca się kółko. W SkatePro zazwyczaj określamy łożysko według skali ABEC, aby opisać precyzję łożyska.

  • Wyższa wartość ABEC oznacza mniejszy opór toczenia, dzięki czemu łatwiej utrzymasz prędkość.

Polecamy kupowanie produktów znanych marek, zamiast skupiać się tylko na wartości ABEC. Jest wiele innych parametrów, które są także ważne przy określaniu jakości łożyska. Może się zdarzyć, że łożysko ABEC 5 będzie się lepiej sprawowało niż łożysko ABEC 7. Więcej szczegółowych informacji w naszym poradniku "Kupowanie łożysk".

Buty

Buty do rolek freeskate często mają dodatkowe wsparcie dla większego komfortu, jednakże nie są tak wygodne jak buty rolek rekreacyjnych. Ponadto, buty są sztywne, aby nie wyginały się w trakcie ostrych skrętów. Niektóre modele są nawet dopasowywane na ciepło, aby zapewnić świetne dopasowanie, jednak niektórzy wolą tradycyjne rozbijanie buta w trakcie użytkowania.

Mechanizm zapinania

Ważne jest, aby rolki freeskate były dobrze zapięte, co zapewni potrzebne dopasowanie w trakcie szybkich skrętów, skoków i innych technicznych elementów, które wymagają sporej kontroli. Przewagą klamry jest to, że zapina ciaśniej od sznurowadeł i jednocześnie łatwiej jest uzyskać taki sam poziom dopasowania.

Płoza

Płoza rolek freeskate jest bardzo wytrzymała i może wytrzymać obciążenia ze skoków i trików oraz wyższej masy ciała użytkownika. Z mocną płozą masz lepszą kontrolę i lepszy transfer siły, czyli energia włożona w każdy ruch jest użyta efektywnie. Płoza jest krótka, aby łatwiej manewrować rolkami; z tego też względu zazwyczaj nie spotyka się hamulca na rolkach freeskate, jednakże niektóre modele posiadają zamontowane hamulce.

W rolkach freeskate zazwyczaj można ustawić płozę bardziej po prawej lub lewej stronie lub po środku. Dzięki temu możesz przenieść punkt równowagi zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami.

Rozmiar

Dla płynnej i komfortowej jazdy sugerujemy:

  • Przeczytanie poradnika rozmiarów na stronie każdego produktu.
  • Wybranie rozmiaru mniej więcej takiego, jak rozmiar codziennego buta.
  • Upewnij się, że rolki pasują ściśle dla większej kontroli.

Ochrona w czasie jazdy

Zawsze polecamy wybranie certyfikowanego sprzętu ochronnego, aby mieć pewność najwyższej jakości. Z tego względu w sklepie SkatePro oferujemy tylko ochraniacze zgodne ze standardem EN 1078. Ponadto, większość sprzętu została dodatkowo przetestowana przez skaterów. Pamiętaj też, że noszenie ochraniaczy sprawi, że szybciej nauczysz się nowych trików i innych elementów technicznych, gdyż masz więcej odwagi do wykonywania bardziej skomplikowanych rzeczy.

Sprawdź naszą szeroką ofertę rolek freeskate

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie rolek freeskate, skontaktuj się z nami.

Popularne produkty

';