×
Menu

Freeskating

Czym i dla kogo jest freeskating?

Freeskating, znany jako freestyle inline skating lub urban skating, to styl jazdy łączący jazdę fitness z jazdą agresywną. Jest to szczególny styl, praktykowany często w środowiskach miejskich. Rolki posiadają twarde buty odporne na uderzenia i wysokie cholewki zapewniające lepsze wsparcie kostki. Modele freeskate są doceniane zarówno przez zaawansowanych skaterów, jak i osoby rozpoczynające swoją przygodę z rolkami.

Style freeskatingu: Urban i Slalom

Rolki freestyle mogą być używane zarówno do przemieszczania się, jak i wykonywania trików w stylu jazdy agresywnej. Są to jedne z najbardziej wszechstronnych dostępnych rolek inline, których mobilność i szybkość porównywalne są do rolek rekreacyjnych. Świetnie sprawdzą się do jazdy fitness po mieście i slalomu.

URBAN SKATING

Podczas uprawiania tego rodzaju jazdy, rolkarze wykorzystują rolki freeskate do przemieszczania się lub ćwiczenia agresywnych tricków w zabudowie miejskiej. Zwykle preferowanymi kółkami do urban skatingu, są te o średnicy od 90 do 110 mm, ponieważ gwarantują one lepszą kontrolę na napotkanych nierównościach.

SLALOM SKATING

Uprawiany na gładkich nawierzchniach, slalom skating to zaawansowany technicznie rodzaj jazdy, podczas którego skaterzy omijają przeszkody ułożone w równych odstępach, często wykonując przy tym tricki. Profesjonaliści opanowują specjalne ruchy taneczne urozmaicające slalom między pachołkami i pokazują swoje umiejętności podczas zawodów. Na sprzęcie sportowców wybierających tę dyscyplinę montowane są kółka o mniejszych średnicach: 76 mm, 80 mm, a czasem 84 mm. Wymieniony zakres rozmiarów gwarantuje wysoką zwrotność sprzętu, niezbędną podczas wykonywania tricków.

Czy freeskating jest dla Ciebie?

Wybór tego typu rolek uzależniony jest w dużej mierze od miejsca zamieszkania. Rolki freeskate są bardzo uniwersalne, najlepiej sprawdzą się do jazdy po miastach o szerokich, płaskich drogach. Obszary podmiejskie lub duże parkingi są również świetnymi miejscami do freeskatingu.

Rolki freeskate zapewnią też wspaniale wrażenia podczas jazdy fitness, na długich dystansach, lub podczas spokojnych przejażdżek poza miastem. Szczególnie jeśli cenisz sprzęt gwarantujący wysokie przenoszenie mocy i dobrą prędkość.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rolkach inline, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem kupowania rolek: Jaki rodzaj rolek wybrać?

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki