×
Menu

Odzież do jazdy na biegówkach

Co założyć na jazdę na biegówkach

Jazda na biegówkach jest pod wieloma względami podobna do biegania. Ubrania muszą być lekkie i zapewniać odpowiedni zakres ruchu nóg. Ale pytanie brzmi: co założyć na narty, gdy ubranie musi także zadbać o zachowanie ciepła i suchości podczas chłodnych dni spędzonych na łonie dzikiej natury?

Standardowa kurtka narciarska i spodnie z warstwą izolacyjną sprawią, że Twoje ciało przegrzeje się szybciej niż zdążysz powiedzieć "jazda na biegówkach", ale lekka kurtka i legginsy do biegania sprawią, że zimny dzień zamarzniesz na kość. Przetrwanie zapewnią Ci warstwy.

Warstwy to jedyna droga

Założenie kilku warstw odzieży narciarskiej umożliwia zdejmowanie lub zakładanie poszczególnych warstw w zależności od tego, jak jest Ci ciepło. Na przykład warstwa bielizny narciarskiej pod warstwą środkową złożoną z polaru pod kamizelką pod kurtką. Wiele cienkich warstw daje więcej poduszek powietrznych między ubraniami, w których zatrzymuje się ciepło.

Wybierając odzież do jazdy na biegówkach powinieneś wybrać modele wykonane z syntetycznych włókien, które szybciej odprowadzają pot ze skóry, dzięki czemu będzie Ci sucho przez cały dzień. Pamiętaj, aby założyć warstwę wierzchnią, kiedy będziesz się zatrzymywał na dłuższą chwilę, aby się nie wyziębić.

Pierwsza warstwa / base layer: To warstwa znajdująca się najbliżej skóry. Odpowiada za utrzymywanie ciepła i suchości. Warstwa bazowa składa się z bielizny i powinna być wykonana z materiału, który odprowadza pot od skóry. Polecamy wybrać bieliznę wykonaną z materiałów syntetycznych, wełny z merynosów lub jedwabiu.

Środkowa warstwa / mid layer: Ta warstwa nie tylko utrzymuje ciepło, ale także reguluje temperaturę ciała. Pamiętaj, że pogoda na stoku jest bardzo zmienna i możesz natrafić zarówno na złe warunki z bardzo niską temperaturą, jak i na słońce i ciepło. Polecamy, by warstwa środkowa składała się z poliestru lub polaru.

Wierzchnia warstwa / outer layer: Składa się z kurtki narciarskiej / kurtki soft shell i spodni. Wielu narciarzy lubi nosić pod spodem kamizelkę, która działa jak warstwa ochronna shell i zapewnia suchość oraz ciepło. Warstwa wierzchnia powinna być zawsze wodoodporna i odporna na działanie wiatru, a jednocześnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz, aby zapewnić ciepło.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki