×
Menu

Odzież do Narciarstwa Biegowego

Jak ubrać się na biegówki?

Odzież do jazdy na biegówkach ma na celu utrzymanie temperatury ciała, przy jednoczesnym zapewnieniu Twoim nogom i ramionom pełnej swobody ruchów. Jazda na biegówkach to forma treningu aerobowego, podobnie jak bieganie. Dlatego też pożądanymi cechami wykorzystywanych do niej ubrań są niska masa i oddychalność. Najlepsze są ubrania z syntetycznych włókien lub wełny Merino, które skutecznie odprowadzają ciepło i pot z powierzchni skóry. Zazwyczaj ubiór narciarza biegowego składa się z 3 warstw: bielizny, tzw. drugiej warstwy oraz warstwy wierzchniej.

Bielizna znajduje się najbliżej Twojej skóry i jest odpowiedzialna za zachowanie ciepła i odprowadzanie wilgoci.

Druga warstwa ma przede wszystkim zapewnić Ci ciepło. Wiele modeli wyposażonych jest w zamki, które możesz rozpiąć lub zapiąć, w zależności od tego, czy jest Ci zbyt ciepło czy zimno. Jako drugą warstwę polecamy wybór ubrań zawierających wełnę, poliester lub inne włókna o właściwościach izolujących.

Warstwa wierzchnia - można ją ubrać na warstwę drugą lub bezpośrednio na bieliznę w zależności od panujących warunków pogodowych. Zewnętrzna warstwa powinna być wodoodporna i wiatroszczelna, a przy tym umożliwiać odparowywanie wilgoci przez włókna, tym samym chroniąc Cię przed marznięciem.

Rękawiczki, czapki i kominy na biegówki

Jest jeszcze kilka innych elementów, które potrafią zrobić różnicę podczas jazdy na biegówkach w chłodne dni. Rękawiczki zapewniają odpowiednią swobodę ruchów oraz są wykonane z przyczepnego materiału, ułatwiającego trzymanie kijków. Lekkie opaski, grubsze polarowe czapki i kominiarki - to tylko kilka propozycji do ubrania na głowę w zależności od panującej temperatury.

Jeśli nosisz się z zamiarem zakupu własnego sprzętu do narciarstwa biegowego i potrzebujesz dodatkowej pomocy, sprawdź nasz poradnik Kupowanie Nart Biegowych.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki