MENU

Łyżwy figurowe

  Filtr
Marki
Rozmiar buta
Rodzaj buta
But - materiał
Cechy wkładek
Zapięcie

Łyżwy figurowe zaprojektowane są naturalnie do jazdy figurowej na lodzie. Są zazwyczaj smuklejsze i bardziej stylowe od łyżew tradycyjnych. Sam but w łyżwach figurowych jest węższy i posiada mniej wyściółki wewnątrz.

Charakterystyka łyżew figurowych

Figurówki w większości wypadków dostępne są z wysokim wsparciem kostki oraz posiadają sznurówki zamiast klamer lub rzepów. Większość modeli dostępnych na rynku zrobiona jest ze skóry syntetycznej lub PVC. Syntetyczny materiał zapewnia wytrzymałość łyżew oraz zmniejsza ich wagę, co jest znacznącym atutem w jeździe figurowej, zwłaszcza podczas skoków. Wiele osób wybiera dośc ciasne, idealnie dopasowane łyżwy figurowe, co zwiększe kontrolę podczas jazdy po lodzie.

Figurówki posiadają stalową płozę, lekko zakrzywioną, co można zobaczyć z profilu. Płoza zakończona jest z przodu ząbkami, które dają większą kontrolę podczas wykonywania ewolucji i skoków. Oprócz tego, płoza wystaje poza długość buta, co skutkuje lepszą równowagą i stabilnością. Zwyczajowo łyżwy figurowe dostępne sa w kolorze białym dla kobiet i czarnym dla mężczyzn, ale powoli odchodzi się od tej reguły oraz produkuje się figurówki w innych kolorach.

Do czego używać łyżwy figurowe?

Figurówki, choć zaprojektowane są do jazdy figurowej i wyczynowej, świetnie sprawdzają się podczas rekreacyjnej jazdy na lodowisku. Pierwsze łyżwy figurowe zaprojektowano już pod koniec 19-go wieku, wtedy jednak używano ich wyłącznie na zewnątrz. Rosnąca popularność jazdy na łyżwach spowodowała rozwój tej dyscypliny sportu do 4 różnych kategorii: jazdy pojedynczej, jazdy w parach, tańca na lodzie i jazdy synchronicznej.

Zobacz nasz przewodnik dotyczący kupowania łyżew i doboru rozmiaru.

';