×
Menu

Foki do Nart Biegowych

  Filtr
Marki

Wymień foki w swoich nartach biegowych, by zwiększyć przyczepność

Foki odpowiedzialne są w nartach biegowych za przyczepność ze śniegiem - dzięki nim możliwe jest odpychanie się od nawierzchni i skuteczny ślizg wewnątrz torów. Foki, nazywane również skinami, wykonuje się przede wszystkim z moheru lub nylonu. Umieszcza się je na spodach nart, w miejscu gdzie zamontowane są wiązania. Tę część narty nazywa się strefą odbicia - tym ,co umożliwia owo odbicie, są właśnie foki. Pozostała część narty, zarówno w przedniej, jak i tylnej części, to tzw. strefa ślizgu - gładka powierzchnia, która umożliwia płynne sunięcie po śniegu.

Foki wykorzystuje się wyłącznie do jazdy stylem klasycznym i podczas jazdy backcountry. Ze względu na znaczne różnice w technice jazdy, narty do stylu łyżwowego nie wymagają stosowania fok.

Foki kontra wosk

Dwie najpopularniejsze metody uzyskania przyczepności na śniegu to foki lub wosk. Na rynku dostępne są również narty z tzw. rybią łuską - jest to jednak znacznie mniej rozpowszechnione rozwiązanie.

Foki do nart biegowych często wybierane są ze względu na ich łatwą konserwację oraz wydajność zbliżoną do nart woskowanych. Nylonowe lub moherowe foki sprawdzą się w różnych temperaturach i warunkach śniegowych. Od czasu do czasu wystarczy je jedynie wyczyścić i ewentualnie wymienić, jeśli utracą swoje właściwości lub ulegną uszkodzeniu.

W zależności od modelu nart foki mogą być albo fabrycznie zintegrowane ze spodem narty albo montowane z wykorzystaniem specjalnego systemu umożliwiającego ich łatwe ściąganie i zakładanie.

Narty woskowane umożliwiają Ci z kolei precyzyjniejsze dopasowanie poziomu przyczepności do panujących warunków. Masz pełną kontrolę nad tym, ile smaru nakładasz, oraz kiedy to robisz. Poprawne nawoskowanie nart wymaga czasu i umiejętności, jednak jeśli wykona się to poprawnie, pozwala to osiągnąć zarówno niezrównaną przyczepność, jak i świetny ślizg. Smary i akcesoria przydatne do ich nakładania znajdziesz w kategorii Smary do Nart Biegowych.

Odpowiednia konserwacja fok i samych nart może znacząco podnieść jakość Twojego narciarskiego doświadczenia. Niezbędne do tego produkty znajdziesz w kategorii Narzędzia i Sprzęt do Konserwacji Nart Biegowych.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki