×
Menu

Hokej na rolkach - Hokej inline

Warto wiedzieć

Hokej na rolkach - co to i jak w to się gra?

Hokej na rolkach, nazywany również hokejem in-line albo hokejem ulicznym, to niezwykle intensywny, rozgrywany w szybkim tempie, wywodzący się z tradycyjnego hokeja sport, w którym lód, jako przestrzeń gry, zastępuje inna twarda i gładka nawierzchnia. Do przemieszczania się po polu gry zawodnicy, w miejsce łyżew, wykorzystują rolki, a kije hokejowe służą im do strzelania twardą plastikową piłką lub krążkiem w kierunku bramki przeciwnika. Zespoły składają się z pięciu zawodników (włącznie z bramkarzem). Mimo że hokej na lodzie jest powszechnie uznawany za bardzo kontaktowy sport, faule są w nim surowo karane.

Sprzęt do hokeja na rolkach

Hokej uliczny to bardzo intensywny sport, a między zawodnikami często dochodzi do fizycznego kontaktu, co może skutkować licznymi kontuzjami. Z tego powodu zawodnicy stosują sprzęt ochronny, a we wszystkich oficjalnych zawodach korzystanie z niego jest wręcz obowiązkowe. Niezbędny zestaw minimum to: kask, ochraniacze na łokcie, ramiona, piszczele oraz krocze, a także rękawice ochronne.

Rolki hokejowe są sztywne, lekkie i bardzo zbliżone w konstrukcji do tradycyjnych łyżew do hokeja. Zamontowane są w nich niewielkie kółka, dzięki czemu możliwe jest skuteczne przyspieszanie i wykonywanie ostrych skrętów.

Gracze korzystają także z kijów wykonanych z drewna lub materiałów kompozytowych. Dobór właściwego rozmiaru kija jest zależny od wzrostu użytkownika. Kij nie powinien mieć szerokości większej niż 5 cm i ważyć więcej niż 500 g.

Gdzie grać w hokeja na rolkach?

Początków hokeja na rolkach należy szukać w Londynie, w Anglii. Profesjonalne zawody rozgrywane są na prostokątnych boiskach o nawierzchni drewnianej lub betonowej. Pole gry jest zwykle oddzielone od widowni wysokimi bandami, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oglądającym i utrzymanie odbijającego się krążka lub piłki w polu gry.

Niemniej jednak gra w hokeja na rolkach jest możliwa w dowolnym miejscu o suchej, w miarę gładkiej nawierzchni. Zanim zapiszesz się do klubu, zbierz znajomych i spróbuj swoich sił np. na osiedlowym boisku. Hokej in-line to naprawdę świetny, gwarantujący wiele frajdy sport. Żeby zacząć swoją przygodę i poćwiczyć pierwsze podania czy strzały, wystarczy Ci kumpel i nawet prowizoryczna bramka.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki