×
Menu

Wrotki

Czym jest wrotkarstwo?

Wrotkarstwo to sport, który można uprawiać zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo. Polega on na jeździe po specjalnie przygotowanych torach lub dowolnych gładkich nawierzchniach przy wykorzystaniu specjalnych, wyposażonych w cztery kółka butów. Na wrotkach można jeździć także na ulicach, po chodnikach i ścieżkach rowerowych. Wrotkarstwo jako sport dzieli się na kilka pomniejszych dyscyplin. Wyróżnić można m.in. jazdę szybką, figurową i rytmiczną.

Sprzętem niezbędnym do uprawiania tego sportu są wrotki - specjalne buty z dwoma kółkami zainstalowanymi w przedniej i dwoma w tylnej części. Kółka są montowane parami, dokładnie tak samo jak w deskorolkach. Wrotki mogą mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od dyscypliny, którą masz zamiar się zająć. Zwykle występują w żywych, jaskrawych kolorach i posiadają pokaźny, gumowy hamulec zamontowany w przedniej części buta.

Zalety jazdy na wrotkach

Jazda na wrotkach to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała forma treningu dostępna dla wszystkich, bez względu na wiek. Podobnie jak bieganie, jazda na wrotkach wpływa pozytywnie na pracę serca, wzmacnia mięśnie i jest świetnym sposobem na spalanie nadmiarowych kalorii. Podczas jazdy na wrotkach wykorzystywane są zarówno mięśnie nóg, pośladków, jak i tułowia, a przy tym obciąża ona stawy znacznie mniej niż bieganie.

Jak każdy rodzaj aktywności fizycznej, wrotkarstwo to świetny sposób na rozładowanie stresu - oczyszcza umysł, poprawia nastrój i również, jak dowodzą badania, pomaga dzieciom skuteczniej się uczyć. Dodatkowo wpływa pozytywnie na Twoją równowagę i koordynację oraz ćwiczy zdolność mózgu do koncentracji, pozwalając Ci zachować sprawność i krzepkość umysłu mimo upływu lat.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat wrotek? Sprawdź nasz Przewodnik zakupu wrotek.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki