×
Menu

Łożyska do Rolek

  Filtr
Marki
Klasyfikacja i dokładność łożysk
Rodzaj łożysk
Smar

Warto wiedzieć

Czym są łożyska do rolek?

Łożyska do rolek to niewielkie, okrągłe elementy mechaniczne umieszczane pomiędzy ośką ramy rolki a rdzeniem kółka. Każde kółko wymaga użycia dwóch łożysk oraz specjalnej tulejki (spacera). Łożysko składa się z większego pierścienia zewnętrznego i mniejszego wewnętrznego. Pomiędzy pierścieniami umieszczone są niewielkie stalowe kulki. To dzięki nim koło może się swobodnie obracać. Specjalne osłonki chronią wnętrze łożysk przed uszkodzeniem, zwiększając ich wytrzymałość.

Wybór nowych łożysk do rolek

Niezależnie od rodzaju rolek, każde kółko do właściwego funkcjonowania wymaga dwóch łożysk. Wszystkie łożyska do rolek pasują do wszystkich standardowych kółek, nie musisz się więc martwić o ich rozmiar. Jakość rolek zależy od kilku różnych czynników - materiału wykonania, precyzji (ABEC), rodzaju smarowania oraz tego, czy łożyska posiadają osłonki czy nie (łożyska zamknięte/otwarte).

Jeśli jeździsz głównie na zewnątrz, zamknięte, smarowane smarem łożyska będą dla Ciebie optymalnym wyborem. Rolkarze jeżdżący w hali mogą wybrać z kolei szybko obracające się i łatwe w czyszczeniu łożyska otwarte. Rolkarze szybcy i długodystansowi mogą być zainteresowani smarowanymi olejem łożyskami o wysokiej precyzji. Są szybkie i łatwo je wyczyścić, jednak zanieczyszczenia mogą bardzo łatwo doprowadzić do ich uszkodzenia.

Kiedy należy wymienić łożyska

Na ogół łożyska do rolek wytrzymują od 12 do 18 miesięcy. Materiał i jakość wykonania oraz sposób konserwacji to główne czynniki, które determinują żywotność łożysk. Jeśli po wyczyszczeniu Twoje łożyska wciąż wydają niepokojące dźwięki lub widoczne są na nich ślady rdzy, najwyższa pora je wymienić. Pamiętaj - łożyska do rolek powinny być zawsze ciche, a ich obrót swobodny.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat łożysk? Przeczytaj nasz kompleksowy Poradnik Zakupu Łożysk.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki