MENU
×

Deskorolki cruiser

Cruisery to specjalna odmiana klasycznych deskorolek, dostępna z plasitkowym lub drewnianym blatem. Cruisery w tej kategorii zrobione sa z drewna.

Czym różni się cruiser od deskorolki?

Cruiser jest połaczeniem klasycznej deskorolki i longboarda. Podczas gdy deskorolki używa się przeważnie do robienia trików, longboard służy do przemieszczenia się i szusowania. Cruisery rozmiarem nie odstają od klasycznych deskorolek, ich kształt jest często inspirowany deskorolokami z lat 70 a trucki i kółka bardzo przypominają te z longboardu. To połączenie daje zwrotną i poręczną deskę do codziennej jazdy. Poza tym, cruisery są nie tylko wygodnym środkiem transportu w mieście, ale modny, lifestylowym dodatkiem.
Lekko podniesiony tył cruisera, tzw. kick tail kształtem przypomina klasyczną deskorolkę. Z drugiej strony, trucki i kółka są znacznie większe niż w klasycznej deskorolce. Kółka są nie tylko większe, ale i bardziej miękkie co pozwala na szybszą jazde i większa przyczpeność. Gumki w truckach są bardziej miękkie co daje możliwość płynniejszej i zwrotniejszej jazdy.

Od deskorolki do cruisera

Historia deskorolki się przełomu lat 40-tych i 50-tych, gdzie deski robiło się samemu w domu, przykręcając kółka i trucki z wrotek do kawałka deski. Pierwsze komercyjnie produkowane deski powstały w Kalifornii i trafiały do sklepów dla surferów. Deskorolki sprzedawano surferom, którzy chcieli surfować po ulicach podczas gdy warunki nie pozwalały na zabawę na otwartym morzu.

Dopiero w latach 70-tych prodcenci wpadli na pomysł wykorzystania poliuretanu przy produkcji kółek do deskorolki. Ten wynalazek znaczącono wpłynął na rozwój deskorolki i na wzrost jej popularności. Wielu producentów deskorolek zaczęło eksperymentować z materiałami i rozmiarami różnych części. Blaty z aluminium, włókna szklanego i inne wynalazki pojawiały się na rynku. Ostatecznie największa popularność, głównie dzięki niezawodności, lekkiej wadze i wytrzymałości, zyskały deskorolki plastikowe, a prym wiodły marki takie jak Penny, Stereo Vinyl Cruiser czy Globe. Jeśli interesują Cię cruisery plastikowe zamiast drewnianych opisanych w tej kategorii, przejdź to zakładki obok.

';