×
Menu

Trucki do longboardu

  Filtr
Marki
Szerokość ośki
Szerokość hanger'a
Truck type
Hanger Nachylenie

Warto wiedzieć

Jakie trucki do longboardu wybrać?

Trucki są jedną z najważniejszych części longboardu. Trucki to elementy w kształcie litery T, które łączą koła z blatem deski i umożliwiają skręcanie. Wybór odpowiednich trucków zależy od tego, jaki styl longboardingu masz zamiar uprawiać.

Rodzaj posiadanego przez Ciebie decku determinuje to, w jaki sposób będziesz montował do nich trucki. W standardowych blatach typu top mount trucki montuje się w całości do spodniej części blatu. Jeśli posiadasz deck typu drop-through z wycięciami po obu stronach deski, będziesz musiał rozkręcić trucki, tak by móc zamontować baseplate od góry, a następnie od spodu wkręcić w niego hanger.

Trucki montowane od spodu (top mount) gwarantują świetną skrętność i responsywność, podczas gdy system drop-through zapewnia lepszą stabilność i łatwiejsze odpychanie.

Jaki rozmiar trucków do longboardu wybrać?

Szerokość hangera trucków longboardowych zamyka się zwykle w przedziale 150-180 mm. Ogólna zasada jest taka, że trucki powinny być mniej więcej tej samej szerokości co blat deski, co nie oznacza, że nie można w desce zamontować trucków nieco szerszych lub węższych. Szerokie trucki oferują większą stabilność, trudniej jednak na nich skręcać oraz jest większe ryzyko, że będą zahaczać o blat podczas ostrych zakrętów. Wąskie trucki nie są tak stabilne, za to zapewniają większą skrętność.

Jaki powinien być kąt nachylenia trucków w longboardzie?

Wybór trucków o właściwym kącie nachylenia może mieć duży wpływ na sposób, w jaki Twój longboard będzie skręcał. Chodzi w tym wypadku o kąt nachylenia kingpina względem podstawy trucku. Zazwyczaj mieści się on w zakresie 35-55°. Ogółem - im większy kąt, tym większa skrętność i responsywność. Stosunkowo duże nachylenie na poziomie około 50° to prawdopodobnie najbardziej popularne ustawienie, które stanowi świetny wybór dla początkujących i idealnie sprawdza się podczas carvingu i cruisingu. Trucki o mniejszym kącie nachylenia są wybierane raczej przez doświadczonych, wyczynowych riderów, których celem jest osiąganie jak najwyższych prędkości podczas zjazdów.

Potrzebujesz trucków do innych rodzajów desek? Sprawdź naszą ofertę Trucków do Deskorolek i Trucków do Cruiserów.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki