×
Menu

Rowery BMX

Warto wiedzieć

Czas na przejażdzkę - BMX czeka na Ciebie!

Jazda na rowerach BMX i dyscyplina sportu BMX istnieją i znane sa od wielu lat. Przez ten czas rowery BMX rozwinęły się niesamowicie. Niezmienione zostały tylko dwa elementy - bardzo wytrzymała stalowa lub aluminiowa rama i szerokie koła.

BMX i Mini BMX

Materiał wykonania i rozmiar roweru BMX zależy o uprawianej dyscypliny i rodzaju jazdy. Bardzo ogólnie, rowery BMX można podzielić na zjazdowe (racing BMX) i freestyle BMX. Oprócz tego, co raz popularniejsze stają się Mini BMX, które przeznaczone są do robienia trików i ewolucji na ulicy i w skateparku, nie nadają się jednak do jazdy. Klasyczne rowery BMX znane są od lat, Mini BMX dopiero się rozwija, głównie z myślą o dzieciach, niektórzy zaczęli je już kolekcjonowac!

BMX Race a BMX Freestyle

Zjazdowe BMX, tzw. racing to sport uprawiany na zewnatrz, na przygotowanych torach lub w lesie, gdzie wykonuje się ewolucje w powietrzu, inspirowane jazdą motocross. To bardzo widowiskowy i niebezpieczony sport ekstremalny, uprawiany jednak przez osoby w każdym wieku.

Zjazdowe BMX są dostępne przeważnie z aluminiowa szyną i kołami 20".

Freestyle BMX zaprojektowane są i nadają się do kilku dyscyplin, takich jakich street, trail czy flatland. Wykorzystane materiały i ich jakość mogę się zasadniczo różnić. Wiele rowerów posiada ramy zrobione z chromowanej stali wysokiej jakości, nie są one tak lekkie jak aluminium, jednak są dużo trwalsze i twardsze. Rozmiar kół to przeważnie 16" - 20", przy czym kołami do 18" są przeznaczone w rowerach dzięcięcych, 20", popularne "dwudziestki" używane sa przez starszych riderów.

Rozwój BMX

Historia BMX zaczyna się w latach 70 w Kalifornii. W 1971 pojawił się film "On any Sunday", dokumkent pokazujący jazde na motocross. Film szybko zrobił furorę i wielu twierdzi, że stał się inspiracją do rowerów BMX. Zapatrzone w film dzieciaki zaczęły naśladować starszych kolegów jeżdząć rowerami na torach przygotowanych do motocrossu, co było bodźcem dla producentów rowerów by zacząć produkować rowery BMX – Twarde, cięższe i wytrzymałe, nadające się do skoków i jazdy dirt. W tym samym czasie dość prężnie rozwijał się Freestyle BMX, który wymagał zdolności technicznych i kreatywności. W tym czasie powołano American Bicycle Association, która to od 1982 organizuje mistrzostwa świata BMX.

SkatePro