×
Menu

Rowery BMX

Warto wiedzieć

Czas na przejażdzkę - rowery BMX czekają na Ciebie!

BMX wywodzi się z dyscypliny sportowej motocross. Rowery BMX istnieją na rynku od wielu lat i przez ten czas rozwinęły się niesamowicie. Niezmienione zostały tylko dwa podstawowe elementy - bardzo wytrzymała stalowa lub aluminiowa rama i szerokie koła.

Różne dyscypliny BMX i Mini BMX

Materiał wykonania i rozmiar roweru BMX zależy o uprawianej dyscypliny i stylu jazdy. Bardzo ogólnie, rowery BMX można podzielić na zjazdowe (racing BMX) i freestyle BMX. Ostatnio coraz popularniejsze stają się Mini BMX, które przeznaczone są do robienia trików i ewolucji na ulicy i w skateparku, nie nadają się jednak do jazdy. Klasyczne rowery BMX znane są od lat. Mini BMX dopiero się rozwija, głównie z myślą o mniejszych dzieciach, a niektórzy nawet zaczęli je kolekcjonować!

BMX Race a BMX Freestyle

Zjazdowe BMX, tzw. racing to sport uprawiany na zewnątrz, na przygotowanych torach lub w lesie, gdzie wykonuje się ewolucje w powietrzu, inspirowane jazdą motocross. To bardzo widowiskowy i niebezpieczny sport ekstremalny, uprawiany przez osoby w każdym wieku.

Zjazdowe BMX są wyposażone przeważnie w aluminiową ramę i koła 20".

Freestyle BMX są odpowiednie do uprawiania kilku dyscyplin, takich jakich street, trail czy flatland. Rodzaj i jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji ram rowerów wyczynowych BMX mogą się zasadniczo różnić w zależności od modelu. Wiele rowerów posiada ramy wykonane z chromowanej stali wysokiej jakości. Nie są one tak lekkie jak aluminium, za to dużo trwalsze i twardsze. Rozmiar kół to przeważnie 16" - 20", przy czym koła do 18" są przeznaczone do rowerów dziecięcych. Koła 20", czyli popularne "dwudziestki", używane są przez starszych riderów.

Rozwój BMX

Historia BMX zaczęła się w latach 70 w Kalifornii. W 1971 pojawił się dokument "On any Sunday", pokazujący jazdę na motocross. Film szybko zrobił furorę i wielu twierdzi, że przyczynił się do powstania rowerów BMX. Zainspirowane filmem dzieciaki zaczęły naśladować starszych kolegów, jeżdżąc rowerami na torach przygotowanych do motocrossu. Był to bodziec dla producentów rowerów, by zacząć produkować rowery BMX – twarde, ciężkie i wytrzymałe, nadające się do skoków i jazdy dirt. W tym samym czasie dość prężnie rozwijał się Freestyle BMX, który wymagał zdolności technicznych i kreatywności. Powołano także American Bicycle Association, która od 1982 organizuje mistrzostwa świata BMX.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki