×
Menu

Rolki do Hokeja

Warto wiedzieć

Czym charakteryzują się rolki do hokeja?

Rolki hokejowe to podstawowy sprzęt niezbędny do rozpoczęcia przygody z hokejem na rolkach. Są one bardzo zbliżone konstrukcyjnie do łyżew hokejowych, chociaż rzecz jasna w miejsce ostrza zamontowane są kółka, a odrobinę miększe buty zapewniają dodatkową skrętność i elastyczność.

Kółka rolek do hokeja mają zwykle średnicę 76-80 mm. Nie mogą być ani zbyt małe, ani zbyt duże. Średniej wielkości kółka gwarantują łatwiejsze hamowanie, większe przyspieszenie i lepszą zwrotność niż kółka w większych rozmiarach. Kółka są zwykle bardzo miękkie, by zapewnić maksymalną przyczepność na gładkiej powierzchni boiska. Jednak jeśli zamierzasz grać na dworze, na takich nawierzchniach jak beton czy asfalt bez wątpienia lepiej sprawdzą się kółka o większej twardości.

Jak dobrać właściwy rozmiar rolek hokejowych?

Pamiętaj, by przed zakupem nowej pary rolek hokejowych, sprawdzić dokładnie tabele rozmiarów znajdujące się w opisach produktów oraz dokonać odpowiednich pomiarów. Między poszczególnymi markami występują różnice w rozmiarówkach, a rozmiar rolek hokejowych nie zawsze będzie pokrywał się z numerem Twojego codziennego obuwia. Rolki hokejowe powinny być bardzo ściśle dopasowane dla optymalnego transferu mocy i zwrotności. Wybór zbyt dużych rolek może powodować dyskomfort i powstawanie pęcherzy na stopach.

Jakie rolki wybrać?

Przede wszystkim weź pod uwagę swój styl gry i poziom zaawansowania. Rekreacyjne rolki hokejowe są zaprojektowane z myślą o początkujących użytkownikach, są przystępne cenowo i świetnie sprawdzą się, jeśli jesteś młody i chcesz po prostu aktywnie spędzić czas z przyjaciółmi. Rolki dla początkujących często korzystają z układu kółek typu Flat, z czterema kółkami tej samej wielkości (zwykle 80 mm) dla dodatkowej stabilności.

Zaawansowani gracze, którzy minimum raz, dwa razy w tygodniu wybierają się na boisko, preferują bardziej profesjonalne rolki. Mają one zwykle lżejszy, bardziej sztywny but oraz odmienny układ kółek - dwa przednie kółka o średnicy 76 mm oraz dwa tylne 80 mm to w zasadzie branżowy standard. Takie zestawienie zapewnia najbardziej skuteczne hamowanie oraz optymalną kontrolę w ciasnych zakrętach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie do hokeja na rolkach? Sprawdź nasz Poradnik zakupu sprzętu hokejowego.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki