×
Menu

Rowery BMX

Freestyle BMX - co to?

Freestyle to jedna z głównych dyscyplin sportów BMX. Chodzi w niej o kreatywność, oryginalność i unikalny styl w wykonywaniu różnego rodzaju trików w zróżnicowanych warunkach. Freestyle narodził się w latach 70-tych w Kalifornii, kiedy to riderzy BMX zaczęli na swoich rowerach wykonywać triki podpatrzone u deskorolkarzy. Freestyle BMX można uprawiać zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie, dla przyjemności.

Rowery Freestyle, nazywane również wyczynowymi rowerami BMX, charakteryzują się solidnymi ramami oraz niewielkimi, lecz wytrzymałymi kołami. Znane są ze swojej solidnej, konstrukcji, dzięki której są w stanie wytrzymać duże przeciążenia, jakie są nieodłącznym elementem jazdy Freestyle.

Różne oblicza Freestyle'u

Przez lata w obrębie jazdy Freestyle wykształciło się kilka odrębnych stylów. Występują między nimi pewne różnice, jednak nie ma wyraźnej granicy czy ustalonych zasad, które by je jednoznacznie definiowały.

street bmx

Jazda streetowa polega na wykonywaniu trików i skoków na ulicach w środowisku miejskim, dokładnie tak jak to wygląda w przypadku deskorolek czy hulajnóg. Podczas jazdy na streecie do wykonywania trików i grindowania wykorzystuje się naturalnie występujące przeszkody, takie jak poręcze czy murki.

park bmx

Jazdę parkową zwykle uprawia się na skateparku, triki zaś wykonuje się na przystosowanych do tego rampach czy railach. Możliwa jest jazda zarówno na zwykłym, przystosowanym do różnych sprzętów skateparku, jak i na torach zbudowanych specjalnie z myślą o rowerach BMX.

vert bmx

Ten styl opiera się na wykonywaniu trików powietrznych podczas jazdy w tak zwanym vercie, czyli dużej rampie o pionowych ścianach bocznych. Riderzy przejeżdżają z jednej strony halfpipe'a na drugą, by nabrać jak największej prędkości i móc się wzbić wysoko w powietrze i wykonywać triki. Vert uważa się za najbardziej ekstremalną i wymagającą poddyscyplinę sportów BMX.

Trails/dirt bmx

Ten styl jazdy BMX, określany również jako Dirt Jump, uprawia się na nieutwardzonych, szutrowych torach. Polega on na przeskakiwaniu z jednej specjalnie przygotowanej rampy na drugą przy jednoczesnym wykonywaniu trików w powietrzu. Podczas jazdy po "trailach" chodzi przede wszystkim o złapanie odpowiedniego flow i wykonywanie zaawansowanych technicznie trików. Na "dircie" rampy są z reguły wyższe, a triki są bardziej ekstremalne od tych wykonywanych na "trailach".

flatland bmx

Jazda na tzw. "flacie" to określenie na wykonywanie trików i skoków na gładkich, płaskich powierzchniach. Nie korzysta się z żadnych ramp czy poręczy. Flatland uważa się często za najbardziej artystyczny wariant Freestylu. Wielu riderów flatowych często jednak nie ogranicza się tylko do tego stylu jazdy.

Jeśli któryś z tych stylów przypadł Ci do gustu, rozpocznij swoją przygodę z BMX, sprawdzając naszą ofertę Wyczynowych Rowerów BMX.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki