×
Menu

Rolki / Łyżworolki

Warto wiedzieć

Rolki rekreacyjne - jazda fitness oraz miejska

Rolki w tej kategorii to rolki rekreacyjne przeznaczone do użytku przez dorosłych oraz dzieci - odpowiednie do jazdy fitness oraz jazdy miejskiej. Rolki tego typu znane są z wysokiego komfortu użytkowania oraz dobrego wsparcia stopy. Pokazane modele mogą być używane do jazdy na krótkie oraz średniej długości dystanse. Jazda na rolkach to dobra alternatywa do biegania, ponieważ jazda na rolkach tak jak bieganie podnosi metabolizm oraz wzmacnia siłę mięśni poprzez wykonywanie ruchów, które nie obciążają twoich stawów.

Charakterystyka rolek

Rolki, w przeciwieństwie do wrotek, mają kółka ustawione w jednej linii. Większość rolek rekreacyjnych ma dość duże kółka o średniej twardości, co daje możliwość dość szybkiej jazdy oraz zapewnia dobrą przyczepność. Dla rolek fitnesowych polecamy kółka o średnicy od 90 do 100 mm, a nawet 110 mm. Do jazdy miejskiej polecamy trochę mniejsze kółka o średnicy 80 - 84 mm. Mniejsze kółka zapewnią łatwiejsze hamowanie oraz skręt. But rolek posiada wysoką cholewkę, dobrze chroniącą kostkę, co jest szczególnie ważne dla osób początkujących, potrzebujących dodatkowej stabilizacji.

Łyżworolki swoją popularność zyskały wiele lat temu i dziś znacznie więcej osób wybiera je zamiast klasycznych wrotek. Duży popyt na rolki spowodował pojawianie się na rynku wielu akcesoriów i sprzętu do jazdy na rolkach.

Jazda na rolkach przypomina techniką i stylem jazdę na łyżwach, dlatego wiele osób preferuje jazdę na rolkach od klasycznych wrotek. Dla przykładu, możesz grać w hokeja zarówno na rolkach jak i na łyżwach.

Rolki do różnego stylu jazdy

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, rodzajów oraz producentów rolek - każdy do danego rodzaju sportu. Jeśli planujesz używanie rolek w konkretnym celu, przejrzyj nasze specjalnie dedykowane kategorie: Rolki agresywne, Rolki biegowe, Rolki hokejowe, Rolki Nordic, Rolki Freeskate.

Historia rolek

W początkach lat 80. Roces i Rollerblade jako pierwsze marki stworzyły rolki w formie znanej nam dzisiaj. Jednak sam pomysł sięga historią aż do 1800, kiedy to John Joseph Merlin użył rolek podczas otwarcia swojego muzeum w Londynie. Rolki użyte przez Merlin'a miały kółka tak samo ustawione jak dzisiejsze rolki, jednak nie posiadały hamulca ani możliwości skrętu co skończyło się uderzeniem w szklaną ścianę.

Aż do roku 1819 rolki nie zostały opatentowane. Pierwsze opatentowane rolki, tak jak model Merlina, nie posiadały hamulca ani możliwości skrętu, a więc nie były w stanie naśladować jazdy na łyżwach, co było ich głównym celem. Podjęto wiele prób udoskonalenia rolek, jednak gdy wrotki weszły na rynek, rolki usunęły się w cień. Rolki nie były popularne aż do 1980 roku, gdy nowe modele zostały przedstawione.

Roces to pierwsza marka, która zajęła się masową produkcją rolek, jednak to działania marketingowe firmy Rollerblade zapewniły im rozgłos i sprawił, że rolki stały się popularne. Z tego względu w wielu krajach zamiast nazwy rolki (ang. inline skates) używa się nazwy rollerblade.

Aby wybrać odpowiedni model, przeczytaj nasz poradnik Kupowanie rolek.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki