MENU
×

Rolki inline

Rolki rekreacyjne - jazda fitness oraz miejska

Rolki w tej kategorii to rolki rekreacyjne przeznaczone do użytku przez dorosłych oraz dzieci do jazdy fitness oraz jazdy miejskiej. Rolki tego typu znane są z wysokiego komfortu użytkowania oraz dobrego wsparcia stopy. Pokazane modele mogą być używane do jazdy na krótkie oraz średniej długości dystanse. Rolkarstwo to dobra alternatywa do biegania, ponieważ jazda na rolkach tak jak bieganie podnosi metabolizm oraz wzmacnia siłę mięśni poprzez wykonywanie miękkich ruchów, które nie obciążają twoich stawów. Dużo osób używa rolek jako miejski środek transportu.

Charakterystyka rolek

Rolki, w przeciwieństwie do wrotek, mają kółka ustawione w jednej linii. Większość rolek rekreacyjnych ma dość duże koła o średniej twardości co daje możliwość dość szybkiej jazdy oraz zapewnia dobrą przyczepność. Dla rolek fitnesowych polecamy kółka o średnicy od 90 do 100mm, a nawet 110mm. Do jazdy miejskiej polecamy trochę mniejsze kółka o średnicy 80 - 84mm. Mniejsze kółka zapewnią latwiejsze hamowanie oraz skręt. But rolek posiada wysoką cholewkę co przekłada się na dobre trzymanie stopy, co jest szczególnie ważne dla osób początkujących.

Łyżworolki swoją popularność zyskały wiele lat temu i dziś znacznie więcej osób wybiera je zamiast klasycznych wrotek. Duży popyt na rolki spowodował pojawianie się na rynku wielu akcesoriów i sprzętu do jazdy na rolkach.

Jazda na rolkach przypomina techniką i stylem jazdę na łyżwach. Osoby, które grają w hokeja na lodzie nie mają problemu z grą w hokeja ulicznego.

Rolki do różnego stylu jazdy

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, rodzajów oraz producentów rolek, z tego powodu wybór odpowiednich rolek może stać się problemem. Jeśli planujesz używanie rolek w konkretnym celu, przejrzyj nasze specjalnie dedykowane kategorie: Rolki agresywne, Rolki biegowe, Rolki hokejowe, Rolki Nordic, Rolki Freeskate.

Historia rolek

W początkach lat 80' Roces i Rollerblade jako pierwsze marki stworzyły rolki w formie znanej nam dzisiaj. Jednak sam pomysł sięga historią aż do 1800 kiedy to John Joseph Merlin użył rolek podczas otwarcia swojego muzeum w Londynie. Rolki użyte przez Merlin'a miały kółka tak samo ustawione jak ówczesne rolki, jednak nie posiadały hamulca ani możliwości skrętu co skończyło się uderzeniem w szklaną ścianę.

Aż do roku 1819 rolki nie zostały opatentowane. Pierwsze opatentowane rolki, tak jak model Merlin'a nie posiadaly hamulca ani możliwości skrętu, co uniemożliwiało ich manewrowanie. Marki cały czas próbowały udoskonalić rolki, jednak gdy wrotki weszły na rynek, rolki usunęły się w cień. Rolki nie były popularne aż do 1980 roku, gdy nowe modele zostały przedstawione. Rolki, które pojawiły się w tym roku osiągnęły duży sukces, bardzo przypominały dzisiaj dostępne modele.

Roces to pierwsza marka, która zajęła się masową produkcja rolek, jednak to Rollerblade zapewnił im rozgłos i sprawił, że rolki stały się popularne wśród każdej grupy wiekowej. Z tego względu w wielu krajach zamiast nazwy rolki (ang. inline skates) używa się nazwy rollerblade.

Aby wybrać odpowiedni rozmiar przeczytaj nasz poradnik Kupowanie rolek.

';