×
Menu

Roller Derby

Czym jest Roller Derby?

Roller Derby to zabawny, angażujący fizycznie sport, polegający na jeździe na wrotkach po owalnym, krytym torze i wyprzedzaniu przeciwników. Wymyślone w latach 30-tych przez Leo Seltzera roller derby największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, chociaż jego miłośników znaleźć można we wszystkich zakątkach globu. Sport ten jest znany ze swojej inkluzywności oraz wysokiego poziomu prezentowanego przez żeńskie zawodniczki. Większość meczów rozgrywana jest dzisiaj na płaskich, owalnych torach, w przeciwieństwie do nachylonych torów wykorzystywanych w przeszłości.

Gracze roller derby noszą czterokołowe buty zbliżone wyglądem do klasycznych wrotek. Zawodnicy wymyślają dla siebie wymyślne, żartobliwe pseudonimy, które funkcjonują jako ich stałe alter ego podczas zawodów. Zawodniczki roller derby lubią również dodać nieco kolorytu i charakteru swoim strojom, nosząc intensywny makijaż, malując twarze czy ubierając kabaretki.

Derby jest znane z wysokiej kontaktowości. Z tego względu bardzo istotne jest korzystanie z ochraniaczy. Mimo iż jest to bardzo wymagający fizycznie sport, istnieją również juniorskie ligi dla młodszych graczy.

Na czym polega Roller Derby?

Roller derby to szybki i kontaktowy sport, w którym mecze rozgrywane są między dwoma zespołami złożonymi z 5 graczy. Gwarantujący mnóstwo frajdy zarówno uczestnikom, jak i widzom mecz roller derby określany jest również jako "bout". Każdy "bout" składa się z dwóch 30-minutowych części podzielonych na krótsze, 2-minutowe rundy nazywane "jammami".

Każda z drużyn wybiera swojego "jammera" (ścigacza), którego rozpoznać można po symbolu gwiazdy widocznym na kasku. Pozostali członkowie zespołu są nazywani "blokerami" i ich zadaniem jest powstrzymywanie ścigacza drużyny przeciwnej przed ukończeniem okrążenia. Ścigacz ma za zadanie, omijając blokerów drużyny przeciwnej, pokonywać kolejne okrążenia, zdobywając tym samym punkty.

Jak zacząć swoją przygodę z Roller Derby?

Pierwsze kroki w roller derby możesz wprawdzie stawiać na parze zwykłych, rekreacyjnych wrotek, stanowczo wskazane jest jednak zaopatrzenie się w bardziej wytrzymałe, dedykowane do tego sportu, Wrotki Derby. Kolejnym krokiem jest znalezienie lokalnego klubu derby i jazda! Pamiętaj o tym, że to bardzo kontaktowy sport, więc zaopatrz się w odpowiedni zestaw ochraniaczy (w tym takich na zęby) oraz spodnie ochronne.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki