×
Menu

Skarpety narciarskie i termoaktywne

  Filtr
Marki
Rozmiar buta
Płeć
Poprzednia
Następna
Strona 1 z 2

Czym charakteryzują się skarpety narciarskie?

Skarpety narciarskie, znane również jako skarpetki termoaktywne, bardzo różnią się od standardowych skarpetek sportowych. Główne cechy, które je wyróżniają, to wykorzystanie oddychających materiałów, kształt dopasowany do anatomii ludzkiej stopy oraz zastosowanie dodatkowej wyściółki w niektórych miejscach.

Wszystkie skarpety narciarskie powinny być ciepłe i komfortowe. Męskie i damskie skarpety jednak nieco różnią się od siebie. Skarpetki dla kobiet są zwykle nieco krótsze niż męskie, ze względu na niższe osadzenie mięśni kobiecej łydki. W kategorii damskiej można znaleźć również nieco grubsze skarpety, gwarantujące dodatkowy komfort.

Budowa skarpet narciarskich

Dodatkowa wyściółka w części piszczelowej tłumi nieco nacisk, jaki wywiera język butów narciarskich na Twoją nogę. Wyściółkę znaleźć można również w części piętowej oraz w okolicach palców - gwarantuje to komfort i dodatkowe ciepło podczas chłodnej pogody. Najlepsze skarpety narciarskie produkuje się z oddychających materiałów, takich jak wełna Merino, poliester i poliamidy. Ich skutecznie odprowadzające wilgoć włókna zapobiegają gromadzeniu się potu wewnątrz butów, dzięki czemu Twoje stopy nie zmarzną.

Okazuje się, że cienkie skarpety są często cieplejsze od grubych. Może się to wydawać nielogiczne, jednak cienki materiał pozytywnie wpływa na krążenie krwi w kończynach, a w konsekwencji na naturalną produkcję ciepła. Najbardziej wydajne skarpety są często stosunkowo cienkie i to właśnie takie skarpety najczęściej wybierają zawodowi narciarze.

Ilu par skarpet potrzebuję?

Po pierwsze - ubieranie dwóch par skarpet na raz nie jest dobrym pomysłem. Może to obniżyć przepływ krwi, prowadzić do powstawania otarć i wpływać negatywnie na Twój poziom kontroli nad nartami. Na tygodniowy wyjazd w góry najlepiej zabrać co najmniej 3 pary skarpet narciarskich, chociaż najlepiej byłoby oczywiście mieć jedną parę na każdy dzień. Regularne zmienianie skarpetek pozwoli im odpowiednio wyschnąć i wywietrzeć, co zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu Twoich butów narciarskich.

Skarpety to bielizna dla Twoich stóp. Jeśli szukasz bielizny na pozostałe części ciała, sprawdź naszą ofertę Bielizny Termoaktywnej.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki