×
Menu

Piasty BMX

  Filtr
Kolory
Marki
Piasta
Średnica ośki
Strona łańcucha
Poprzednia
Następna
Strona 1 z 2

Przednie i tylne piasty BMX

Piasty BMX znaleźć można w środkowej części przedniego i tylnego koła roweru BMX. Są połączone z obręczami kół za pomocą zębatek, z ramą roweru łączą je natomiast ośki. Głównym zadaniem przedniej piasty jest umożliwienie płynnego obracania się przedniego koła. Tylna piasta posiada kilka dodatkowych elementów, takich jak napęd, sprężyny i zapadki. Te części są odpowiedzialne za przeniesienie energii z ruchu pedałów na tylne koło.

Różnice między Piastą Kasetową a Wolnobiegiem

Kiedy wybierasz tylną piastę do swojego roweru BMX, możesz zdecydować się na tradycyjną piastę kasetową lub wolnobieg (Freecoaster). Nie można powiedzieć, że jeden system jest lepszy od drugiego. Wybór odpowiedniej piasty uzależniony jest od Twojego stylu jazdy.

wolnobieg bmx

Najważniejszą cechą jest w tym przypadku to, że piasta typu Freecoaster (wolnobieg) umożliwia obrót koła w tył bez konieczności pedałowania. Jest niezbędna, jeśli planujesz naukę trików fakie lub zamierzasz sporo jeździć tyłem. Minusem posiadania piasty typu Freecoaster jest tzw. "slack", czyli delikatne opóźnienie między wciśnięciem pedału a reakcją koła.

piasta kasetowa bmx

Natychmiastowa reakcja roweru na rozpoczęcie pedałowania to główna zaleta piasty kasetowej. Oferuje ona lepsze przyspieszenie i ułatwia wykonywanie podstawowych trików, takich jak bunny hopy i manuale. Minusem jest to, że musisz pedałować podczas jazdy tyłem, a Twoje stopy muszą znajdować się na tym samym poziomie, zanim zmienisz kierunek jazdy.

Napęd Prawostronny vs Napęd Lewostronny

Tylne piasty mogą występować z prawym, lewym lub obustronnym napędem. To, którą wybierzesz, jest kwestią indywidualnych preferencji - wielu riderów wybiera jednak napęd lewostronny, jeśli grindują preważnie na prawej stronie roweru oraz prawostronny, jeśli wolą grindować na lewej. Grindy wykonuje się na pegach montowanych do osiek piasty. Większość rowerów jednak fabrycznie ich nie posiada.

Jeśli potrzebujesz pegów, by grindować na swoim BMX, sprawdź naszą ofertę Pegów BMX.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki