×
Menu

Rolki Maratonowe / Rolki Endurance

  Filtr
Marki
Rozmiar buta
Średnica koła
Rodzaj buta

Warto wiedzieć

Czym są rolki maratonowe?

Rolki maratonowe, nazywane również rolkami endurance, to specjalistyczny rodzaj rolek zaprojektowany z myślą o jeździe na długie dystanse. W porównaniu do rolek biegowych rolki maratonowe posiadają nieco wyższą cholewkę, która zapewnia lepsze podparcie okolicom kostki podczas długich sesji. Ten rodzaj rolek występuje zarówno w 3, jak i 4-kółkowych konfiguracjach. Do rolek maratonowych montuje się zwykle kółka o wielkości 100, 110 lub 125 mm, a długie ramy gwarantują świetną stabilność przy dużych prędkościach.

Jakie rolki będą najlepsze na długie dystanse?

Przy zakupie nowej pary rolek długodystansowych powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników, przede wszystkim wielkość kółek oraz rodzaj buta i ramy.

Na średnie i długie dystanse ceniący sobie jazdę fitness biegacze wybierają zwykle kółka o wielkości 100 lub 110 mm, które pomagają łatwo utrzymywać prędkość przy niewielkim wkładzie energii. Chociaż kołka 125 mm mogą sprawiać wrażenie cięższych, stanowią one optymalny wybór dla pokonujących wyjątkowo duże dystanse, startujących w maratonach rolkarzy. Wybór buta o miękkiej lub twardej skorupie zależy od Twoich preferencji. Miękkie buty są wygodniejsze i lepiej wentylowane. Twarde buty zapewniają z kolei większą stabilność i lepszą kontrolę. Rolkarze długodystansowi wybierają zwykle rolki o jak najdłuższych ramach dla zwiększonej stabilności i lepszego rozłożenia masy.

4 kółka vs 3 kółka

Jak wspominaliśmy, rolki endurance występują w wariantach z czterema lub trzema kółkami. Wybór układu kółek zależy wyłącznie od Twoich preferencji dotyczących jazdy. Rolki czterokółkowe są bardziej stabilne i mają lepszy rozkład masy. Jednak nie są tak szybkie jak układy trzykółkowe i nie można do nich zamontować kółek w rozmiarze 125 mm. Rolki trzykółkowe są zwykle lżejsze, jednak mniej stabilne od czterokółkowych.

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej wszechstronnymi, rekreacyjnymi rolkami, sprawdź naszą ofertę Rolek oraz Rolek Freeskate.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki