×
Menu

Ramy BMX

  Filtr
Kolory
Marki
Rozmiar
Tylny widelec (Slammed)
Tylny widelec (Środek)
Wysokość ramy
Dyscyplina BMX
Poprzednia
Następna
Strona 1 z 2

Warto wiedzieć

Rama BMX - kluczowa część roweru

Rama rowru freestyle BMX to największa i najdroższa część każdego BMXa, która wywiera duży wpływ na styl jazdy i rozwój umiejętności. Wybierając odpowiednią ramę freestyle BMX dopasowaną do Twojego modelu w kwestii rozmiaru możesz bazować na własnych preferencjach. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne jeśli jesteś początkującym rowerzystą i nie posiadasz jeszcze na tyle dużego doświadczenia, by wyrobić sobie własną opinie na temat rozmiaru ramy w Twoim rowerze freestyle BMX.

Głowna zasada jest następująca: im krótsza górna rura ramy freestyle BMX, tym bardziej responsywny rower freestyle BMX, zaś dłuższa górna rura daje większą kontrolę nad ramą.

Czy kąt nachylenia mojego steru powinien być ostry czy płaski?

Kąt nachylenia steru również odgrywa bardzo istotną rolę w kwestii responsywności roweru freestyle BMX. Ostry kąt nachylenia steru wymaga użycia krótszego rozstawu osi, co umożliwi wykonywanie ostrzejszych skrętów. Wielu rowerzystów jeżdżących w skateparkach i po ulicach preferuje ostry kąt nachylenia steru. Bardziej płaski kąt jest zazwyczaj wybierany do jazdy przełajowej, ponieważ umożliwia lepszą kontrolę roweru podczas jazdy z dużą prędkością.

Jaka powinna być długość dolnych rur tylnego trójkata?

Rozmiawiając o responsywności ramy roweru freestyle BMX nie sposób nie wspomnieć o długości dolnych rur tylnego widelca (tył ramy BMX). Długość tylnych rur waha się zazwyczaj od 12'' do 14'', w zależności od ramy. Większość rowerzystów przełajowych preferuje dłuższy tył ramy, ponieważ umożliwia on większą kontrolę jazdy. Rowerzyści jeżdzący w skateparkach i po ulicach wybierają raczej ramy z krótszym tyłem, aby uzyskać bardziej responsywny rower przystosowany do szybkich spinów i ostrych zwrotów.

Podsumujmy rozważania dotyczące rury górnej, steru i rur dolnych: Jeśli jeździsz w skateparku lub po ulicy, powinna przypaść Ci do gustu rama z krótszą rurą górną, sterem nachylonym pod kątem ostrym, i dość krótką rurą dolną tylnego trójkąta. Jeśli jeździsz przełaj, prawdopodobnie szukasz ramy o dokłądnie odwrotnych właściwościach, ale oczywiście najważniejsze są Twoje własne preferencje.

Stal hi-ten czy stal chromowo-molibdenowa?

Materiał, z którego zazwyczaj wykonuje się ramy BMX do rowerów freestyle BMX to stal hi-ten lub połączenie stali chromowo-molibdenowej (chromoly) i hi-ten. Te materiały są ciężkie, ale tym samym bardzo wytrzymałe, co jest bardzo pomocne przy wykonywaniu trików.

Większość ram rowerów freestyle BMX posiada rury ze stali hi-ten. W niektórych przypadkach, aby zagwarantować większą twardość stali hi-ten, producenci dodają stal chromowo-molibdenową. Materiał, z którego wykonano ramę roweru freestyle BMX, jest zawsze określony w specyfikacjach technicznych. Ramy ze stali chromowo-molibdenowej będą nazwane chromoly, inne zaś - hi-ten.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki