×
Menu

Narty zjazdowe i Sprzęt Narciarski

Warto wiedzieć

Rodzaje nart zjazdowych

Przed zakupem nart zjazdowych warto zastanowić się nad sposobem, w jaki będziesz z nich najczęściej korzystał. Wyróżnia się kilka rodzajów nart, ze względu na to, w jakich warunkach śniegowych i terenowych najlepiej się sprawdzają. 6 kategorii nart zjazdowych to: klasyczne narty zjazdowe, narty all mountain, freeride, freestyle oraz narty skitourowe. Oddzielną kategorią są narty dziecięce zaprojektowane specjalnie z myślą o budowie ciała najmłodszych użytkowników. Są zazwyczaj lżejsze, krótsze i przyjaźniejsze w nauce od nart dla dorosłych.

Jakie narty kupić?

Największą popularnością cieszą się narty all mountain oraz klasyczne, przeznaczone do jazdy po przygotowanym stoku, narty zjazdowe, zwane również carvingowymi. Narty all mountain są nieco bardziej uniwersalne od klasycznych zjazdówek. Są zaprojektowane tak, by radzić sobie skutecznie ze zróżnicowanymi warunkami śniegowymi, które są nieodłącznym elementem jazdy poza ratrakowanymi trasami.

Narty freeride są dla tych, którzy większość czasu spędzają w sypkim puchu, poza przygotowanymi stokami. Narty freestylowe, nazywane również nartami twin tip, są z kolei przeznaczone do wykonywania trików i jazdy na snowparku. Narty Race dzielą się natomiast na narty do klasycznego slalomu oraz narty do slalomu gigant - są zaprojektowane z myślą o ściganiu i osiąganiu jak najwyższych prędkości. Narty skitourowe to kolejna wariacja na temat nart do jazdy poza stokiem - są one bardzo lekkie, by skutecznie sprawdzić się podczas górskich wspinaczek. Specjalistyczne wiązania skitourowe oraz montowane do spodu nart foki, usprawniają wspinaczkę oraz pozwalają na komfortowe zjazdy w świeżym, śnieżnym puchu.

Jakiego sprzętu jeszcze potrzebuję?

Oprócz nart, by w pełni cieszyć się jazdą na stoku, potrzebujesz jeszcze kilku dodatkowych elementów. Buty są równie ważne jak narty i zdecydowanie polecamy, byś zaopatrzył się we własną parę, zamiast korzystać z usług wypożyczalni. Niektóre narty nie posiadają z kolei wiązań, warto więc zwrócić na to uwagę przed zakupem. Bardzo ważne jest również, by zaopatrzyć się w ciepłe i wodoodporne ubrania oraz parę gogli narciarskich dla ochrony przed słońcem i śniegiem. Dla bezpieczeństwa zalecany jest również zakup kasku. W wielu szkółkach narciarskich na całym świecie posiadanie kasku jest wręcz przymusowe.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat wyboru właściwych nart, sprawdź nasze poradniki: Zakup nart dla Początkujących, Zakup nart dla średniozaawansowanych, Zakup nart dla dzieci.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki