MENU
×

Narty carvingowe, zjazdowe i freestyle

Narciarstwo alpejskie to dyscyplina narciarska polegająca na jeździe po ośnieżonych, górskich stokach. Ostatnie lata to dynamiczny rozwój nart zjazdowych i carvingowych oraz wszelkich akcesoriów związanych z narciarstwem. Widoczny jest zwłaszcza rozwój i wzrost popularności nart carvingowych, które pojawiły się dopiero pod koniec lat '90.

Narty carvingowe

Narty carving zwężają się po środku i rozszerzają na obu końcach. Narty carvingowe pozwalają na łatwiejsze, płynniejsze i szybsze skręty, dzięki sztywnej a zarazem bardzo elastycznej konstrukcji. Na długości narta jest bardzo sztywna (wewnątrz) i w tym samym czasie elastyczna w osi skrętnej. Ta konstrukcja daje świetną stabilność i pewność podczas jazdy i polepsza ogólne wrażenia z jazdy na nartach. Promień skrętu na nartach carvingowych jest dość niewielki, co pozwala na precyzyjniejsze i ostrzejsze skręty.

Rodzaje nart alpine

  • All mountain - wszechstronne narty to jazdy po stokach
  • Twintip - narty do freestyle, oba końce narty zagięte do góry
  • Backcountry - jazda poza wyznaczonymi trasami, freeride
  • Racing - szybka jazda zjazdowa i slalomowa

Konstrukcje nart

W nowoczesnych nartach zjazdowych używa jednej lub dwóch powyższych konstrukcji: Camber, Rocket lub Flat.

Camber: Narta jest lekko podniesiona (wypukła) na środku i ma podniesione końce.

Rocker: Narta jest "wklęsła", co oznacza, że środek narty zawsze dotyka podłoża. Przeciwieństwo cambera. Narta ma mocno podniesiony przód i tył. Narty tego typu świetnie nadają się do jazdy w puchu i głębokim śniegu.

Flat: Narta płaska na całej długości, zapewnia bardzo dobrą przyczepność.

Większość nart posiada kombinację trzech powyższych konstrukcji.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że narty do wyjątkowy i zdrowy sport i doskonały sposób spędzania wakacji z rodziną. Na tej stronie znajdziesz szeroki wybór nart i akcesoriów.

';