×
Menu

Narty biegowe i sprzęt

Warto wiedzieć

Narty biegowe lub biegówki (znane również jako narty klasyczne) to najstarsza na świecie dyscyplina narciarska i sport dla osób w każdym wieku. Narty biegowe to świetny trening, angażujący większość partii mięśniowych, zarazem poprawiający równowagę i koordynację.

Wybór odpowiednich nart biegowych

Narty biegowe powinny być o ok. 20 cm dłuższe od Twojego wzrostu. By wybrać odpowiednie narty, musisz wiedzieć jak zamierzasz ich używać.

3 rodzaje nart biegowych

Istnieją trzy główne rodzaje nart biegowych, które różnią niewielkie detale. Podzieliliśmy narty biegowe na klasyczne, touring i backcountry.

Klasyczne

Wąskie, lekkie, świetne dla osób lubiących prędkość i długie wycieczki na przygotowanych trasach. Są węższe, więc aby je opanować trzeba wykazać się dobrą równowagą, a co za tym idzie - doświadczeniem. Odpowiednie do wyścigów i zawodów.

ŁYŻWOWE

Te narty są zazwyczaj krótsze i sztywniejsze od dwóch pozostałych rodzajów. Już sama nazwa sugeruje, że jeżdżąc na nich trzeba wykonywać określone ruchy, a dokładniej odpychać się pod kątem. Właśnie dlatego są trochę bardziej dynamiczne i wymagają opanowania specjalnej techniki jazdy.

Backcountry

Są cięższe i szersze od pozostałych rodzajów nart, ponieważ przeznaczone są dla narciarzy preferujących dłuższe wycieczki poza trasą. Design tych nart sprawia, że są idealne do wspinania się i zjeżdżania z góry. Narty biegowe backcountry są przeznaczone dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy, którzy dobrze czują się w górach.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki