×
Menu

Narty Biegowe i Sprzęt do Narciarstwa Biegowego

Warto wiedzieć

Sprzęt do narciarstwa biegowego - na co zwrócić uwagę?

Narciarstwo biegowe, nazywane również nordyckim, to jedna z najstarszych zimowych dyscyplin sportowych na świecie. Swoją popularność zawdzięcza temu, że umożliwia bliski kontakt z naturą oraz jest świetnym sposobem na utrzymanie formy, niezależnie od tego, czy uprawia się je rekreacyjnie czy wyczynowo. W odróżnieniu od narciarstwa alpejskiego narciarz biegowy jest połączony z nartą tylko w jednym punkcie - w okolicach palców. Pięta może się swobodnie poruszać w górę i w dół, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie naturalnego uczucia chodzenia/biegania.

Wyróżniamy 3 style narciarstwa biegowego, charakteryzujące się różnicami zarówno w zakresie konstrukcji sprzętu, jak i techniki jazdy: klasyczny, łyżwowy i backcountry. Buty i wiązania do narciarstwa biegowego występują w każdym z tych trzech wariantów. Przydatne okazać się mogą również kijki, woski (zarówno na ślizg, jak i na odbicie) oraz odzież narciarska, która pozwoli Ci się ubrać odpowiednio do panujących warunków pogodowych. Letnią alternatywą dla narciarstwa biegowego może być jazda na nartorolkach. Umożliwiają one jazdę po asfalcie zarówno stylem klasycznym, jak i łyżwowym, dzięki czemu są świetnym sposobem na kontynuowanie treningów w cieplejszych letnich miesiącach.

Jaki rodzaj nart biegowych powinienem kupić?

narty do stylu klasycznego

Narty te są długie i wąskie. W środkowej części posiadają specjalną strefę (tzw. kick zone), która umożliwia odbijanie się od śniegu, dzięki zastosowaniu wosku, specjalnej łuskowej faktury lub wykonanych z moheru fok. Nart klasycznych przeważnie używa się na przygotowanych, niewiele szerszych od samych nart torach, a ruch do przodu uzyskiwany jest dzięki wykonywaniu naprzemiennych kroków. Narty do stylu klasycznego powinny być ok. 20-25 cm dłuższe niż wzrost użytkownika.

narty do stylu łyżwowego

Narty łyżwowe są krótsze od klasycznych, ponieważ muszą być lżejsze i bardziej zwrotne. W technice łyżwowej, żeby osiagnąć ruch do przodu, narciarz odbija się od bocznych krawędzi nart. Narty łyżwowe posiadają tylko jedną, obejmującą całą nartę strefę ślizgu, ponieważ technika jazdy sprawia, że kick zone przestaje być potrzebny. Narty do jazdy łyżwą powinny być ok. 10-15 cm dłuższe niż wzrost użytkownika.

narty biegowe backcountry

Tego typu narty są zazwyczaj szersze i cięższe od pozostałych dwóch rodzajów, ponieważ są zaprojektowane z myślą o doświadczonych narciarzach, którzy chcą jeździć poza przygotowanymi trasami, w głębszym, nieubitym śniegu. Często posiadają stalowe wstawki na krawędziach, co daje im dodatkową wytrzymałość w trudnych warunkach. Narty backcountry powinny mieć długość o 15-25 cm większą od wzrostu narciarza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach nart biegowych, sprawdź nasz poradnik Kupowania Nart Biegowych.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki