MENU
×

Narty Freeride / Narty Backcountry

  Filtr
Marki
Długość
Szerokość nart
Promień
Binding
Umiejętności

Czym są Narty Freeride

Narty freeride znane są również jako narty backcountry, off-piste lub big mountain.

Narciarstwo freeride ciągle się rozwija. Można je opisać jako wspinanie się na górę i zjazd po głębokim śniegu. Co oczywiste, wymaga to innego rodzaju sprzętu niż typowa jazda po przygotowanych trasach.

Część doświadczeń z narciarstwa backcountry wiąże się ze wspinaniem się na górę, jeśli nie wybierzesz innego sposobu dostania się na szczyt, jak wyciąg narciarski, skuter śnieżny lub helikopter. Do wspinaczki potrzebujesz niezbędnego sprzętu do narciarstwa backcountry - pary tzw. fok narciarskich (ski skins). Zapewnią ci dobrą przyczepność w trakcie wspinania na górę. Większość fok narciarskich jest uniwersalna, pasuje do wszystkich typów nart backcountry.

Budowa Nart Freeride

Narty freeride można opisać jako szerokie, sztywne z dużym rockerem. Uniesiony koniec nart daje lepszą płynność jazdy poza trasami. Sztywność konstrukcji nart freeride daje świetną stabilność przy wysokich prędkościach.

Im większa szerokość talii w nartach freeride, tym łatwiej i z mniejszym wysiłkiem utrzymasz się na powierzchni sypkiego śniegu. Z drugiej strony, szerokie narty oznaczają mniej ciasne skręty i mniejsza zwrotność na przygotowanych trasach.

Co wybrać?

Ważne jest, abyś wybierając narty freeride rozważył, czy będziesz ich w 90% używał do jazdy backcountry. Jeśli nie, talia o szerokości 95-105 mm sprawi, że łatwiej będzie się na nich jeździło po ubitym śniegu na stokach.

Przeczytaj więcej w naszym poradniku.

';