×
Menu

Narty Skiturowe

  Filtr
Marki
Długość
Szerokość nart
Wiązania
Płeć

Warto wiedzieć

Czym są narty skiturowe?

Narty skiturowe łączą w sobie cechy nart zjazdowych, biegowych, telemarkowych, randonnee i backcountry. Oferują one to, co najlepsze w każdym z tych narciarskich światów, dzięki czemu jedna para nart jest w stanie zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby. Narty turowe przeznaczone są raczej dla zaawansowanych narciarzy, którzy mają spore doświadczenie i są świadomi nieprzewidywalnej natury jazdy poza przygotowanymi stokami.

Skituring to zarówno podejścia, jak i zjazdy w górskim terenie, bez konieczności zdejmowania nart. Luźna pięta i szeroka podstawa narty umożliwiają swobodną eksplorację sypkiego śniegu poza przygotowanymi trasami. Jeśli jednak chciałbyś od czasu do czasu skorzystać z przygotowanych stoków w ośrodku narciarskim, skitury sprawdzą się świetnie także i w takim zastosowaniu.

Jak wybrać narty skitour?

Ogólna zasada jest taka, że narty skiturowe powinny być bardzo lekkie (między 1100 a 1800 g) oraz 5-10 cm krótsze lub dłuższe od Twojego wzrostu (w zależności od stylu jazdy). Cięższe narty lepiej sprawdzą się podczas zjazdów, zapewniając większą prędkość i stabilność. Korzystanie z nich będzie się jednak wiązać z większym wysiłkiem podczas podejść. W przypadku lekkich nart jest dokładnie odwrotnie - lepiej sprawdzą się podczas podejść, gorzej podczas zjazdów. Wybór szerokości talii narty zależy w dużej mierze od preferencji narciarza. Zazwyczaj zamyka się jednak ona w przedziale 82-105 mm.

Jaki sprzęt przyda Ci się do skitouringu?

Jazda skiturowa wymaga odpowiedniego wyposażenia, które pomoże Ci w skutecznej wspinaczce i zjazdach w górskim terenie. Posiadanie odpowiedniego sprzętu pozwoli Ci wyciągnąć maksimum z Twoich narciarskich przygód poza ubitymi szlakami.

Jednym z najważniejszych elementów sprzętu skitourowego są wiązania. Dzięki specjalnej konstrukcji umożliwiają one chodzenie z założonymi nartami - trzymają one stopę w przedniej części, podczas gdy pięta może się swobodnie poruszać w górę i w dół. Wiązania do nart skitourowych znajdziesz w zakładce Wiązania Narciarskie.

Równie istotny jest wybór właściwych butów. Ponieważ będziesz musiał unosić piętę podczas chodzenia, do turingu preferowane są raczej lekkie i elastyczne buty. W naszej ofercie Butów Narciarskich znajdziesz także modele stworzone specjalnie z myślą o skituringu.

Innymi ważnymi elementami są foki i kije. Montowane do spodu nart foki chronią przed ześlizgiwaniem się podczas podejść. Solidne foki są pewnie przymocowane do nart oraz oferują dobry balans pomiędzy przyczepnością i ślizgiem. Jeśli zaś chodzi o kijki - do skituringu poleca się modele o regulowanej wysokości. Dzięki temu możesz korzystać z zalet dłuższego kijka podczas podejść, krótszego podczas zjazdów lub z dwóch różnych długości np. podczas trawersowania góry.

Ze względu na to, że będziesz się przemieszczał w dzikim, niezagospodarowanym terenie, ważne byś zadbał o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzył się chociażby w kask i zestaw lawinowy. Sprawdź naszą pełną ofertę Narciarskiego Sprzętu Ochronnego i przemierzaj śnieżne pustkowia bez obaw.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki