×
Menu

Łyżwy

Warto wiedzieć

Łyżwy do każdej dyscypliny

W naszym asortymencie posiadamy łyżwy przeznaczone do różnego typu jazdy: łyżwy figurowe, łyżwy rekreacyjne, łyżwy dla dzieci oraz łyżwy hokejowe przeznaczone do profesjonalnej gry w hokeja. Na naszej stronie każdy typ łyżw posiada osobną kategorię, gdzie możesz znaleźć więcej informacji.

Łyżwy do jazdy pod dachem oraz na zewnątrz

Wysokiej jakości łyżwy to dobra inwestycja, ponieważ możesz je używać podczas wykonywania różnych sportów, a jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będą ci służyły przez wiele lat. Możesz jeździć na łyżwach na zamarzniętym jeziorze lub rzece, a gdy temperatura się podwyższy, zabierz swoje łyżwy na lokalne lodowisko zamknięte.

Dobrze wiedzieć - ostrze oraz but łyżew

Ze względu na to, że łyżwy nie posiadają hamulca, ostrze musi pracować zarówno jako narzędzie ślizgające oraz hamujące. Jeśli ostrze łyżew jest bardzo naostrzone, możesz bardzo szybko się poruszać oraz ostro hamować. Większość ostrzy wykonanych jest ze stali. Dobra konserwacja ostrza jest bardzo ważna, aby zachować tą samą jakość jazdy. Pamiętaj o odpowiedniej konserwacji oraz regularnym ostrzeniu. Jeśli ostrze nie jest często i poprawnie naostrzone, jakość jazdy z czasem ulegnie pogorszeniu.

Kiedyś ostrza były montowane na obuwiu codziennym, dzisiaj coraz większy nacisk kładzie się na odpowiednio zaprojektowane buty łyżew. Kształt buta gra dużą rolę w wyborze odpowiedniej pary. Buty dostępne są z dużym lub mniejszym wsparciem kostki. Tak jak w przypadku rolek, więcej wsparcia oznacza mniej swobody ruchu i odwrotnie. Łyżwy wykonane są z wodoodpornego materiału, aby zapewnić suchość oraz ciepło podczas jazdy w różnych warunkach.

Historia łyżew

Łyżwy to dość stary wynalazek. Wierzy się, że łyżwy wynalezione zostały w Finlandii przez ludzi, którzy musieli podróżować drogą pokrytą lodem. W tych czasach ostrzem łyżew były po prostu zaostrzone, umieszczone pod stopą kości zwierząt. Jak wiemy wykonanie łyżew trochę się zmieniło, jednak pomysł oraz technika jazdy pozostały takie same.

Jazda na łyżwach została spopularyzowana w całej Europie przez klasę wyższą, jednak zawsze była to bardzo popularna aktywność wśród wielu ludzi. Gdy nadchodziła zima, a jeziora pokryte zostały lodem, młodzi i starsi, bogaci i biedni, wszyscy spotykali się na jeziorze. W 1572 roku zostały wynalezione łyżwy z żelaznym ostrzem - pojawiła się nowa generacja łyżew.

Łyżwy to poprzednik rolek, co jest dość oczywiste, jeśli spojrzymy na ich konstrukcję i technikę jazdy oraz sporty, do jakich są wykorzystywane.

SkatePro oferuję możliwość naostrzenia łyżew w rozsądnej cenie.

Spójrz na nasz przewodnik zakupu łyżew i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model i rozmiar.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki