×
Menu

Detektory lawinowe i Sprzęt Lawinowy

  Filtr
Kolory
Marki

Niezbędny sprzęt lawinowy

Narciarze oraz snowboardziści, którzy lubią jazdę poza przygotowanymi stokami, powinni zawsze być zaopatrzeni w zestawy lawinowe. Trzy najważniejsze elementy zestawu lawinowego to: detektor lawinowy, sonda i łopata. Równie istotne jest posiadanie przeszkolenia w zakresie korzystania z tego rodzaju sprzętu w razie faktycznego zejścia lawiny. Wszystkie elementy powinny się zmieścić w standardowym, solidnie zapiętym plecaku narciarskim.

Jak korzystać ze sprzętu lawinowego?

Żeby nauczyć się poprawnie korzystać ze sprzętu lawinowego, powinno się wziąć udział w specjalistycznym kursie prowadzonym przez wykwalifikowaną osobę. Poniższe informacje należy traktować jedynie jako wskazówki.

DETEKTOR LAWINOWY

Noszone pod ubraniem detektory lawinowe emitują sygnał radiowy o stałej częstotliwości, który może zostać w razie potrzeby wykryty przez inne detektory. Podczas poszukiwania osoby uwięzionej pod śniegiem, detektor można przełączyć w tryb "szukania" - dzięki temu możliwe jest wykrycie sygnału emitowanego przez inny detektor i namierzenie zasypanej osoby.

SONDA LAWINOWA

Sondy wykorzystuje się do dokładnego określenia lokalizacji oraz głębokości, na której znajduje się uwięziona pod śniegiem osoba. Przypominają one składane kijki używane do montażu namiotu. Można wepchnąć je w śnieg, by wyczuć, gdzie dokładnie znajduje się uwięziona osoba.

ŁOPATA LAWINOWA

Łopaty używa się do odkopywania uwięzionej pod śniegiem osoby. Zazwyczaj posiadają one demontowaną, teleskopową rączkę, dzięki czemu bez problemu mieszczą się w plecaku.

PLECAK Z PODUSZKĄ POWIETRZNĄ

Kolejnym bardzo przydatnym elementem zestawu lawinowego jest plecak z poduszką powietrzną. Noszony jak zwykły plecak, posiada specjalną rączkę, która uruchamia proces pompowania poduszki powietrznej za pomocą sprężonego gazu lub specjalnego wiatraka. Pomaga to utrzymać się na powierzchni śniegu i zmniejsza ryzyko zostania zasypanym.

Więcej informacji na temat jazdy na nartach poza przygotowanymi stokami znajdziesz w zakładce Narty Skiturowe.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki