×
Menu

Hamulce do rolek

  Filtr
Marki

Czy rolki mają hamulce?

Hamulce do rolek najczęściej montowane są w przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej rolkach fitness. Ich głównym elementem jest twardy, gumowy bloczek montowany w tylnej części rolki, za ostatnim kółkiem. Hamulce do rolek pozwalają rolkarzom na wyhamowanie przez podniesienie przedniej części buta, a tym samym przyciśnięcie gumowego bloczka z tyłu do nawierzchni. Jako że jest to najłatwiejsza technika hamowania na rolkach, hamulce są szczególnie przydatnym narzędziem dla początkujących.

Rodzaje hamulców do rolek

Rolki fitness i rolki rekreacyjne wyposażone są albo w hamulce tradycyjne, albo w hamulce wykorzystujące system ABT (Advanced Braking System). Hamulce tradycyjne to, jak wspominaliśmy wcześniej, gumowe bloczki montowane w tylnej części rolki. Fabrycznie hamulec montowany jest przeważnie w prawej rolce, natomiast można go zamontować również w lewym bucie w zależności od preferencji.

Żeby zahamować z wykorzystaniem tradycyjnych hamulców, należy unieść przednią część rolki w górę, tylną natomiast przycisnąć do podłoża. Hamulce ABT są z kolei montowane odrobinę niżej, przez co zachowanie równowagi podczas hamowania jest łatwiejsze. Ten rodzaj hamulców jest szczególnie polecany zupełnym początkującym.

Pamiętaj, by wymieniać hamulce w swoich rolkach

W pewnym momencie oryginalnie zamontowane w rolkach hamulce zetrą się do tego stopnia, że konieczna będzie ich wymiana. Jest to na szczęście bardzo prosty proces, do którego będziesz potrzebował w zasadzie jedynie nowego hamulca, klucza imbusowego i kilku minut wolnego czasu. Bardzo ważne jest to, by wymienić hamulec, zanim dojdzie do jego całkowitego starcia. Mocno wytarty hamulec może okazać się nieskuteczny, gdy będziesz próbował się zatrzymać.

Jeśli szukasz hamulca do swoich wrotek, sprawdź naszą ofertę Stoperów i Hamulców do Wrotek.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki