×
Menu

Buty do Nart Biegowych

Warto wiedzieć

Buty do nart biegowych na przygody poza stokiem

Nie trzeba przesadnie podkreślać tego, że wybór właściwych butów biegowych jest bardzo istotny do czerpania przyjemności z jazdy na nartach biegowych. Pierwszą rzeczą, nad którą powinieneś się zastanowić, jest to, jakim stylem zamierzasz jeździć, ponieważ od tego oraz od terenu, w jakim masz zamiar się poruszać, w dużej mierze zależy wybór konkretnego modelu buta. Buty do narciarstwa biegowego dzieli się zwykle na 3 podkategorie: buty do stylu klasycznego, buty do stylu łyżwowego oraz buty backcountry.

Buty narciarskie do stylu klasycznego są przeważnie najlżejsze. Zaprojektowano je z myślą o maksymalnej swobodzie ruchów - są wykonane z miękkich materiałów i mają niskie cholewki. Ten rodzaj buta zapewnia komfort i świetne podparcie w okolicach pięty, co sprawia, że będą świetnym wyborem dla wszystkich narciarzy, niezależnie od wieku i poziomu umiejętności.

Buty do stylu łyżwowego są sztywniejsze i twardsze, by skuteczniej przenosić energię poprzecznych odepchnięć z butów na narty. To bardzo istotne, jeśli zależy Ci na osiąganiu maksymalnych prędkości. Buty Backcountry są z kolei stworzone z myślą o jeździe poza przygotowanymi trasami. Są bardzo wytrzymałe, a często również ocieplane i uodpornione na działanie żywiołów, tak by zapewnić Ci najwyższy poziom komfortu.

Oprócz butów w tej kategorii znajdziesz również osłonki na buty, które stanowią dodatkową warstwę ochronną, oraz wkładki do butów dla dodatkowej wygody. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych rodzajów butów do narciarstwa biegowego, sprawdź nasz poradnik Kupowanie Butów do Narciarstwa Biegowego.

Jak dobrać rozmiar butów na biegówki?

Buty do nart biegowych często mają dosyć standardowe rozmiarówki, co oznacza, że zwykle powinno być w porządku, jeśli wybierzesz taki sam rozmiar, jak w swoich codziennych butach sportowych. Musisz czuć, że najszersza część Twojej stopy jest ściśle opleciona, ale nie nadmiernie ściśnięta. Ciaśniejsze buty zapewnią lepsze osiągi, podczas gdy nieco luzu gwarantuje dodatkowy komfort.

Pamiętaj, że rozmiarówki mogą się jednak nieco różnić między poszczególnymi markami i modelami, dlatego warto dokładnie przeczytać tabelę rozmiarów, by wybrać właściwy rozmiar. Wielu narciarzy decyduje się na wybór rozmiaru o 1 mniejszego niż standardowy, by uzyskać ciaśniejsze dopasowanie.

Zanim kupisz buty, nie zapomnij o wiązaniach. Wybrane przez Ciebie buty muszą pasować do posiadanych przez ciebie Wiązań do Nart Biegowych. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, dlatego przed zakupem przeczytaj dokładnie specyfikację produktu.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki