MENU
×

Kupowanie Butów do Narciarstwa Biegowego

Kupując buty do narciarstwa biegowego musisz mieć na uwadze to, w jakim kontekście będą używane. Design butów do narciarstwa biegowego różni się, w zależności od tego, czy będą używane do przemieszczania się od chaty do chaty w Norwegii czy do bicia rekordów w słynnym wyścigu Vasaloppet w Szwecji.

Znajdź Odpowiedni Rozmiar

Większość osób używa grubszych skarpet w bucie do narciarstwa biegowego, z tego względu buty powinny być około pół do całego rozmiaru większe od Twoich butów do joggingu.

Związek między butami do narciarstwa biegowego oraz wiązaniami

Niezbędne jest, aby Twoje buty do narciarstwa biegowego pasowały do wiązań:

Buty firmy Salomon oraz Atomic pasują do wiązań Salomon SNS

Buty firmy Madshus, Rossignol, Fischer oraz Alpina pasują do wiązań NNN (NIS)

Przeczytaj więcej o kompatybilności butów i wiązań w poradniku "Kupowanie wiązań".

Buty do Narciarstwa Biegowego styl Klasyczny

Buty w tej kategorii przeznaczone są dla zaawansowanych jak i początkujących narciarzy. Początkujący powinni szukać modeli z grubszą wyściółką, zapewniającą ciepło stopom, oraz wsparcie stopy w rejonie pięty i kostki. Tego typu buty odpowiednie są na coroczne urlopy na nartach oraz debiutujących w wyścigu Vasaloppet.

Buty do stylu klasycznego dla bardziej zaawansowanych narciarzy zazwyczaj są lżejsze w porównaniu do butów dla początkujących. Wyposażone są w cieńszą wyściółkę, więc buty nie są tak ciepłe, ale jednocześnie lżejsze i posiadają sztywniejszy zapiętek, co zapewnia lepszy transfer siły.

Buty do Narciarstwa Biegowego styl Łyżwowy

Buty do stylu łyżwowego zaprojektowane są inaczej w porównaniu do butów do stylu klasycznego. Spowodowane jest to innym schematem wykonywanych ruchów w stylu łyżwowym. W tym stylu kostki są dużo bardziej obciążone. Z tego względu buty do stylu łyżwowego posiadają sztywniejszą i wyższą klamrę w okolicy kostki, wykonaną z plastiku lub włókna węglowego.

Dodatkowo, buty do stylu łyżwowego posiadają sztywną podeszwę, w przeciwieństwie do butów do stylu klasycznego. Oznacza to, że możesz się odpychać całą podeszwą, a w stylu klasycznym tylko przednią częścią stopy. Dzięki temu w stylu łyżwowym masz więcej mocy przy każdym odepchnięciu.

Buty do Narciarstwa Biegowego Combi

Jeśli lubisz oba style narciarstwa biegowego lub chcesz tylko jednej pary butów lub potrzebujesz wsparcia kostki w butach do stylu klasycznego, buty combi są idealnymi butami do narciarstwa biegowego dla Ciebie.

Buty combi łączą w sobie but do stylu klasycznego i stylu łyżwowego. Rezultatem jest but z solidnym wsparciem okolic kostki, dobrym do stylu łyżwowego i stabilnymi kostkami w trakcie odpychania się. Jednocześnie, podeszwa jest miękka jak w bucie do stylu klasycznego, więc możesz oprzeć się na przedniej części stopy w trakcie biegu po przekątnej. Byłoby to bardzo trudne w bucie do stylu łyżwowego.

Buty do Nartorolek

Większość osób używa swoich butów do narciarstwa biegowego na nartorolkach, gdy sezon zimowy się skończy, i jest to jak najbardziej ok. Jeśli jednak spróbowałeś tego rozwiązania i stwierdzisz, że stopa za mocno Ci się grzeje w trakcie jazdy latem, polecamy kupno butów do nartorolek z wiązaniami NNN (NIS), które są lżejsze i lepiej wentylowane od tradycyjnych butów do narciarstwa biegowego.

Prosimy pamiętać, że buty szybciej się zużywają, gdy są wykorzystywane do jazdy na nartorolkach, ponieważ piasek i sól niszczą buty, głównie w okolicy zamka błyskawicznego. Twoje buty nie wytrzymają tak długo na asfalcie i żwirowych ścieżkach w porównaniu do tras narciarskich. Aby przedłużyć ich żywotność, wyczyść je z piachu i brudu po używaniu i przechowuj w suchym miejscu.

Popularne produkty

';