MENU
×

Deski longboardowe downhill

  Filtr
Marki
Truck type
Długość decku
Materiał decku
Dodatkowe materiały

Longboard downhill - dla prędkości i poślizgów

Jazda downhill to jazda z dużą prędkością, a najlepszym sposobem na nabranie prędkości jest jazda ze wzgórza - stąd nazwa. Jeżdżąc na longboardzie downhill zazwyczaj szukasz adrenaliny na stromych trasach, pozwalających na szybką jazdę (stosuj się do lokalnych przepisów drogowych, aby uniknąć wypadków). Longboard downhill przystosowany jest również wykonywania ślizgów, co jest niezbędne, gdyż w takich nie deskach nie masz hamulców. Z tego powodu potrzebujesz ślizgów, aby kontrolować i zmniejszać prędkość.

Deck

Deck longboardu downhill, nieważne czy przeznaczony dla początkujących czy dla zaawansowanych użytkowników, wykonany jest ze sztywnego materiału, zapewniając większą stabilność. Redukuje to ryzyko wystąpienia drgań w trakcie jazdy z dużą prędkością. Deck wykonany jest zazwyczaj z 8-10 warstw drewna klonowego. Niektóre wysokiej jakości blaty są również wzmocnione włóknem węglowym, aby były jeszcze bardziej sztywne. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujesz niskiego punktu ciężkości, aby łatwiej utrzymać równowagę i wykonywać ślizgi. Można to osiągnąć przez montaż trucków drop through, drop deck lub rockera. Na stronie produktu znajdziesz szczegółową specyfikację danego longboardu.

Longboardy downhill - doświadczeni użytkownicy i początkujący

Ten styl jazdy przeznaczony jest dla doświadczonych zawodników, którzy mają doświadczenie z technikami longboardowymi. Jako początkujący musisz najpierw się nauczyć podstaw oraz wykonywania ślizgów, gdyż jest to jedyny sposób hamowania w trakcie jazdy na stromej trasie.

Mimo że jazda downhill na longboardzie to sport dla doświadczonych użytkowników, to deska taka może być również używana przez początujących - jednak longboardy dla tych dwóch grup użytkowników różnią się w pewnych aspektach (przeczytaj następne akapity, by dowiedzieć się więcej).

doświadczeni użytkownicy

Dobry downhill longboard dla doświadczonych zawodników wyposażony jest w twarde kółka – zazwyczaj 86A. Twarde kółka umożliwiają szybszą jazdę dzięki mniejszym oporom toczenia. Bushingi są również twarde, aby ograniczyć ich czułość na ruch i w ten sposób zmniejszyć ryzyko drgań przy dużej prędkości. Aby zapewnić więcej stabilności trucki są dość szerokie, zazwyczaj w przedziale 190-200 mm. Dla maksymalnej kontroli grip tape na decku jest bardzo szorstki, dając więcej tarcia i stabilniejszą postawę zawodnikowi. Jeśli potrzebujesz jeszcze lepszej stabilizacji stopy na decku, możesz zamontować stoper stopy (footstop). Używanie footstopów jest kwestią osobistych preferencji.

Freeride / Downhill: jeśli bardziej interesują Cię tricki i chcesz uprawiać formę jazdy downhill bardziej zorientowaną na tricki, powinieneś wybrać freeride longboard.

początkujący

Jako że longboardy downhill są sztywne i stabilne, to świetnie nadają się dla początkujących, którzy chcą się nauczyć podstaw jazdy na longboardzie. Wiele osób wybiera ten typ longboardu do przejażdżek, jak również ze względu na jego kształt. Inni wybierają deski dla początkujących, aby najpierw ćwiczyć podstawowe umiejętności na płaskiej nawierzchni, zanim przejdą do jazdy downhill. Jak już załapiesz, o co w tym wszystkim chodzi, musisz tylko zmodernizować trucki i kółka do jazdy downhill, gdyż masz już odpowiedni deck.

Decki dla początkujących wyposażone są w bardziej miękkie kółka, odpowiednie do przejażdżek. Standardowy rozmiar trucków to 180 mm z bardziej miękkimi bushingami, co ułatwia wykonywanie skrętów. Grip tape nie jest tak szorstki jak na longboardach przeznaczonych do jazdy downhill, ponieważ w czasie przejażdżek więcej się odpychasz, więc na bardzo szorstkim grip tapie szybko zniszczyłbyś buty. W czasie jazdy downhill nie potrzebujesz się odpychać, lecz chcesz stabilnej postawy na decku.

Bezpieczeństwo

Jako że jazda downhill umożliwia rozwijanie bardzo dużych prędkości, nawet do 130km/h, niezmiernie ważne jest używanie wyposażenia ochronnego. Należy korzystać z pełnego kombinezonu, chroniącego plecy oraz górne i dolne partie ciała, takiego jak motocykliści. Do ochrony głowy i twarzy należy stosować pełny, zamknięty kask. Sprzęt downhill jest wykonany z przeznaczeniem do wysokich prędkości, na przykład rękawice, które nie tylko chronią dłonie, lecz również posiadają krążek na wewnętrznej części dłoni, dzięki czemu możesz kontrolować ślizgi.

Sprawdź nasz szeroki wybór longboardów downhill na tej stronie.

Jeśli nadal masz jakieś pytania, przeczytaj nasz poradnik kupowania longboardu.


Zawsze możesz się z nami skontaktować. Zawsze jesteśmy gotowi pomóc Ci wybrać odpowiedni longboard downhill.

';