×
Menu

Wiązania do Nart Biegowych

Czym są wiązania do nart biegowych?

Wiązania do nart biegowych to element, który łączy but z nartą. Z grubsza można je podzielić na 3 kategorie: klasyczne, łyżwowe i backcountry. Gdy wybierasz buty i wiązania do swoich nart biegowych, najważniejsze jest, by pamiętać, ze na rynku dostępne są różne rodzaje podeszew. Oznacza to, że nie każde dostępne na rynku wiązania będą kompatybilne z posiadanymi przez Ciebie butami.

Jakie są rodzaje wiązań do nart biegowych?

Na rynku dostępne jest kilka różnych typów wiązań do biegówek. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest obecnie tzw. New Nordic Norm, w skrócie NNN. Wiązania NNN występują w dwóch wariantach - standardowe wiązania wykorzystywane są do jazdy stylem klasycznym i łyżwowym, podczas gdy wiązania NNN BC wykorzystywane są do jazdy w terenie, czyli tzw. narciarstwa Backcountry. Oba typy wiązań charakteryzują się dwoma podłużnymi szynami na płycie wiązania.

W obrębie wiązań NNN wyróżnia się produkty opisywane jako wiązania Turnamic, Prolink czy NIS. W gruncie rzeczy są to po prostu nazwy nadawane przez różne marki temu samemu rozwiązaniu. Co ważne, wszystkie one będą kompatybilne z butami NNN. Jeśli zaś chodzi o system NNN BC, kompatybilne z nim będą jedynie buty NNN BC.

Innym systemem występującym na rynku jest Salomon Nordic System, czyli SNS. To starszy rodzaj wiązań, który nie jest już dłużej produkowany. Zaprojektowany był zarówno z myślą o stylu klasycznym, jak i łyżwowym. Wiązania te mają tylko jedną podłużną szynę, co oznacza, że nie będą kompatybilne z butami NNN.

Wreszcie najnowszy system wiązań - Xplore BC. Opracowane przez firmę Rottefella rozwiązanie wykorzystuje połączenia pinowe w przedniej części buta dla maksymalnej stabilności i podparcia. System ten kompatybilny jest jedynie z dedykowanymi do niego butami Xplore BC.

Jeśli wciąż masz wątpliwości co do kompatybilności między poszczególnymi systemami lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz poradnik Kompatybilność Wiązań Nart Biegowych i Nartorolek, w którym dokładnie wszystko tłumaczymy.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki