×
Menu

Rolkarstwo Szybkie

Czym jest rolkarstwo szybkie?

Rolkarstwo szybkie, nazywane również szybkościowym, to odmiana jazdy na rolkach, w której celem nadrzędnym jest osiąganie jak najwyższych prędkości. Jest uprawiane głównie wyczynowo, a zawodnicy ścigają się indywidualnie lub w zespołach, starając się uzyskać możliwie najlepszy czas.

Zawody odbywają się zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu, a prestiżowe turnieje w tej dyscyplinie organizowane są na całym świecie. Opanowanie do perfekcji jazdy na rolkach biegowych wymaga długotrwałych, intensywnych treningów, dlatego, zanim zdecydujesz się na swoją pierwszą parę, polecamy, żebyś najpierw spróbował swoich sił na innych rodzajach rolek. Rolki biegowe posiadają zwykle 3 albo 4 kółka. Sport ten posiada swój uprawiany na lodowisku odpowiednik - łyżwiarstwo szybkie.

Jak szybko można jechać na rolkach biegowych?

Profesjonalni zawodnicy bez problemu osiągają prędkości rzędu 60 km/h. Z kolei podczas zjazdów mogą one dochodzić nawet do 110 km/h.

By osiągnąć tak wysokie prędkości, zawodnicy stosują nieco odmienną technikę niż ta wykorzystywana podczas klasycznej jazdy na rolkach. Większe kółka wymagają użycia większej siły podczas odepchnięć, a, żeby zapewnić odpowiedni transfer energii, należy dodatkowo wykonywać synchroniczne ruchy biodrami. Pojedyncze odepchnięcia są również zdecydowanie obszerniejsze i dłuższe niż podczas klasycznej jazdy. Trudniejsze jest także skręcanie. Podsumowując, ze względu na charakterystyczną technikę, jazda na rolkach biegowych jest świetną i angażującą wiele partii mięśni formą treningu.

Jak zacząć swoją przygodę z rolkami biegowymi?

Zanim przerzucisz się na rolki biegowe, warto byś najpierw poczuł się pewnie i komfortowo na klasycznych rolkach inline. Chociaż na rolkach rekreacyjnych i freeskate też można osiągać całkiem spore prędkości, rolkarstwo szybkie to jednak zupełnie inna para kaloszy. Zawody halowe zazwyczaj odbywają się na drewnianych, pokrytych warstwą plastiku torach, natomiast poza halą jeździ się zwykle na normalnych, asfaltowych drogach.

Chociaż oczywiście możliwe jest uprawianie rolkarstwa szybkiego w samotności, możesz rozważyć zapisanie się do działającego w Twojej okolicy klubu - pozwoli Ci to dopracować technikę i skutecznie trenować w dostosowanych do tego miejscach.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki