×
Menu

Smary do Nart Biegowych

Czy narty biegowe powinno się smarować?

Tak! Wszystkie narty biegowe wymagają smarowania i jest ono niezbędne do utrzymania nart w dobrym stanie. Nie można nasmarować nart "za bardzo", a im częściej to robisz, tym Twoje narty będą miały lepszy ślizg. Smar do nart biegowych występuje w kilku wariantach: smar do ślizgu, smar na trzymanie oraz smar typu klister. W tej kategorii znajdzesz nie tylko zestawy smarów narciarskich, ale również sprzęt do konserwacji, który pozwoli Ci utrzymać narty w optymalnej formie.

Korzystanie ze smaru do ślizgu pozwoli Ci na płynną i wydajną jazdę na biegówkach. Smar ślizgowy możesz zakupić w formie płynnej, w formie pasty lub w formie twardej. Tego typu smar nadaje się nie tylko do nart biegowych. Popularnością cieszy się również wśród miłośników nart zjazdowych i snowboardu.

Smar na trzymanie ma zgoła odmienne zadanie. Ma on na celu zapewniać Ci maksymalną przyczepność na śniegu. Jest to bardzo istotne w procesie odbijania się do przodu w czasie jazdy w torach. Podobną funkcję do smaru na trzymanie pełnią klistry, To najbardziej przyczepny rodzaj wosku. Nakłada się go na narty głównie podczas wyższych temperatur lub do jazdy na wtórnie zmrożonym śniegu.

Czemu konserwacja nart jest istotna?

Warto od czasu do czasu zatroszczyć się o swoje narty, by utrzymać je w optymalnej formie. Dzięki zabiegom konserwacyjnym będą one bardziej responsywne, szybsze i będą lepiej trzymać się śniegu. W zależności od skali wymaganych prac oraz Twojego doświadczenia możesz zrobić to sam lub oddać narty do serwisu. Trudno jednoznacznie określić to, jak często powinno się serwisować narty, ponieważ zależy to w dużej mierze od tego, jak często jeździsz.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne serwisowanie nart, powinieneś zwrócić uwagę na te 3 aspekty: naprawę spodu nart, serwis krawędzi oraz smarowanie. Jeśli nie jesteś pewien, czy narty wymagają pracy, sprawdź spód narty pod kątem ewentualnych ubytków materiału lub zadrapań. Jeśli zaś chodzi o krawędzie, sprawdź, czy nie ma na nich żadnych wykwitów rdzy lub nierówności.

By zmniejszyć ryzyko uszkodzenia nart podczas transportu, powinieneś zaopatrzyć się w porządną torbę na biegówki. Sprawdź oferowane przez nas Torby na Narty Biegowe.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki