×
Menu

Kijki do nart biegowych

  Filtr
Marki
Długość

Warto wiedzieć

Różne kije biegowe do jazdy stylem klasycznym, łyżwowym i backcountry

Kijki do jazdy na nartach biegowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Kijki dla początkujących są zazwyczaj stworzone z aluminium, zaś droższe kijki do biegówek zawierają w zróżnicowanym stopniu domieszkę włókna węglowego. Zaletą kijków z domieszką włókna węglowego jest fakt, że są sztywniejsze, a tym samym dają większą energię ślizgu. Co więcej, kijki narciarskie wykonane z włókna węglowego są zazwyczaj lżejsze niż kijki aluminiowe.

Długość kijków narciarskich również różni się w zależności od ich głównego przeznaczenia. Kijki do jazdy na nartach biegowych stylem klasycznym są zazwyczaj odrobinę krótsze w porównaniu z kijkami do jazdy stylem łyżwowym. Kijki do jazdy stylem klasycznym powinny być o ok. 30cm krótsze od Twojego wzrostu, zaś do jazdy stylem łyżwowym - krótsze o 15-20cm.

Jeśli jesteś narciarzem backcountry, polecamy kijki z szerokim talerzykiem. Z bardzo prostego powodu: podczas odkrywania dzikich terenów backcountry potrzebujesz kijków, które poradzą sobie z głębszym i nieubitym śniegiem, a małe talerzyki pasują raczej do warunków panujących na szklaach z ubitym śniegiem, które znajdziesz podczas jazdy stylem klasycznym.

Wygięcia zapewniające większą prędkość

Kolajna rzecz, którą warto rozważyć podczas wyboru kijków do jazdy na nartach to ich kształt, a mianowicie czy chcesz, aby były proste czy zakrzywione. Zakrzywione kijki do jazdy na biegówkach to dość nowy pomysł. Według producentów umożliwiają one zwiększenie przeniesienie mocy o 20% z każdym odepchnięciem.

Exel posiada flagowy zakrzywiony model: X-Curve X-HMC 100. To zestaw kijków narciarskich z wysokiej półki. Jednak Exel posiada również zakrzywione kijki dla narciarzy-amatorów, którzy nie chcą aż tyle wydawać. Jeśli należysz to tej grupy, to rzuć okiem na model X-Curve X-70 Cross Country.

Testowanie kijków biegowych przypomina testowanie wina

Jak już zapewne zauważyłeś, kijki bardzo różnią się pod względem cen. Posiadamy kijki, które kosztują ok. 70 złotych, ale może znaleźć również takie, które kosztują 20 razy tyle.

Zaletą tańszych kijków jest zazwyczaj to, że są bardzo wytrzymałe. Aluminium sprawia, że praktycznie nie da rady ich złamać. Wadą jest to duża waga i brak elastyczności. Kijki w granicach 70 - 170 zł są świetne dla narciarzy z małym lub minimalnym doświadczeniem.

Wraz ze wzrostem cen idzie lepsza jakość materiałów. Wysokiej jakości kijki wykonano zazwyczaj z włókna węglowego, co zapewnia lepsze przeniesienie siły niż w przypadku standardowych kijków aluminiowych. Kijki z wyższej półki zapewniają piękny swing lub ruch wahadłowy. Niektórzy porównują to do testowania drogiego wina - gdy raz spróbujesz, nie będziesz chciał przestać.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki