×
Menu

Kitesurfing

Warto wiedzieć

Czym jest kitesurfing?

Kitesurfing, zwany także kiteboardingiem, to sport ekstremalny, w którym kiter wykorzystuje siłę wiatru do cruisowania po wodzie. Ruchy osoby obsługującej latawiec są podobne do ruchów windsurferów. Sprawiając, że wiatr przenoszony jest w lewą lub prawą część latawca, surfer porusza się do przodu. Sportowcy mogą płynąć pod wiatr lub z jego prądem, manewrując deską i latawcem. Kitesurfing uważany jest za najbardziej przystępny cenowo sport żeglarski.

Na jakiej zasadzie działa kitesurfing?

Do kitesurfingu potrzebujesz miejsca, w którym wiatr wieje konsekwentnie każdego dnia. W ten sposób będziesz mieć gwarancję płynnego i przewidywalnego prądu. W zależności od własnego stylu jeźdźcy mogą preferować różne siły wiatru – słabszy do cruisowania, umiarkowany do jazdy freestyle i silny do sesji ekstremalnych. Ekstremalni, zaawansowani jeźdźcy preferują wody, na których występują fale umożliwiające skoki w górę. Płytkie warunki "flatwater" najlepiej sprawdzą się dla początkujących i freestyle'owców.

Jakiego sprzętu potrzebuję do kitesurfingu?

Do uprawiania tego sportu potrzebny będzie odpowiedni sprzęt. Wyposażenie do kitesurfingu składa się przede wszystkim z latawca - występują one w różnych rozmiarach, a wybór stosownego zależy od prędkości wiatru, wagi zawodnika, rozmiaru deski i umiejętności surfera.

Latawiec jest połączony z deską kite za pomocą drążka, który jest przymocowany do uprzęży sportowca, co ułatwia utrzymanie stałej mocy latawca. W zależności od uprawianego stylu surferzy decydują się na różne kształty boarda. Nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Dla dodatkowej ochrony surferzy noszą kamizelki ochronne, a także pianki podczas pływania po wodach o niskich temperaturach.

Czy kitesurfing jest niebezpieczny? Nie, chyba że sam go takim uczynisz. Jako sport o wysokiej intensywności, przygodę z kitesurfingiem należy rozpocząć z profesjonalnym instruktorem. Jeśli uprawiasz ten sport zgodnie z wytycznymi bezpieczeństwa, jest on tak samo mało ryzykowny jak każdy inny.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki