×
Menu

Zakup nart

Dobór nart zależy w dużej mierze od Twojego poziomu, wzrostu i tego, czy jesteś pasjonatem jazdy na nartach na stoku, w parku czy poza stokiem.

Jaką długość nart wybrać?

Odpowiednia długość nart zależy głównie od Twojego wzrostu i poziomu zaawansowania.

Dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami, powinny wybrać narty sięgające do klatki piersiowej. Dzięki temu łatwiej będzie im zyskać kontrolę i skupić się na nauce jazdy.

Dla dzieci, które już opanowały podstawy jazdy polecamy narty sięgające do ust lub brody. Jeśli ktoś jest na poziomie eksperckim, może wybrać narty sięgające do oczu.

W przypadku dorosłych ważne są nie tylko wzrost i poziom zaawansowania, ale także rodzaj nart. Widać to na poniższym obrazku dla średniozaawansowanych narciarzy:

6 rodzajów nart

Na SkatePro znajdziesz sześć różnych rodzajów nart alpejskich.

Narty All Mountain

Czy jesteś chcesz odkryć całą górę na nartach? Narty all mountain są najbardziej wszechstronne, dzięki czemu wypadają optymalnie zarówno na stoku, jak i poza nim i w parku. Narty all mountain są szersze pod stopą i w tipie w porównaniu ze standardowymi nartami do jazdy po stoku, dzięki czemu są bardziej stabilne.

narty do jazdy po stoku

To narty przeznaczone dla każdego, kto wie, że będzie jeździł po porządnie przygotowanych stokach narciarskich w kurortach. Narty do jazdy po stoku są przeznaczone do crusingu i szybkiej jazdy w dół stoku, jak również do wykonywania krótkich i długich skrętów.

Łatwiej je opanować i kierować nimi niż na przykład narty do wyścigów. Nie martw się jednak, że będziesz wolny - narty do jazdy po stoku są szybkie i mocne.

Narty Twintip

Narty twintip są idealne dla tych, którzy chcą bawić się przez cały dzień na stoku, a jednocześnie uwielbiają wykonywać skoki, pokonywać half pipe'y i boxy w parku. W skrócie: to narty o miękkim flexie z uniesionym tipem i tailem.

Specjalny design sprawia, że narty nie wytwarzają zbyt dużego oporu i umożliwiają łatwą jazdę do tyłu. Należą do tej samej kategorii co opisane niżej narty do backcountry, stworzone do jazdy w głębokim puchu śnieżnym poza stokiem.

Narty Freeride / Backcountry

Czy uwielbiasz przygody i śnieg? Narty freeride nazywane są również off-piste lub backcountry. Charakteryzują się dużą szerokością, sztywnością i konstrukcją twintip, które zapewnią duży flow w głębokim śniegu i duże łuki.

Narty Wyścigowe

Narty wyścigowe będą doskonałe dla osób, które są pasjonatami szybkiej jazdy i świeżo przygotowanych stoków. To narty carvingowe o dużej przyczepności krawędzi i sztywności skrętnej. Narty wyścigowe są również idealne do slalomu. Posiadają stosunkowo wąską talię i szeroki tip, co przekłada się na stabilność i kontrolę.

Narty touringowe

Chcesz wspinać się po śnieżnym lesie, aby znaleźć idealny, nietknięty śnieg? W takim razie postaw na narty alpejskie do touringu.

Narty alpejskie do touringu wykonano w taki sposób, by umożliwiały wspinaczkę backcountry, na dzikich stokach górskich, bez odpinania nart. Touring łączy wspinaczkę i zjazdy downhill.

Wygląd nart

Warstwa bazowa (baza narty) różni się między modelami. Może mieć kształt cambera, rockera lub płaski. Często łączy się je ze sobą, w zależności od przeznaczenia nart.

Rocker: Stosowany, gdy narty wywijają się w górę w tipie lub tailu, zaś środek nart jest płaski lub ma camber. Rocker zapobiega powstaniu oporu podczas jazdy w puchu śnieżnym i ułatwia wykonywanie skrętów.

Camber: Tip i tail nart wciskają się w śnieg, co zwiększa powierzchnię kontaktu ze śniegiem i przekłada się na lepszą przyczepność krawędzi. Dzięki temu zyskujesz zwiększoną stabilność przy wysokiej prędkości.

Płaski / Flat: Większość bazy narty styka się ze śniegiem.

Nie możesz ograniczać się jedynie do nart. Musisz także zadbać o wygodne i ciepłe buty narciarskie. Dowiedz się więcej o butach: Kupowanie butów narciarskich.

Produkty

SkatePro