×
Menu

Kupowanie wiązań do nart alpejskich

Czym są wiązania do nart alpejskich?

Mówiąc prosto: wiązania narciarskie to część, która umożliwia przyłączenie buta do nart. Istnieją różne rodzaje wiązań - alpejskie, telemark lub touringowe. Tu przybliżymy wiązania alpejskie, które mocuje się na nartach do jazdy na stoku, zjazdowych (all mountain), race, freestyle i freeride. Rodzaj wiązań alpejskich jest często determinowany stylem, którym chcesz jeździć i Twoim poziomem zaawansowania.

Części wiązań alpejskich

Wszystkie wiązania alpejskie składają się z dwóch różnych części - przedniej (palce) i tylnej (pięta). Na obu z nich znajduje się system DIN odpowiedzialny za odblokowywanie wiązań w przypadku upadku. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o DIN i jak wyliczyć wartość DIN, rzuć okiem na kalkulator DIN.

W części wiązań na palce zastosowano również płytę anti-friction / anti-friction device (AFD) i poziome skrzydełka. Są odpowiedzialne za uwalnianie buta w bok z wiązań, aby zapobiec skręceniom.

W części na piętę dodano pionowy mechanizm zwalniania, który zapobiega skręceniom i złamaniom podczas upadku do przodu. W tej części dodano również hamulec, nazywany stoperem. Hamulec sprawia, że Twoje narty nie pomkną w dół stoku uderzając innych narciarzy jeśli upadniesz na elementy zwalniające wiązania. Wszystkie kurorty wymagają systemu hamowania. Hamulce pomagają również połączyć narty, gdy je transportujesz. Kiedy wepniesz but, hamulec unosi się i możesz jechać.

Rodzaje wiązań alpejskich

Główna różnica to sposób montażu na nartach. Twoje wiązania alpejskie mogą być już zamontowane przez producenta, co oznacza, że już mają optymalne ustawienie. Możesz też kupić je oddzielnie. Jeśli wiązania nie są od razu zamontowane, masz dwie opcje: wiązania szynowe lub pinowe.

SZYNOWE

Wiązania szynowe są połączone z płytą przewierconą do nart przez producenta. Wystarczy, że wybierzesz wiązania, które pasują do systemu płyt na nartach i wsuniesz je na miejsce.

Zaletą wiązań szynowych jest fakt, że producent wybiera optymalne płyty, które zapewniają jak najlepsze osiągi. Kolejna zaleta to fakt, że wiązania można łatwo wyregulować, jeśli na przykład pożyczyłeś narty znajomemu.

PINOWE

Wiązania pinowe są bezpośrednio przykręcane do nart bez szyn i płyt. Powinien to zrobić profesjonalista, bo konieczne są specjalne narzędzia. Ponieważ mocuje się je i klei bezpośrednio do nart, nie można ich przesuwać jak wiązań szynowych. Pasują do określonej długości buta.

Zaleta tych wiązań to fakt, że możesz wybrać każde wiązania. Nie musisz brać pod uwagę rozkładu szyn. Ten rodzaj mocowania jest preferowany przez narciarzy freeride, freestyle i touringowych ze względu na szeroki wybór wiązań.

Jaki jest DIN / ISO w wiązaniach alpejskich?

JAK ZNALEŹĆ WARTOŚĆ DIN

Dopasowanie DIN (Deutsches Institut für Normung - wcześniej Deutsches Industrie Norm) na wiązaniach alpejskich to wartości wskazujące na jakim poziomie dojdzie do zwolnienia wiązania. Ta wartość jest również nazywana ISO. Pozwala optymalizować bezpieczeństwo i zarządzać siłą uderzenia. Wiązania muszą mieć dokładnie określone zwalnianie w przypadku upadku, co pomaga uniknąć uszkodzeń takich obszarów ciała jak kolana, biodra, itp.

Należy ustawić wartość DIN części palcowej i piętowej aby odpowiadała Twoim potrzebom.

DIN musi zostać poprawnie ustawiony zarówno w wiązaniach dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Dopasowanie zwolnienia / wartości DIN wykonuje się zarówno na części przedniej, jak i tylnej wiązań alpejskich. Na wiązaniach znajdziesz określony interwał DIN. Dzięki temu możesz dopasować zwolnienie (wartość DIN), aby pasowało do Twoich umiejętności, wagi, wzrostu i wieku.

POMOŻEMY CI DOBRAĆ ODPOWIEDNI DIN

Kiedy zamawiasz od nas narty wraz z wiązaniami, w komentarzu do zamówienia masz opcję wyliczenia wartości DIN. Dzięki temu możemy zamocować i wyregulować wiązania, by pasowały do Twoich umiejętności, wagi, wzrostu i wieku.

Tak wygląda kalkulator DIN dostępny podczas zamawiania nart i wiązań z naszego sklepu:

DIN / ISO

Dziś standardy mechanizmów wiązań narciarskich wyznacza International Organization for Standardization (ISO) - organizacja, która kontynuuje standaryzację DIN (Deutsches Institut für Normung).

Chociaż jedna organizacja zmieniła się na drugą, to jednak w użyciu pozostała oryginalna nazwa wyliczeń - DIN.

Norma ISO 11088:2006 wyznacza procedury związane ze złożeniem, regulacją i przeglądem mechanizmów wiązań narciarskich.

Produkty

SkatePro