×
Menu

Deski do Kitesurfingu

  Filtr
Marki
Długość
Styl Jazdy

Warto wiedzieć

Ujeżdżaj fale dzięki desce kite

Dobór właściwego kiteboardu jest kluczowy w uzyskaniu optymalnych wrażeń z surfowania z latawcem. Na rynku dostępne jest jednak wiele rodzajów desek kitesurfingowych, co może być nieco przytłaczające, zwłaszcza dla początkujących. Tutaj omówimy dwa najważniejsze czynniki, które należy rozważyć przy zakupie deski kitesurfingowej: jej rodzaj oraz rozmiar.

Jakiego rozmiaru deska kitesurfingowa jest mi potrzebna?

W przypadku rozmiaru musisz zwrócić uwagę zarówno na długość, jak i szerokość deski. Ogólna zasada jest taka, że im jesteś cięższy, tym większa powinna być Twoja deska. Przeciętna deska kite ma zwykle między 135-145 cm długości oraz od 40 do 46 cm szerokości. Tego rozmiaru deska będzie idealna dla początkujących o wadze około 70-85 kg.

Jednak to, jaki rozmiar powinieneś wybrać, jest również zależne od Twojego poziomu umiejętności, warunków pogodowych oraz Twojego stylu jazdy. Na przykład jeśli lubisz jeździć na wzburzonej wodzie, powinieneś wybrać deskę o długości 127-135 cm.

Wybór rodzaju deski do kitesurfingu

Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów desek przystosowanych do różnych stylów jazdy i poziomów umiejętności. Upraszaczając można je jednak rozróżnić na deski typu twin tip oraz deski kierunkowe.

Deska kite typu twin tip

Deski twin tip są najbardziej popularnym i wszechstronnym rodzajem desek kitesurfingowych. Konstrukcja Twin Tip oznacza, że oba końce deski mają identyczny kształt, co sprawia, że można pływać w obu kierunkach. Przypominają one nieco deski wakeboardowe oraz posiadają zwykle specjalne uchwyty na stopy i podkładki trakcyjne. Tego rodzaju desek można używać praktycznie w każdej poddyscyplinie kitesurfingu. Szczególnie dobrze sprawdzą się one we freestyle'u, freeridingu i wakestyle'u. Deski Twin Tip to optymalne deski do nauki pływania na kite.

kierunkowa deska kite

Ten rodzaj desek kitesurfingowych wyglądem przypomina klasyczne deski surfingowe. Zazwyczaj nie posiadają one strapów i, podobnie jak deski surfingowe, są stworzone do ujeżdżania fal. Chociaż nie pozwolą Ci one na osiągnięcie zbyt wysokich prędkości w spokojnej wodzie, deski kierunkowe świetnie sprawdzą się przy carvingu i ostrych skrętach. Wymagają one również innej pozycji podczas jazdy. W porównaniu do desek twin tip większość ciężaru ciała spoczywa na nodze przedniej, zamiast na tylnej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat desek do kitesurfingu oraz innego niezbędnego sprzętu, sprawdź nasz poradnik Kupowanie Sprzętu do Kitesurfingu.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki