×
Menu

Latawce do Kitesurfingu

  Filtr
Marki
Rozmiar
Styl Jazdy

Warto wiedzieć

Jakie są rodzaje latawców do kitesurfingu?

Latawce kitesurfingowe, znane również jako latawce parafoilowe, różnią się między sobą kształtem, rozmiarem i konstrukcją. Wyróżniamy wśród nich dwie główne kategorie kite-ów: LEI i Foil.

Latawiec, którego konstrukcja opiera się o pompowany szkielet (LEI) to jednopowłokowy latawiec parafoilowy z nadmuchiwanymi tubami zapewniającymi wsparcie strukturalne i utrzymywanie kształtu. To najczęściej wykorzystywany rodzaj latawca w kitesurfingu. Dzięki pompowanym tubom sprzęt utrzymuje się na powierzchni wody, a ponowny start w sytuacji awaryjnej nie sprawia użytkownikowi problemu.

Latawce foil to najwydajniejszy sprzęt do kitesurfingu, lecz nie wykorzystują one pompowanych tub jak LEI. Technologia tej kategorii opiera się na elementach przybierających postać komór powietrznych, które nabierają kształtu wraz z powietrzem wchodzącym do latawca. Jeśli kite foil wpadnie do wody, może teoretycznie wypełnić się wodą i zatonąć. Dlatego to latawce LEI są najczęściej wybierane przez początkujących surferów.

Jak wybrać odpowiedni latawiec?

Twój poziom umiejętności i styl jazdy określają rodzaj latawca do kite, który będzie dla Ciebie idealny. Style jazdy można podzielić na freeride oraz freestyle.

Wszyscy początkujący zaczynają od stylu freeride. Latawce do tej techniki nie rozpędzają się do bardzo wysokich prędkości, co czyni je łatwiejszymi do kontrolowania. Są idealne do wejścia w świat surfingu po płaskiej wodzie z umiarkowaną prędkością. Średnio zaawansowani i zaawansowani kitesurferzy zwykle wybierają większe latawce freestyle. Kite-y te pomogą Ci efektywnie wykorzystać energię nawet słabszego wiatru. Cecha ta umożliwia pływanie po dużych falach oraz nabieranie dużych prędkości na płaskich wodach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o latawcach, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem Kupowanie Sprzętu do Kitesurfingu.

Zawsze możesz znaleźć całe niezbędne wyposażenie pod stroną kategorii Kitesurfing.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki