×
Menu

Latawce do Kitesurfingu

  Filtr
Marki
Rozmiar
Styl Jazdy

Warto wiedzieć

Jakie są rodzaje latawców do kitesurfingu?

Latawce kitesurfingowe, znane również jako latawce parafoilowe, różnią się między sobą kształtem, rozmiarem i konstrukcją. Wyróżniamy wśród nich dwie główne kategorie kite-ów: LEI i Foil.

Latawiec, którego konstrukcja opiera się o pompowany szkielet (LEI) to jednopowłokowy latawiec parafoilowy z nadmuchiwanymi tubami zapewniającymi wsparcie strukturalne i utrzymywanie kształtu. To najczęściej wykorzystywany rodzaj latawca w kitesurfingu. Dzięki pompowanym tubom sprzęt utrzymuje się na powierzchni wody, a ponowny start w sytuacji awaryjnej nie sprawia użytkownikowi problemu.

Latawce foil to najwydajniejszy sprzęt do kitesurfingu, lecz nie wykorzystują one pompowanych tub jak LEI. Technologia tej kategorii opiera się na elementach przybierających postać komór powietrznych, które nabierają kształtu wraz z powietrzem wchodzącym do latawca. Jeśli kite foil wpadnie do wody, może teoretycznie wypełnić się wodą i zatonąć. Dlatego to latawce LEI są najczęściej wybierane przez początkujących surferów.

Jak wybrać odpowiedni latawiec?

Twój poziom umiejętności i styl jazdy określają rodzaj latawca do kite, który będzie dla Ciebie idealny. Style jazdy można podzielić na freeride oraz freestyle.

Wszyscy początkujący zaczynają od stylu freeride. Latawce do tej techniki nie rozpędzają się do bardzo wysokich prędkości, co czyni je łatwiejszymi do kontrolowania. Są idealne do wejścia w świat surfingu po płaskiej wodzie z umiarkowaną prędkością. Średnio zaawansowani i zaawansowani kitesurferzy zwykle wybierają większe latawce freestyle. Kite-y te pomogą Ci efektywnie wykorzystać energię nawet słabszego wiatru. Cecha ta umożliwia pływanie po dużych falach oraz nabieranie dużych prędkości na płaskich wodach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o latawcach, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem Kupowanie Sprzętu do Kitesurfingu.

Zacznij swoją przygodę z kitesurfingiem dzięki zestawom

Tutaj znajdziesz najważniejsze elementy sprzętu do kitesurfingu, które pozwolą Ci wyruszyć do wody. Nieważne, czy jesteś początkującym, czy masz już pewne doświadczenie na kite, mamy zestawy kitesurfingowe dla każdego. Zakup sprzętu w formie zestawu jest nie tylko bardzo wygodny, ale również opłacalny, ponieważ dostajesz sporą zniżkę w stosunku do sytuacji, gdybyś kupował każdy z elementów osobno. Kupując zestaw, możesz być również pewien, że wszystkie elementy będą ze sobą kompatybilne.

Sprzęt w Zestawie do Kitesurfingu

Na zestaw kitesurfingowy składają się 4 główne elementy: latawiec, bar, deska oraz pady i strapy. Latawce i deski mogą się znacząco różnić rozmiarem i długością w zależności od stylu jazdy, do jakiego są przeznaczone. Pady i strapy dobiera się z kolei w oparciu o rozmiar buta. Inną istotną kwestią jest wybór baru - dostępne są warianty z 4 i 5 linkami. Bary 4-linkowe są łatwiejsze w użyciu i bardziej przyjazne dla początkujących, z kolei bary 5-linkowe trochę trudniej ustawić, jednak znacznie ułatwiają one ponowne startowanie z wody przy lekkim wietrze.

Innym sprzętem niezbędnym do pływania na kite jest trapez. Łączy on użytkownika z barem, dlatego musi być wygodny i wytrzymały. By sprawdzić naszą ofertę, przejdź do kategorii Trapezy do Kitesurfingu.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki