MENU
×

Jakie rolki/wrotki powinieneś wybrać?

Przewodnik, który pozwoli Ci wybrać odpowiednie rolki. Oparty jest na naszym wieloletnim doświadczeniu, zarówno w jeździe jak i sprzedaży rolek.

Jeśli wciąż masz wątpliwości skontaktuj się z nami.

1. Rolki czy wrotki?

Klassisk side-by-side rulleskøjteWrotki (Roller skates) to klasyczne rolki, z czteroma, równoległymi kółkami. Kółka montowane są na metalowej, dość elastycznej szynie, podobnej do trucków w deskorolce. Rolki (inline skates) powstały trochę później i posiadają kółka w jednej linii. Rozmiar kółek może się znacznie różnić.

Wbrew pozorom to na rolkach łatwiej jest utrzymac równowagę, oraz jazda na nich jest dużo bardziej gładka i dużo łatwiej nabrać na nich prędkości. Rolki inline to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj rolek, używany również przez profesjonalistów. Z tego powodu można łatwo znaleźć wiele części zamiennych i kompletnych zestów.

Wrotki często wybierane sa przez osoby, które jeździły na nich w dzieciństwie. Wszystko sprowadza się do gustu oraz preferowanego stylu jazdy, który zdecydowanie różni się od jazdy na rolkach. Dzieciom zdecydowanie łatwiej utrzymać się i jeździć na wrotkach, za to trudniej na nich czerpać przyjemność z szybkiej jazdy.

2. Wybór odpowiedniego rozmiaru

Wybór rozmiaru rolek to prawodopodobnie najważejszy element wyboru właściwych rolek. Rolki powinny bardzo dobrze przylegać do stopy, dla jak największej stabilności i zaraz powinny być wygodne, by nie ograniczały naszej jazdy. Nie wszyscy producenci stosują regularną numerację, znaną z obuwia codziennego. Przy większości rolek i wrotek na naszej stronie można znaleźć przewodnik po rozmiarach danego producenta, radzimy najpierw zapoznać się z nim zanim zaczniesz wybierać rozmiar. Regułą jest jednak wybór rolek o jeden rozmiar większych niż obuwie codzienne.

Gdy już otrzymasz rolki od SkatePro, przymierz i przejedź się w nich w domu, by w razie wypadku móc je do nas zwrócić. Jeśli czujesz jakikolwiek ucisk, możesz miec pewność że pół godziny jazdy na zewnątrz będziesz mieć w tym miejscu pęcherz lub otarcie. Zaufaj własnemu uczuciu. Powienieneś mieć możliwość lekkiego poruszania palcami. Jeśli palce mocno dotykaja buta lub nie możesz nimi poruszać, to potrzebujesz rolek o conajmniej pół rozmiaru większych. Skontaktuj się z nami, jeśli nie masz pewności co do rozmiaru.

3. Różnice w butach

Rulleskøjte støvleWiększość rolek inline posiada wysoki but (cholewkę), który dobrze wspiera i stabilizuje kostkę. Bardziej doświadczeni rolkarze preferują niższe cholewki, które dają większa elastyczność i mniejszą wagę całych rolek.

Dzieci często wyrastają z rolek w przeciągu roku. Istnieje szeroki wybór rolek, których długość może być regulowana o 3-4. Rolki regulowane są tej samej jakości co rolki i standardowych wymiarach i zdecydowanie polecamy je dzieciom.

Rolki posiadają różne mechanizmy zapinania. Sznurówki, klamry, zapinki, rzepy. W większości przypdków jest kwestią gustu, który mechanizm wybrać. Niektóre zamki/zapinki otwierają i zapinają się szybciej, co jest zaletą w rolkach dziecięcych. Klamry dają większa stabilność i łatwo się je reguluje.

4. Jak ważna jest szyna?

Rulleskøjte klingeWszystkie rolki posiadają szynę, do której przymocowane są kółka. Jest ona przeważnie zrobiona z plastiku bądź aluminium. Miękka szyna wymaga włożenia więcej energii w odepchnięcie i sprawia, że rolki są mniej stabilne przy większych prędkościach.

Szyny aluminiowe są zdecydowanie twardsze i zdecydowanie polecamy je jesli ważysz ponad 80kg. Warto zwrócić uwage, że najtańsze aluminiowe szyny są bardziej miękkie i mniej trwałe od plastikowych szyn wyoskiej jakości.

Rolki aggressive posiadają przeważnie plastikowe szyny, przeznaczone do robienia trików i jazdy na rurkach.

5. Łożyska od znanych producentów

Rulleskøjte kuglelejeWiększość łozysk używa numeracji ABEC jako charakterystki.

Ogólnie:

  • Jakość stali użytej w łożyskach jest kluczowym elementem decydującym o ich trwałości.
  • Zamykanie i smarowanie łożysk jest bardzo ważne dla osiągania prędkości.

Jesli chcesz wiedzieć więcej o łożyskach przeczytaj nasz poradnik:
Kupowanie łożysk

6. Kółka

Rulleskøjte hjulIstnieje wiele rodzajów kółek i bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić. Jeśli jeździsz rekreacyjnie lub biegowo, powinieneś wybrac rolki o większej średnicy. Pozwalają one na szybką jazdę i są trwalsze. W rolkach hokejowych i aggressive rozmiar kółek nie ma większego znaczenia. Kółka i łożyska moga być łatwo wymienione.

Kilka wskazówek dotyczących kółek:

  • Dobra przyczepność na ulicy wymaga miękkich kółek
  • Miękkie kółka zużywają się szybciej, zwłaszcza jesli są niskiej jakości
  • Twarde kółka są trwalsze, jednak mają mniejsza przyczepność
  • Duże i wąskie kółka świetnie nadają się do szybkiej jazdy

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kółkach, przeczytaj nasze poradniki:
Wszystko o kółkach

7. Rolki z hamulcem?

Rulleskøjte bremsePoczątkującym rolkarzom SkatePro poleca używanie rolek z hamulcem. Hamulec może jednak przeszkadzać w rolkach biegowych, hokejowych i agresywnych. Większość standardowych rolek rekreacyjnych posiada hamulec w prawym bucie.

Hamulce łatwo się zużywają, dlatego warto mieć w zanadrzu zapasowy. SkatePro posiada zapasowe i wymienne hamulce do większości modeli rolek.

Wrotki posiadają specjalny hamulec, montowany z przodu. Niektóre modele wrotek posiadają również hamulec z tyłu, poodbny do tego z rolek.

8. Pamiętaj o ochraniaczach

Rulleskøjte hjelmNoszenie kasku i ochraniaczy jest bardzo ważne podczas jazdy na rolkach. Bardzo łatwo o kontuzję przy nawet najmniejszym upadku. SkatePro radzi noszenie przynajmniej kasku i ochraniaczy na nadgarstek.

Pamiętaj, że zawsze możesz się z nami skontaktować jeśli potrzebujesz porady lub pomocy.


Zobacz nasz wybór rolek

Produkty

Popularne produkty

';