×
MENU

Przewodnik kupowania rolek agressive

Znalezienie najlepszych rolek agressive oznacza ścisłe dopasowanie i wybór szyny, pasującej do Twojego stylu jazdy. Przeczytaj ten poradnik, aby dowiedzieć się na co zwracać uwagę w trakcie kupowania swojej pierwszej pary rolek agresywnych.

Sprawdź ten film, gdzie omawiamy wszystkie szczegóły dotyczące wyboru pary rolek agressive. Film jest w języku angielskim.

Rolki inline agresywne przeznaczone są dla bardziej doświadczonych użytkowników, chcących jeździć po ulicy i skateparkach, wykonując ewolucje na różnych obiektach oraz rampach. Możliwe, że spotkałeś się z innymi nazwami rolek agressive, jak rolki do trików, jest to synonim. Istnieją jednak inne style, jak powerblading, który jest połączeniem rolek agressive oraz freeskate (przeczytaj więcej o powerblading na końcu tego poradnika).

Kółka

Kółka do rolek agresywnych są odpowiednie do jazdy ulicznej i w skateparku.

  • Rozmiar kółek to zazwyczaj 54 - 64 mm – mniejsze kółka ułatwiają wykonywanie ewolucji.
  • Twardość kółek mieści się w granicach 86 - 95A – twarde kółka ułatwiają poślizgi, ze względu na mniejszą przyczepność do podłoża.

Łożyska

Wewnątrz kółka znajduje się łożysko, które zapewnia obracanie się kółka. W rolkach agressive musisz wymieniać łożyska na nowe regularnie, gdyż poddawane są one większym obciążeniom. Nowe łożyska zapewnią dobre toczenie, niezbędne do wykonywania trików. Łożyska można kupić osobno jako części zamienne.

W SkatePro zazwyczaj określamy łożyska na podstawie skali ABEC od 1-9, co mówi nam o precyzji łożyska. Standardowo stosowana jest zasada:

  • Im wyższy numer ABEC, tym lepsze toczenie kółka.

Pamiętaj, że numer ABEC nie ma nic wspólnego z wytrzymałością łożyska. Ponadto, polecamy kupowanie łożysk od sprawdzonych producentów, zamiast skupiania się na oznaczeniu ABEC łożyska.

Szyna

Różne typy szyn w rolkach agresywnych umożliwiają różne ustawienia kółek. Wybór jednego ustawienia kółek nad innymi zależy od indywidualnego stylu jazdy. Każde ustawienie ma swoje zalety:

Anti-rocker - składa się z dwóch dużych kółek i dwóch małych kółek do grindów, ułatwiających tę ewolucję. Taki zestaw ułatwia również grind dzięki zwiększonej kontroli. Jest to standardowy zestaw do rolek agressive.

Flat - składa się z czterech kółek tej samej wielkości, dzięki czemu rolki są bardziej zwrotne.

Freestyle - składa się z dwóch kółek bez dodawania kółek na środku szyny. Pozwala to wykonywać grindy na obiektach, na których z innym zestawem nie byłoby to możliwe, na przykład pnie drzew. W ten sposób naprawdę możesz pokazać swoją kreatywność.

Ważne: Wszystkie szyny UFS można wymienić na każdą inną szynę UFS, bez względu na producenta i rozmiar.

But/skorupa

Rolki do trików posiadają twardą skorupę, wzmocnioną w wystających miejscach, aby była w stanie wytrzymać duże obciążenia i uderzenia w trakcie wykonywania trików i ewolucji. Sprawia to, że buty rolek agresywnych są wytrzymałe i mają długą żywotność, więc możesz się nimi cieszyć przez długi czas. Ze względu na wzmocnienia, buty rolek agresywnych są cięższe niż inne buty do rolek. Ponadto, zazwyczaj można wymienić zużywające się części jak soulplate czy backslide plate.

But wewnętrzny (wkładka)

Wkładka to but wewnętrzny rolek agresywnych. Dobra wkładka daje wsparcie stopy i kostki oraz zazwyczaj ma grubą wyściółkę, która minimalizuje odczuwane wstrząsy w trakcie mocnych lądowań i zapewnia komfort. W większości modeli rolek możliwa jest wymiana wkładki na nową , gdy stara się zużyje. Oczywiście, możesz ją wymienić, jeśli oryginalna wkładka w rolkach nie daje Ci pełnego komfortu i satysfakcji. Unikasz w ten sposób formowania buta na ciepło w celu znalezienia idealnego dopasowania. Powinieneś używać wkładek przeznaczonych typowo do rolek agresywnych. Zaprojektowane są one z lepszą wyściółką, zapewniają lepsze wsparcie wokół kostek oraz lepiej trzymają się stopy w okolicy pięty.

Rozmiar

Zawsze polecamy przeczytanie informacji odnośnie rozmiarów na stronie modelu, którym jesteś zainteresowany. Rolki do trików powinny ściśle pasować do stopy, dla maksymalnej kontroli w trakcie wykonywania ewolucji. Początkowo wydadzą Ci się one bardzo ciasne, ale z czasem dopasują się idealnie do stopy.

Ochrona w trakcie jazdy

Upewnij się, że chronisz się w pełni, używając kasku, ochraniaczy na kolana, ochraniaczy na nadgarstki oraz ochraniacze piszczeli - coś unikalnego dla jazdy na rolkach agressive. Jeśli naprawdę jesteś wkręcony w ten typ jazdy, mocno polecamy używanie spodenek z ochraniaczami na biodra i kość ogonową - naprawdę to docenisz w trakcie upadku. Można je nosić pod spodniami, jeśli wolisz je ukryć w trakcie jazdy.

Jazda agressive to sport ekstremalny, gdzie ryzyko upadków jest wysokie, więc upewnij się, że jesteś odpowiednio chroniony, by cieszyć się tym sportem przez wiele następnych lat.

Powerblading

Powerblading to jeden ze stylów, związanych z jazdą agresywną, lecz jeździsz z większą prędkością. Można to przyrównać do parkoura na rolkach z dodatkową szybkością. Rolki do jazdy powerblading zazwyczaj są używane w rejonach miejskich do takich ewolucji jak skoki ze schodów i tym podobne.

Rolki powerblade składają się z buta agressive z zestawem flat kółek większych niż te spotykane w rolkach freeskate. Pozwala to na wykonywanie ewolucji połączonych z prędkością przy mniejszym wpływie nawierzchni, na jakiej jeździsz. Rozmiar kółek to zazwyczaj 60 - 80 mm.

Sprawdź nasz szeroki wybór rolek agresywnych

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości lub pytania, skontaktuj się z nami.

Produkty