MENU
×

Łożyska - smarowanie i czyszczenie

Aby zapewnić najwyżyszą wydajność Twoich łożysk, powinno się je regularnie czyścić i oliwić smarem. Robiąc to, szybkość i wytrzymałość Twoich łożysk jest zachowana.

Zauważ: Unikaj wody i piasku. Drastycznie skrócisz trwałość Twoich łożysk jeżdżąc w wilgotnym otoczeniu.

Krok 1

Potrzebne narzędzie: Środek czyszczący (taki, który rozpuszcza tłuszcz np płyn do prania, a także wodoodporny pojemnik, szczoteczkę i smar (zamów zestaw do czyszczenia).
Wyjmij łożyska z kółkek. Wyczyść kółka i ramy w miejscach, gdzie są umiejscowione łożyska.

Zdjęcie 1: Wyczyść kółka i przestrzeń, gdzie są umiejscowione łożyska

Krok 2

Wyszyść zewnętrzną przestrzeń łożysk, tak aby były całkowicie czyste.
Sprawdź, jakiego typu są Twoje łożyska - otwarte czy zamknięte. Tylko otwarte łożyska mogą być konserwowane (zamknięte łożyska, mogą również być konserwowane jeśli użyjesz narzędzia, aby delikatnie zdjąć osłonę, lecz nie może ona zostać ponownie użyta).

Zdjęcie 2: Wyczyść zewnętrzną przestrzeń łożysk

Krok 3

Usuń osłonę z łożyska za pomocą za pomocą czegoś cienkiego np. igły (nie wszystkie łożyska posiadają osłonę).
Przy niektórych łożyskach, mały klips w kształcie litery C podtrzymuje osłonę (w tym przypadku to uszczelka, nie osłona). Ten C-klips należy usunąć za pomocą igły przed usunięciem osłony.


Zdjęcie 3: Osłon (bez klipsu C) została usunięta za pomocą igły

Krok 4

Wyczyść łożyska w pojemniczku z płynem do prania lub innym środkiem. Użyj szczoteczki i delikatnie usuń brud ze środka łożysk. Możesz również to zrobić poprzez potrząsanie pojemnikiem przez kilka minut.

Zdjęcie 4: Wyczyść łożyska za pomocą szczoteczki. Zawsze wykonuj ruchy z wewnątrz do zewnątrz.

Krok 5

Wyjmij łożyska pojemnika z pojemnika i pozbądź się resztek płynu. Możesz również to zrobić poprzez wydmuchanie go (najlepiej za pomocą sprężonego powietrza). Umieść łożyska na czystej ścierce.

Zdjęcie 5: Łożyska właśnie zostały wyjęte z pojemnika z środkiem czyszczącym.

Krok 6

Przetestuj czy proces czyszczenia został zakończony sukcesem. Przytrzymaj dwoma palcami łożysko w samym środku i zakręć nim. Jeśli nie obraca się swobodnie i/lub wydaje trzeszczące dzwięki, oznacza to, że nie został poprawnie wyczyszczony. W tym wypadku należy powtórzyć czynność czyszczenia z nowym środkiem czyszczącym. Jeśli łożyska są bardzo brudne, czynność należy powtórzyc 2-3 razy.


Zdjęcie 6: Sprawdź czy łożyska są czyste poprzez obracanie ich - każde z osobna..

Krok 7

Umieść łożyska na czystej ścierce czy innej tkaninie. Łożyska są teraz gotowe do pokrycia smarem. Użyj kroplę lub dwie (nie więcej, ponieważ większa ilość spowoduje, że brud będzie się łatwiej wdawał do środka) oleju lub 3 mm smaru i równomiernie rozprowadź dookoła powierzchni łożysk.

Upewnij się, że smar jest dobrze rozprowadzony poprzez obracanie łożysk (można efektywnie to sprawdzić poprzez umieszczenie łożyska na wiertarce).


Zdjęcie 7: Smar lub olej jest ostrożnie rozprowadzony.

Krok 8

Nareszcie osłony i klipsy są z powrotem zamontowane. Jeśli regularnie czyścisz łożyska, to nie jest konieczne montowanie uszczelek czy osłon, poprostu upewnij się, że otwarta strona łożyska jest ukierunkowana do wnętrza kółka.

Rozprowadź cienką warstwę oleju na zewnętrzną, metalową powierzchnię łożysk w celu zapobiegania rdzewieniu powierzchni. Następnie można ponownie zamonotwać łożyska i kółka.


Zdjęcie 8: Osłony są z powrotem zamontowane na czystych i naoliwionych łożsykach.

Po procesie czyszczenia i pokrywania smarem łożysk, należy pamiętać, że musisz pokonać kilka kilometrów zanim olej czy smar zostanie równomiernie rozprowadzony na łożyskach. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności łożyska zaczynają ponownie pracować optymalnie.

Produkty

Popularne produkty

';