×
MENU

Łożyska - smarowanie i czyszczenie

Aby zapewnić najwyższą wydajność Twoich łożysk, powinno się je regularnie czyścić i oliwić smarem. Robiąc to, szybkość i wytrzymałość Twoich łożysk jest zachowana.

Zauważ: Unikaj wody i piasku. Drastycznie skrócisz trwałość Twoich łożysk jeżdżąc w wilgotnym i brudnym otoczeniu.

Jak czyścić i smarować łożyska w rolkach, deskorolce i hulajnodze

Krok 1

Potrzebne narzędzie: Środek czyszczący (taki, który rozpuszcza tłuszcz np. płyn do prania), a także wodoodporny pojemnik, nożyk, szczoteczka i smar (zamów zestaw do czyszczenia).
Wyjmij łożyska z kółek. Sprawdź film z Youtube na górze, jak usuwać łożyska z kółek. Prezentacja zrobiona jest na rolkach, ale ten sam proces odnosi się do deskorolek i hulajnóg.


Zdejmij kółka i wyjmij łożyska.

Krok 2

Użyj szczoteczki, aby wyczyścić zewnętrzną przestrzeń łożysk, tak aby były całkowicie czyste.
Sprawdź, jakiego typu są Twoje łożyska - otwarte czy zamknięte. Otwarte łożyska są łatwe w konserwacji (zamknięte łożyska mogą również być konserwowane ,jeśli użyjesz narzędzia, aby delikatnie zdjąć osłonę, lecz nie może ona zostać ponownie użyta).


Wyczyść zewnętrzną przestrzeń łożysk

Krok 3

Usuń osłonę z łożyska za pomocą czegoś cienkiego np. nożyka (nie wszystkie łożyska posiadają osłonę).
Przy niektórych łożyskach, mały klips w kształcie litery C podtrzymuje osłonę (w tym przypadku to osłona, nie uszczelka). Ten C-klips należy usunąć za pomocą nożyka przed usunięciem osłony.

Pamiętaj, aby również wyczyścić uszczelki i C-klipsy.


Osłona (bez klipsu C) została usunięta za pomocą nożyka

Krok 4

Umieść łożyska w zamkniętym pojemniczku z płynem do prania lub innym środkiem czyszczącym, a następnie potrząsaj przez kilka minut. Rozpuści to brud, jaki się zebrał na łożyskach.


Wyczyść łożyska za pomocą szczoteczki i następnie użyj środka czyszczącego.

Krok 5

Wyjmij łożyska pojemnika z pojemnika i pozbądź się resztek płynu czyszczącego, obracając łożyska. Możesz również to zrobić poprzez wydmuchanie go (najlepiej za pomocą sprężonego powietrza). Umieść łożyska na czystej ścierce lub papierze kuchennym.


Łożyska właśnie zostały wyjęte z pojemnika ze środkiem czyszczącym.

Krok 6

Przetestuj czy proces czyszczenia został zakończony sukcesem. Przytrzymaj dwoma palcami łożysko w samym środku i zakręć nim. Jeśli nie obraca się swobodnie i/lub wydaje trzeszczące dźwięki, oznacza to, że nie został poprawnie wyczyszczony. W tym wypadku należy powtórzyć czynność czyszczenia z nowym środkiem czyszczącym. Jeśli łożyska są bardzo brudne, czynność należy powtórzyć 2-3 razy.


Sprawdź, czy łożyska są czyste poprzez ich obracanie.

Krok 7

Umieść łożyska na czystej ścierce lub papierze kuchennym. Łożyska są teraz gotowe do pokrycia smarem. Użyj kroplę lub dwie (nie więcej, ponieważ większa ilość spowoduje, że brud będzie się kleił do łożyska) oleju lub 3 mm smaru i równomiernie rozprowadź dookoła powierzchni łożysk.

Upewnij się, że smar jest dobrze rozprowadzony poprzez obracanie łożysk (można efektywnie to sprawdzić poprzez umieszczenie łożyska na wiertarce).


1-2 krople smaru są ostrożnie zaaplikowane na łożysko.

Krok 8

Na koniec osłony i klipsy są z powrotem zamontowane. Jeśli regularnie czyścisz łożyska, to nie jest konieczne montowanie uszczelek czy osłon, po prostu upewnij się, że otwarta strona łożyska jest ukierunkowana do wnętrza kółka.

Następnie można ponownie zamontować łożyska w kółkach rolek, deskorolki czy hulajnogi.


Osłony są z powrotem zamontowane na czystych i naoliwionych łożyskach, a te zamontowane ponownie w kółkach.

Po czyszczeniu i smarowaniu

Po procesie czyszczenia i pokrywania smarem łożysk, należy pamiętać, że musisz pokonać kilka kilometrów, zanim olej czy smar zostanie równomiernie rozprowadzony na łożyskach. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności łożyska zaczynają ponownie pracować optymalnie.

Produkty