×
Menu

Kupowanie deskorolki dla średniozaawansowanych

W dzisiejszym poradniku zajmiemy się deskorolkami do trików do jazdy po ulicach, skateparkach lub bowlach. Jednak jeśli poszukujesz deskorolki do cruisingu lub stanowiącej alternatywny środek transportu, przeczytaj nasze przewodniki po deskorolkach typu cruiser lub longboardach.

Jeśli jeździsz już przez jakiś czas na deskorolce, Twoje triki stają się coraz bardziej zaawansowane, co wywiera bezpośredni wpływ na Twoją deskorolkę i naraża ją na wiele mocnych uderzeń. Na tym etapie potrzebujesz dobrej jakości i wytrzymałej deskorolki, która będzie w stanie znieść to, co jej zaoferujesz. W świecie jazdy na deskorolce jakość deski wiąże się z jej ceną, a im więcej zainwestujesz w swoją deskorolkę, tym większą zyskasz jakość blatu, trucków, kółek i innych części, które poprawią Twoje wyniki i przedłużą żywotność deskorolki.

Teraz nadszedł czas, aby kupić mocną i godną zaufania deskorolkę lub podrasować swoją obecną deskę dodając do niej nowe części. Możesz nawet rozważyć stworzenie customowej deskorolki od zera.

Co znajduje się w tym poradniku?

Czytając ten poradnik dowiesz się więcej na temat dyscyplin uprawiany na deskorolce, takich jak jazda uliczna, park vert lub bowl i przekonasz się, jaki jest idealny model do jazdy tymi stylami.

Znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące doboru odpowiedniego rozmiaru w zależności od rozmiaru Twoich butów, biorąc przy typ pod uwagę Twój preferowany styl jazdy i wagę.

Poza tym przewodnik ten odnosi się również do tematu customowych deskorolek. Pomoże Ci podjąć decyzję między kupnem gotowej deski a złożeniem jej od zera, jeśli nie jesteś jeszcze pewien, co będzie dla Ciebie lepsze.

W końcu tłumaczymy niektóre z cech części do deskorolek, takich jak blaty, trucki, kółka i łożyska oraz ich wpływ na ogólne wyniki, aby pomóc Ci wybrać idealną deskorolkę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Dyscypliny deskorolkarskie

Chociaż istnieją różne dyscypliny deskorolkarskie, to większość osób nie trzyma się kurczowo tylko jednej z nich, ale raczej macza po trochu palce w każdej. Dlatego też nie musisz koniecznie mieć różnych deskorolek do każdego stylu jazdy. Jednak warto wiedzieć co będziesz robił najczęściej i wybrać dostosowaną do tego deskorolkę.

Park i ulica

Bez względu na to, czy planujesz jeździć w skateparku czy też po ulicy, Twoje triki będą mniej więcej takie same. Chociaż przeszkody w skateparku mogą wyglądać inaczej niż te, które znajdują się na ulicach, skateparki stworzono w taki sposób, aby imitowały ulice. Znajdziesz w nich funbox, half-pipe, schody, raile i inne przeszkody, które pozwolą Ci wykonywać takie same triki jak na ulicy na ławkach, krawężnikach, ścianach i poręczach. Zapewne jeśli jeździsz po ulicy, jeździsz również w skateparku.

Wybór deskorolki do jazdy park/street:

Bez względu na to, czy jeździsz w skateparku czy po ulicy, musisz zadbać o właściwy rozmiar blatu. W porównaniu z innymi dyscyplinami, takimi jak vert, blat jest zazwyczaj węższy, co oznacza, że deska jest bardzo responsywna, zwrotna i łatwiej wykonuje się na niej flipy. Dobór odpowiedniej wielkości blatu zostanie omówiony w dalszej części tego przewodnika.

Kiedy wybierasz deskorolkę do jazdy w parku lub po ulicy, powinieneś również wziąć pod uwagę teren, na którym będziesz jeździć i dobrać kółka, które będą do niego jak najlepiej przystosowane. Kółka do deskorolki stosowane w taj kategorii mogą mieć średnicę 50 - 56 mm oraz twardość 95 - 100 A. Każde kółko znajdujące się w tym zakresie będzie odpowiednie, ale jeśli nadal nie masz pewności, które wybrać, stosuj się do informacji, które mogą pomóc Ci podjąć decyzję.

W przypadku bardzo gładkich powierzchni w skateparku, bardzo twarde kółka do deskorolki mogą się z łatwością ślizgać, a odrobinę miększe z większą średnicą zapewniają lepszą przyczepność.

Z kolei jeśli jeździsz głównie po ulicy, możesz napotkać nierówne powierzchnie. Niepożądane ślizgi na stanowią tu problemu, ale aby cieszyć się lepszymi doświadczeniami płynącymi z jazdy zaleca się wybrać miększe kółka. Jako deskorolkarz uliczny chcesz mieć kółka, które są mniejsze, aby zwiększyć ich zwrotność. Jednak jeśli powierzchnia jest bardzo nierówna, większe kółka przetoczą się z łatwością po mniejszych kamieniach i uchronią Cię przed utknięciem.

Kup kompletną deskorolkę

Vert/Transition i Bowl

Vert, znana również powszechnie jako styl jazdy transition, polega głównie na jeździe na wielu rampach vert i mega rampach. Kluczową rolę odgrywa prędkość i stabilność, ponieważ chcesz być w stanie rozwinąć maksymalną prędkość podczas jazdy w dół, aby wybić się najwyżej jak to tylko możliwe. Jednak ze względu na trudności z dostępem do dużych ramp, ta dyscyplina jest uprawiana coraz rzadziej.

Bowl, jak sama nazwa wskazuje, polega na jeździe w misce/basenie. Bardzo różni się od jazdy vert. Podczas jazdy vert jeździsz do góry i do dołu, starając się wybić coraz wyżej, to w basenie "surfujesz" wewnątrz miski i cały czas zmieniasz kierunek jazdy. Tym samym te style jazdy znacząco się różnią, podobnie jak budowa deskorolek.

Wybór deskorolki do jazdy vert lub bowl

Bez względu na to, czy jeździsz bowl czy vert, będziesz potrzebował szerszego blatu w porównaniu z deskorolkami do jazdy ulicznej lub w parku. Wszystko dlatego, że szerszy deck zapewnia lepszą równowagę, a deskorolka będzie wydawała się bardziej stabilna podczas jazdy z dużą prędkością.

Nie oznacza to, że nie będziesz w stanie używać swojej standardowej deskorolki do jazdy w bowlu, ale szerszy blat zdecydowanie daje przewagę. Szerszy blat daje większą powierzchnię do stania i lepszą stabilność.

Mówimy również o małych różnicach oznaczających blat o 0,25 cali większy od zalecanego rozmiary w przypadku deskorolki ulicznej (zobacz nasz przewodnik po rozmiarach). Ogólnie rzecz biorąc, szerokość blatu do jazdy vert i bowl powinna wynosić od około 8,5 do 9 cali.

Wybór kółek do jazdy vert i bowl jest zależny od Twoich preferencji. To, co pasuje jednej osobie, nie musi sprawdzać się w innych przypadkach. Koniec końców, musisz dowiedzieć się co Tobie pasuje metodą prób i błędów.

Na przykład w przypadku jazdy bowl niektórzy deskorolkarze wybierają dość małe kółka, aby uchronić się przed "wgryzaniem się" kółek w blat, ale niektórzy preferują większe kółka, ponieważ dzięki nim odpychanie się wymaga mniejszego wysiłku. Podczas jazdy w bowlu chcesz zachować jak największą energię, ponieważ może być bardzo wyczerpująca. Miękkie kółka będą zbyt przyczepne, a większa przyczepność tylko Cię spowolni. Dlatego też najlepiej byłoby wybrać kółka o twardości od 97A a 99A.

Podczas jazdy vert zdecydowanie potrzebujesz odpowiedniej prędkości, którą dają większe kółka o średnicy o 56mm do 58mm. Chcesz również mieć mniejszą przyczepność, ponieważ może ona Cię spowalniać. Lepiej wybrać kółka o twardości 98A i większej.

Kup kompletną deskorolkę

Wybierz odpowiedni rozmiar

Jeśli chodzi o dobór odpowiednie rozmiaru, upewnij się, że blat jest na tyle szeroki, aby pomieści Twoje stopy, co ułatwi Ci sterowanie. Możesz wybrać mniejszy lub większy rozmiar, w zależności od rozmiaru Twoich butów, co widać w poniższej tabeli. Jeśli blat będzie zbyt wąski względem Twoich butów, będzie niestabilny, zaś jeśli będzie zbyt szeroki, będzie mniej responsywny i trudny do manewrowania.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nosisz buty w rozmiarze europejskim 45 lub większe, powinieneś wybrać deck o szerokości minimum 8”. W przeciwnym razie będziesz miał trudności z właściwym lądowaniem podczas wykonywania trików.

Szerokość deskorolki Zalecany wiek Rozmiar butów US Rozmiar butów UK Rozmiar butów EU
6.5" 3 - 5 6C - 11C 5Y - 10Y 23 - 28
6.75" 3 - 5 7C - 11C 6Y - 10Y 24 - 28
6.825" 4 - 6 9C - 12C 8Y - 11Y 26 - 30
7.0" 5 - 7 10C - 1 9Y - 12Y 28 - 32
7.125" 6 - 8 11C - 2 10Y - 1 29 - 33
7.25" 7 - 9 12C - 3 11Y - 2 30 - 34
7.375" 8 - 10 13C - 4 12Y - 3 31 - 35
7.5" 9 - 11 1 - 6 13Y - 5 32 - 38
7.625" 10 - 12 2 - 7 1 - 6 33 - 39
7.75" 12 - 14 4 - 9 3 - 8 35 - 42
7.875" 12 - 14 4 - 9 3 - 8 35 - 42
8" i większa 14 i większe 9 i większe 8 i większe 42 i większe

Twoja waga i styl jazdy to czynniki wtórne, które również mogą wywierać wpływ na rozmiar deskorolki.

Jeśli ważysz więcej niż przeciętna osoba, możesz wybrać deskorolkę większą o 0,25 cala. Jednak jeśli ważysz około 100kg, szerokość deskorolki nie powinna być mniejsza niż 8,5 cali, bez względu od rekomendacji związanych z rozmiarem Twoich butów.

Poza wagą, możesz rozważyć zakup szerszego decku (o około 0,25 cala) jeśli chcesz jeździć vert lub bowl, ponieważ zapewni Ci to lepszą stabilność. Dlatego też do jazdy na rampach używa się głównie blatów o szerokości od 8,5 do 9 cali, ponieważ ułatwiają one lądowanie.

Kompletna deskorolka a deskorolka custom

Czy powinieneś wybrać deskorolkę kompletną czy custom? Jeśli jeździsz już od jakiegoś czasu, masz obie możliwości. Jednak jeśli nie ma jeszcze aż tak dużego doświadczenia, kompletna deskorolka może być dla Ciebie lepsza.

Istnieje wiele kompletnych deskorolek wysokiej jakości, które zdobią niekończące się piękne grafiki. Kompletna deskorolka będzie zazwyczaj tańsza niż kupowanie oddzielnych komponentów i budowanie jej od zera. Kompletna deskorolka będzie to również bardzo wygodny wybór. Nie musisz przejmować się dobieraniem odpowiednich części składowych, które będą ze sobą kompatybilne ani mieć doświadczenia w składaniu deskorolki. Musisz jedynie wybrać odpowiedni rodzaj deskorolki, dopasowany do Twojego stylu jazdy i odpowiedni rozmiar, a Twoja kompletna deskorolka będzie od razu gotowa do jazdy.

Poza tym później możesz zawsze podkręcić swoją deskorolkę, kupują nowe trucki lub inne części.

Kompletne deskorolki mają zazwyczaj standardowy setup, ale mogą pojawić się pewne różnice w częściach, takie jak rozmiar kółek lub materiał, z którego wykonano blat.


Podpowiedź: Polepsz swoją deskorolkę dodając do niej nowe trucki lub kółka: Możesz również kupić kompletną deskorolkę i dodać do niej jedynie nowe trucki lub kółka, kiedy uznasz, że ich potrzebujesz. Kompletne deskorolki mają porządnej jakości blaty, dlatego warto zatrzymać deck, jeśli już zdecydowałeś się na upgrade.

Jeśli jesteś doświadczonym deskorolkarzem, zbudowanie własnej deskorolki da Ci możliwość posiadania customowej deskorolki.

Zaleta zbudowania własnej deskorolki to fakt, że możesz wybrać wszystkie części i spersonalizować swój model zgodnie ze swoimi preferencjami oraz stylem jazdy. Być może chcesz mieć wyższe trucki, aby zyskać większą zwrotność lub większe kółka, aby mieć większą prędkość. Wszystko zależy od Ciebie.

Nasze narzędzie do budowania deskorolek może okazać się pomocne, gdy będziesz wybierać części do swojej deskorolki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wszystkie części będą do siebie pasowały i sprawdzić, czy podoba Ci się wygląd stworzonej deskorolki. Kiedy kupisz deskorolkę przez nasze narzędzie do budowania deskorolek, otrzymasz ją złożoną przez ekspertów z naszego warsztatu z darmowymi dodatkami i voucherem.

Jeśli budujesz lub ulepszasz swoją deskorolkę, możesz przeczytać poniższe przewodniki, które pomogą Ci wybrać każdą z jej części.

Przewodnik po blatach do deskorolki

Przewodnik po truckach do deskorolki

Przewodnik po kółkach do deskorolki

Jeśli chcesz sam złożyć swoją deskorolkę, ale nigdy wcześniej tego nie robiłeś, możesz również przeczytać nasz przewodnik Jak zbudować deskorolkę z filmikiem z instrukcjami.

Blaty do deskorolki

Blat deskorolki to coś, czego nie można nie doceniać. Z pewnością chcesz mieć blat, który będziesz wytrzymały i wzbudzi "zaufanie" do deski.

Polecamy wybrać blat z klonu kanadyjskiego. To wysokiej jakości drewniany materiał, który jest w stanie wytrzymać ostre używanie, nie narażając się na złamanie ani deformację. Tworzy się z niego blaty dobrej jakości.

Z kolei chiński klon nadaje się dla początkujących i dzieci.

Jeśli deskorolka nie jest przeznaczona dla początkujących, blat będzie posiadał konstrukcję z 7 warstw, co widać z boku blatu. Dzięki temu zapewnia siłę i wytrzymałość.

Jeśli chodzi o kształt blatu, to najczęściej używany kształt, który już od lat jest standardem, to twin-tip, znany również jako "pastylka". Dzięki uniesionemu nose'owi i tailowi możesz z łatwością zmieniać kierunek jazdy. To najbardziej uniwersalny kształt, używany w blatach we wszystkich dyscyplinach, od jazdy ulicznej po vert. Wystarczy, że wybierzesz szerszy lub węższy blat. Szerszy blat zapewnia lepszą stabilność, a tym samym zazwyczaj używa się go do jazdy vert lub bowl, gdzie potrzebujesz dobrej równowagi podczas jazdy z dużą prędkością. Z kolei węższy blat będzie bardziej zwrotny i responsywny. Tym samym jest wybierany przez deskorolkarzy jeżdżących po ulicy w skate parku. Poza tym nadaje się również bardziej do trików na płaskich powierzchniach, takich jak ollies czy kickflipy.

Aby zyskać więcej informacji na temat blatów do deskorolek, w tym dowiedzieć się czegoś o rzadziej spotykanych kształtach, przeczytaj nasz przewodnik po blatach do deskorolek.

Poznaj nasz szeroki asortyment blatów do deskorolek

Trucki do deskorolek

W kompletnych deskorolkach stosuje się zazwyczaj standardowe trucki, jednak deskorolki wyższej jakości zazwyczaj posiadają wyższej jakości truski. Kupując trucki warto wybrać znane marki, ponieważ to właśnie one mają lepszą jakość. Znane marki są zazwyczaj bardziej wytrzymałe, ale jednocześnie są bardziej elastyczne i lepiej skalibrowane. Oznacza to, że pozwolą Ci lepiej i bardziej precyzyjnie sterować deskorolką.

Jeśli budujesz swoją własną deskorolkę i planujesz kupić trucki oddzielnie, przeczytaj nasz przewodnik po truckach do deskorolki. Trucki mogą mieć różne rozmiary i wysokość, dlatego trzeba wiedzieć, które będą pasowały do Twojej deskorolki i Twojego stylu jazdy.

Kup trucki do deskorolki

Kółka do deskorolki

Kółka do deskorolki różnią się od siebie. Kompletna deskorolka może być dostępna z kółkami w różnych rozmiarach i różnej twardości, co może wywierać znaczący wpływ na doświadczenia płynąc z jazdy.

rozmiar kółek

Średnica kółka (rozmiar kółka) wywiera wpływ na prędkość i zwrotność. Kompletne deskorolki do trików zazwyczaj mają kółka o średnicy 54 mm, co przekłada się na niezwykle dobre uniwersalne kółko.

Ogólnie rzecz biorąc sprawdzają się poniższe ogólne założenia:

  • Większe kółka zapewniają większą prędkość, ale mniejszą zwrotność
  • Mniejsze kółka zapewniają mniejszą prędkość, ale lepszą zwrotność

DUROMETR kółek

Durometr kółka opisuje jego twardość, co wpływa bezpośrednio na ich przyczepność, amortyzację wibracji, a nawet żywotność. Deskorolki do trików mają kółka o durometrze w granicach od 90A do 100A+, a im wyższy numer, tym twardsze kółko.

Ogólnie rzecz biorąc sprawdzają się poniższe ogólne założenia:

  • Twardsze kółka pozwalają rozwinąć większą prędkość oraz uzyskać dłuższą żywotność, ale mają mniejszą przyczepność i mniejszą amortyzację wstrząsów
  • Miększe kółka zapewniają większą amortyzację wstrząsów i lepszą przyczepność, ale mniejszą prędkość i krótszą żywotność

Przeczytaj nasz rozszerzony przewodnik po kółkach do deskorolek jeśli personalizujesz swoją deskorolkę i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Poznaj nasz szeroki asortyment kółek do deskorolek

Łożyska

W przypadku łożysk, niektóre deskorolki mają je mniej precyzyjne od innych. Precyzja jest mierzona w skali ABEC, a im wyższa liczba, tym płynniejsze i szybsze obroty zapewniają. Jednak nie zawsze warto mieć najszybsze łożyska. Szybsze łożyska mogą być droższe, ale jeśli koncentrujesz się głównie na trikach lub Twoja deska znosi częste uderzenia, nie potrzebujesz ich.

Jeśli będziesz używać swojej deskorolki na ulicy lub będziesz ostro jeździć, polecamy wybrać łożyska w skali ABEC 3-5.

Jednak jeśli planujesz jeździć stylem transition, możesz czerpać korzyści z szybszych łożysk w przedziale ABEC 7-9.

Kup łożyska do deskorolek

Produkty

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki