MENU
×

Kółka do deskorolki - poradnik

Wybór kółek do deskorolki zależy od stylu jazdy, zazwyczaj mniejsze kółka używane są do jazdy miejskiej i przez drobniejszych użytkowników, natomiast większe kółka używane są do jazdy w skateparkach i vert. Przeczytaj więcej o rozmiarach i twardości kółek, aby wybrać kółka spełniające Twoje potrzeby.

Kółka do deskorolki mogą mieć różne rozmiary, twardość oraz kolor, abyś miał z czego wybierać. Zazwyczaj wykonane są z poliuretanu (PU), który jest specjalnym rodzajem plastiku z dobrymi właściwościami elastycznymi, zapewniającymi sprężystość kółkom. Oznacza to, że kółka lepiej reagują na energię użytą przez użytkownika w kierunku kółek, niż w wypadku kółek z normalnego plastiku. Wybór kółek do deskorolki z odpowiednią twardością i rozmiarem jest ważny, jako że ma to wpływ na obracanie się kółek i Twój styl jazdy.

Rozmiar kółek

Rozmiar kółek podawany jest jako średnica, ma wpływ na to, jak szybko toczy się kółko oraz jak szybko przyspiesza - czyli jak szybko nabiera prędkości. Ogólnie, następujące zasady mają zastosowanie:

  • Większe kółka zapewniają wyższe prędkości, ale mniejszą zwrotność.
  • Mniejsze kółka zapewniają mniejsze prędkości, ale lepszą zwrotność.

50 - 53 mm: Mniejsze kółka w tym rozmiarze zazwyczaj używane są do jazdy ulicznej i skateparków w stylu ulicznym, przez drobniejszych użytkowników i w mniejszych deskorolkach. Przy kółkach w takim rozmiarze prędkość nie jest głównym celem, lecz by być jak najbliżej podłoża i krawędzi przy grindach, aby łatwiej wykonywać triki.

54 - 60 mm: Kółka w tym rozmiarze to najczęściej używane zestawy, zarówno przez początkujących jak i doświadczonych zawodników. Umożliwiają jazdę po rampach i w skateparkach w stylu vert, gdzie potrzebujesz odpowiedniej prędkości, by wjechać wysoko na rampę. Kółka takie zapewniają też bardziej uniwersalny styl jazdy.

Twardość kół

Twardość kółek w sklepie SkatePro określana jest przy pomocy skali, z literą A poprzedzoną numerem. Istnieje również skala z literą D. Łączy te wszystkie skale to, że im wyższy numer tym twardsze kółka. Czyli kółko z twardością 100A jest twardsze niż kółko 90A. Ogólnie, następujące zasady mają zastosowanie:

  • Twardsze kółka zapewniają większe prędkości i dłuższą żywotność, lecz mniejszą przyczepność i mniejszą absorpcję wstrząsów.
  • Bardziej miękkie kółka zapewniają większą absorpcję wstrząsów i przyczepność, lecz mniejszą prędkość i krótszą żywotność.

95-100A: popularna twardość wśród skaterów - nieważne czy do jazdy miejskiej, skateparków czy na rampy. Taka twardość to bezpieczny wybór.

Do transportu: Jeśli używasz deskorolki głównie do transportu, to bardziej miękkie kółka z dużą średnicą są preferowane, gdyż jazda wtedy jest bardziej komfortowa.

Do trików: Jeśli używasz deskorolki głównie do trików, to bardziej twarde kółka są preferowane, gdyż są bardziej responsywne, czyli masz większą kontrolę nad deską.

Wybór twardości kółek jest generalnie kwestią osobistych preferencji. Jeśli preferujesz bardziej miękkie kółka, to takie wybierz - jeśli bardziej twarde, to poszukaj właśnie takie.

Wskazówka: Białe kółka są bardziej wytrzymałe od kolorowych

Kolorowe kółka do deskorolki zawierają barwnik, który zużywa się szybciej niż PU. Białe kółka tego nie zawierają, więc bardziej czysty poliuretan sprawia, że białe kółka są bardziej wytrzymałe od kolorowych.

Produkty

Popularne produkty

';