MENU
×

Poradnik do trucków deskorolkowych

Traki mają wpływ na to, w jaki sposób deskorolka jeździ i skręca, ma również wpływ na to, czy jesteś w stanie wykonywać tricki. Dowiedz się więcej o truckach i jaki mają wpływ na Twój styl jazdy.

Traki do deskorolki to części w kształcie litery T pod deckiem, do których montowane są kółka. Dzięki nim Twoje ruchy są przekazywane do decku, aby deskorolka reagowała tak, jak tego chcesz. Odpowiedni zestaw trucków sprawi, że ty i deskorolka będziecie osiągali lepsze efekty.

Jeśli jesteś początkujący, dobrym pomysłem jest wybranie kompletnej deskorolki, która posiada już zamontowane traki. Jeśli wolisz kupić trucki osobno, najważniejszym aspektem jest szerokość traków. Jednakże, mając więcej doświadczenia na desce i chcąc zrozumieć lepiej działanie trucków, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej o elementach trucków oraz sprawdź porady, w jaki sposób można je dopasować do wybranego stylu jazdy.

Rozmiar trucków - który rozmiar wybrać?

Podstawową sprawą przy wyborze trucków jest to, czy rozmiar będzie pasował do deskorolki. Szerokość trucków wraz z kółkami powinna być tego samego rozmiaru co szerokość decku. Zapewni to optymalną stabilność deski. Jeśli trucki są za szerokie to będziesz zahaczał butami o kółka, jeśli zbyt wąskie to deskorolka będzie niestabilna.

JAK MIERZYĆ TRUCKI W DESKOROLCE?

Generalnie, nie musisz mierzyć trucków, gdyż wszystkie wymiary masz podane na stronie każdego produktu. Jeśli jednak chcesz je zmierzyć, to zmierz szerokość decku lub tzw. hangera, a następnie sprawdź nasz Poradnik do trucków deskorolkowych, aby ustalić potrzebny rozmiar trucków do swojej deskorolki.

Profil trucków – niskie, średnie czy wysokie?

Możesz wybrać trucki do deskorolki w zestawie niskim, średnim i wysokim. Wszystko zależy od Twojego stylu jazdy.

  • Niskie trucki mają krótszy kingpin, a to oznacza mniejszą odległość do powierzchni, po której jeździmy. Oznacza to również użycie mniejszych kółek. Trucki są bardziej stabilne w takim zestawie, odpowiednie do wykonywania tricków.
  • Średnie trucki są głównie używane do jazdy ulicznej i w skateparkach.
  • Wysokie trucki mają dłuższy kingpin, a to oznacza większą odległość do powierzchni, po której jeździmy. Dzięki temu taki zestaw jest idealny do jazdy po mieście, gdyż możesz wykonywać ciaśniejsze skręty. Większe kółka są zazwyczaj używane w takich zestawach. Jeśli zahaczasz w trakcie jazdy o kółka, warto dodać dodatkowe podkładki.

Profil trucków znajdziesz w opisie na stronie z danym produktem.

PODKŁADKI – DOPASUJ WYSOKOŚĆ TRUCKÓW I UNIKAJ ZAHACZANIA O KÓŁKA

Podkładki nie są niezbędnym elementem trucków, lecz można je dokupić, jeśli są potrzebne. Są dostępne w różnych designach i kolorach, zazwyczaj są dość tanim elementem.

Drogie czy tanie trucki? Kupuj od znanych producentów

Jako że trucki najprawdopodobniej wytrzymają dłużej niż deck i kółka w deskorolce, opłaca się wydać trochę więcej na kupno trucków od znanego producenta niż oszczędzać pieniądze na bezfirmowych truckach. Jakość tych pierwszych jest zazwyczaj lepsza i posłużą Ci dłużej. Jednocześnie są bardziej elastyczne, zapewniając lepszą kontrolę deskorolki. Będziesz również w stanie dopasować zestaw do swojego stylu jazdy.

Ciężkie czy lekkie trucki do deskorolki?

Ciężkie trucki zazwyczaj są łatwiejsze w grindach przez swoją większą wagę, lecz jednocześnie może być problem z wysokim uniesieniem deskorolki. Z tego względu ważne jest rozważenie, czy potrzebujesz lekkie czy ciężkie trucki. Jeśli nie jesteś zbyt duży, lepszym wyborem są lżejsze trucki, zwłaszcza gdy planujesz wykonywać sporo tricków i skoków. Z drugiej strony, jeśli masz sporo siły, aby wykopać wysoko deskę, cięższe trucki mogą być lepszym wyborem.

Z jakich części składają się trucki?

Trucki do deskorolki składają się z wielu części, takich jak bushingi, kingpin, baseplate, hanger oraz ośka. W tej sekcji dowiesz się więcej o każdej części i jaki ma ona wpływ na Twoją deskorolkę.

KINGPIN

Kingpin to niezbędną część trucków, umieszczona wewnątrz bushingu, utrzymuje wszystkie części razem. W wypadku uszkodzenia kingpina można go wymienić, nie ma potrzeby kupowania nowych trucków.

Kingpin to jedyna część, którą możesz dopasować w celu ustawienia, w jaki sposób skręca deskorolka. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, możesz zacząć eksperymentować z ustawieniami:

  • Dla bardziej ciasnych skrętów, poluzuj kingpin.
  • Dla bardziej stabilnej deski, dokręć kingpin.

Kupując kompletną deskorolkę z normalnym zestawem, nie musisz manualnie ustawiać kingpina, jest przystosowany dla początkujących użytkowników

BUSHINGI

Bushingi to okrągłe pierścienie, wykonane z poliuretanu, znajdujące się przy kingpinie. Mają za zadanie przekazywać nacisk ze stóp do trucków, pozwalając na skręty. Twardość bushingów determinuje, w jaki sposób skręca deskorolka:

  • Twarde bushingi są odpowiednie do wykonywania tricków, gdyż trucki są bardziej sztywne i stabilne w trakcie lądowania skoków. Z drugiej strony, ciężej wykonuje się skręty.
  • Miękkie bushingi są odpowiednie do jazdy po mieście, gdzie potrzebne są ciasne skręty. Szybciej reagują na nacisk ze stóp, przenoszony na bushingi i później na trucki.

HANGER

Hanger powinien być tego samego producenta, co baseplate. Jest to duży, trójkątny element z metalu, przez który przechodzi ośka. Musi być bardzo wytrzymały, gdyż jest poddawany wielu napięciom w trakcie grindów i innych tricków.

BASEPLATE

Baseplate to płaski metalowy element, montowany bezpośrednio na decku. W tym miejscu łączy się kingpin oraz hanger. Ma duży rozmiar, aby równo rozłożyć ciężar. Oznacza to, że Twoja waga jest równomiernie rozłożona na truckach, zapewniając większą stabilność oraz równomierną dystrybucję napięć w trakcie lądowania skoków. Dzięki temu cały zestaw jest bardziej stabilny.

Wypośrodkuj baseplate najlepiej jak to możliwe w trakcie montażu samodzielnego. Jeśli baseplate nie będzie umieszczony centralnie na środku, deskorolka będzie za każdym razem skręcała w jedną stronę. Większość deskorolek posiada nawiercone otwory do montażu baseplate, więc nie musisz się martwić o ich centralnie położenie. Gdy kupujesz kompletny zestaw, baseplate i reszta tworząca trucki jest zamontowana i gotowa do użytku.

OSKA

Ośka przechodzi przez hanger, do niej łączone są kółka. Po intensywnym użytkowaniu, ośka może przesuwać się na jedną stronę, przez co jedno kółko będzie luźne a drugie ciasne. W takiej sytuacji możesz spróbować użyć młotka, aby delikatnie umieścić ośkę na miejscu. Lecz jeśli problem się powtarza, użycie nowych trucków będzie lepszym rozwiązaniem niż męczenie się z przesuwającą się ośką.

Sprawdź naszą ofertę trucków do deskorolki, dostępnych w różnych designach, od wielu producentów i przeznaczonych do różnych poziomów zaawansowania.

Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta w celu uzyskania odpowiedzi na wszelkie dodatkowe pytania. Z przyjemnością pomożemy :-).

Popularne produkty

';