MENU
×

Kupowanie Nart Biegowych

W tym poradniku przedstawimy informacje dotyczące wyboru odpowiednich nart biegowych.

Kupując nowe lub pierwsze narty biegowe, musisz mieć na uwadze wiele aspektów. Najważniejsze: narty muszą pasować do stylu narciarstwa biegowego. Jest spora różnica między nartami do narciarstwa biegowego backcountry (jazda poza trasami) a nartach do wyścigów narciarstwa biegowego (np. wyścig Vasaloppet).

Narciarstwo Biegowe – na co zwracać uwagę?

Kupując narty biegowe kluczowe jest, aby zwrócić uwagę na rozmiar nart, wagę i camber, jeśli chcesz znaleźć narty pasujące do Twojego ciała i stylu jazdy. Ważne jest, aby narty biegowe pasowały swoją długością do Twojego wzrostu. Ponadto, waga nart zależy od stylu jazdy, np. jeśli potrzebujesz nart do wyścigów, powinny one być lekkie.

Narty biegowe - 3 Typy

Ogólnie, istnieją trzy typy nart biegowych.

NARTY BIEGOWE - KLASYCZNE

Klasyczne narty biegowe są odpowiednie do przygotowanych tras, mają wąski i lekki design, idealny do szybkiej jazdy. Przy tego typu nartach bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego poziomu cambera, aby uzyskać optymalną prędkość i kick na trasie. Klasyczne narty biegowe to najbardziej popularny rodzaj nart biegowych, często są używane w wyścigach, np. Vasaloppet.

Jeśli kupisz narty biegowe ze zbyt dużym camberem, nie będziesz w stanie docisnąć nart do śniegu, a strefa woskowana pod stopami bez kontaktu z podłożem będzie skutkowała "uciekaniem" narty.

Z drugiej strony, kupując zbyt miękkie narty biegowe, doświadczysz rzeczy przeciwnej. Świetną przyczepność, ale bardzo słaby ślizg, gdyż strefa woskowana pod stopami będzie cały czas zbyt mocno dociśnięta do śniegu. Z tego względu bardzo ważne jest znalezienie nart biegowych z odpowiednim camberem.

Polecamy wybór klasycznych nart biegowych, które są mniej więcej o 25 cm dłuższe od Twojego wzrostu.

NARTY BIEGOWE - ŁYŻWOWE

Narty biegowe do stylu łyżwowego można scharakteryzować długą strefą ślizgu. Znane są z długiego ślizgu i braku przyczepności. Narty biegowe do stylu łyżwowego posiadają wysoki stopień cambera i krótszy design, w porównaniu do nart do stylu klasycznego. Z tego względu ważne jest, aby wybrać odpowiedni camber w celu uzyskania optymalnych wrażeń z jazdy. Styl łyżwowy można porównać do jazdy na rolkach.

Polecamy wybór łyżwowych nart biegowych, których długość jest równa Twojemu wzrostowi.

NARTY BIEGOWE - BACKCOUNTRY

Narty biegowe backcountry są szersze, dzięki czemu są optymalne do jazdy poza trasami. Z tego względu narty backcountry są odpowiednie na miękkim i twardym śniegu.

Szerszy design sprawia, że Twoja waga jest rozłożona na większą powierzchnię i nie zapadasz się w śniegu. Niektóre narty biegowe backcountry mogą mieć zamontowany ski skin (foki), aby chronić przed "uciekaniem" narty. Dodatkowo, narty backcountry często posiadają stalowe krawędzie, aby mieć dobry grip krawędzi na zmrożonym śniegu.

Tak jak przy nartach klasycznych, polecamy narty backcountry ok. 20 cm dłuższe niż Twój wzrost.

Strefy Klasycznych Nart Biegowych

Klasyczne narty biegowe posiadają trzy strefy na podstawie (spód nart). Środkowa strefa zwana jest strefą woskowania, tam nakłada się wosk do kicka. Ta strefa pozwala na kick, gdy złapie śnieg. Ponadto, tył i przód narty to strefy ślizgu, tam nakładany jest wosk ślizgowy.

Jeśli nadal masz wątpliwości, jakie narty biegowe kupić, skontaktuj się z nami.

Produkty

Popularne produkty

';