×
MENU

Kupowanie kija hokejowego

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kija hokejowego lub kija do jazdy ulicznej powinieneś wziąć pod uwagę poziom umiejętności, wysokość oraz styl jazdy. Kije hokejowe najczęściej wykonane są z drewna lub połączenia różnego rodzaju materiałów, kije posiadają również różnego rodzaju flex. Ten poradnik pomoże ci wybrać najlepszy kij dla twoich potrzeb.

Posiadanie odpowiedniego kija jest ważne bez względu na to czy grasz w hokeja na lodzie czy hokeja ulicznego. Z tego względu nie powinieneś kupować pierwszego kija, który wpadnie ci w oko; zakup powinen być przemyślany, dostosowany do twoich potrzeb. Podczas zakupu musisz rozważyć kilka kryteriów, między innymi materiał, z którego kij został wykonany, flex (napięcie kija), twój wzrost w stosunku od kija oraz która ręka jest dominująca.

Kije hokejowe do jazdy na lodzie oraz jazdy ulicznej

Odpowiednia wysokość kija hokejowego jest taka sama dla jazdy na lodzie, jazdy ulicznej oraz jazdy hokejowej na rolkach czy wrotkach. Niemniej jednak ten sam rodzaj kija nie może być używany do każdego z wcześniej wspomnianych typów jazdy. Niektóre kije bardziej nadają się do użytku podczas gry w hokeja na lodzie, inne lepiej sprawdzą się podczas gry w hokeja ulicznego bądź w hokeja na rolkach czy wrotkach. Tradycyjnie kije wykonane z drewna i najlepiej sprawdzą się podczas gry w hokeja na rolkach i wrotkach, ponieważ są bardziej wytrzymałe i cięższe. Do tego typu jazdy możesz również użyć kija kompozytowego. Zauważ, że jeśli dokonasz zakupu kija przeznaczonego do gry w hokeja na lodzie i będziesz go używać do gry w hokeja na ulicy, jazdy rolkowej czy wrotkowej, czas użytkowania ostrza będzie znacznie krótszy.

Uchwyt hokejowy - drewno czy materiał kompozytowy

Kije do gry hokejowej na lodzie oraz gry hokejowej na rolkach czy wrotkach wykonane są z drewna bądź materiału kompozytowego. Materiał kompozytowy oznacza, że kij wykonany został ze stopu kilku materiałów.

 • Uchwyty wykonane z drewna są najtańsze jednak gdy łopatka kija się zużyje, trzeba wymienić cały kij. Drewniane uchwyty są również sztywniejsze oraz cięższe od tych wykonanych z kompozytu.
 • Uchwyty wykonane z kompozytu (aluminium, grafit, włókna węglowe, kewlar oraz tytan) mają możliwość wymiany ostrza. Tego typu kije są zazwyczaj droższe, jednak są też bardziej wytrzymałe i lżejsze.

Rozmiar

Istnieją dwa podstawowe rozmiary: dla dorosłych oraz dla młodzieży.

 • Kije dla dorosłych wykonane są z myślą o doświadczonych zawodnikach, którzy mają zdolność kontroli sztywniejszego, cięższego oraz dłuższego kija z szerzym ostrzem. Te kije posiadają długość od 140 do 158 cm (długość uchwytu).
 • Kije dla młodzieży są węższe, lżejsze oraz zwinniejsze. Te modele posiadają długość od 116 do 138 cm (długość uchwytu).

Długość - znajdź odpowiednią długość kija

Długość kija jest mierzona bez łopatki. W powyższej sekcji ( Rozmiar ) możesz sprawdzić standardowe rozmiary.

Znajdź właściwą długość postępując zgodnie z dwoma krokami:

 1. Załuż swoje łyżwy, skieruj ramię wzdłuż boku ciała i chwyć koniec kija. Zegnij lekko ramię, jednocześnie trzymając kij blisko ciała. Jeśli dół łopatki skierowany jest w górę- dlugość jest poprawna.
 2. Trzymaj kij pionowo przed sobą z dolną częścią łopatki na ziemi i uchwytem skierowanym do podbródka. Długość jest odpowiednia, gdy:
  • Będąc w łyżwach- koniec kija nie może sięgać poza podbródek.
  • Będąc bez łyżew- koniec kija nie może sięgać powyżej czubka nosa.

Krótki vs. Długi kij hokejowy

Krótszy kij hokejowy zapewnia większą kontrolę, natomiast dłuższe kije dają możliwość na mocniejsze strzały i większy zasięg. Z tego powodu wielu ofensywnych graczy preferuje krótsze kije, natomiast defensywni gracze decydują się na dłuższy kij.


Wskazówka: Niektórzy gracze kupują dłuższe kije, aby później uciąć je do odpowiedniej wysokości.

Flex - elastyczność i sztywność kija

Termin flex używany jest do określenia sztywności bądź elastyczności kija hokejowego. Flex decyduje o kontroli nad krążkiem oraz sile odbicia podczas gry.

 • Im mniejszy flex, tym bardziej giętki kij
 • Im większy flex, tym bardziej sztywny kij

Kije hokejowe występują w średniej skali elastyczności- 85 i wzrastają nawet do 110. Bardziej elastyczne kije są jednocześnie cięższe, co daje większą moc uderzenia.

 • Początkujący użytkownicy powinny zacząć od kijów hokejowych ze średnią elastycznością- gdy kij jest zbyt sztywny, tracimy wyczucie drążka i kontrolę nad nim.
 • Większym i silniejszym graczom polecane jest użycie kijów hokejowych z większą elastycznością, aby zbalansować siłę, z którą odbijany jest drążek

Łopatka hokejowa

Łopatka zwykle wykonana jest z drewna, czasem wzmocnionego innymi materiałami, takimi jak tworzywa sztuczne, włókno szklanege lub włókno węglowe. Łopatki do gry w hokeja na rolkach często wykonane są z materiału kompozytowego.

Czy kij powinien być po mojej prawej, czy lewej stronie?

Kije hokejowe oznaczone są literami "L" lub "R":

 • L - dla graczy, którzy trzymają łopatkę po lewej stronie ciała
 • R - dla graczy, którzy trzymają łopatkę po prawej stronie ciała

Bycie praworęcznym bądź leworęcznym nie decyduje o tym, który kij powinieneś kupić. Lewy i Prawy odnosi się do tego, po której stronie ciała znajduje się krążek podczas gry.

Aby mieć pewność co do preferowanej strony, możesz złapać kij i ustawić się w tej samej pozycji, w jakiej przygotowujesz się do uderzenia krążka.

 • Powinieneś wybrać lewy kij, jeśli krążek znajduje się po twojej lewej stronie. Połóż prawą rękę na górze kija, natomiast lewą bliżej łopatki.
 • Powinieneś wybrać prawy kij, jeśli krążek znajduje się po twojej prawej stronie. Połóż lewą rękę na górze kija, natomiast prawą bliżej łopatki.

Zobacz naszą selekcję kijów do hokeja na lodzie lub hokeja ulicznego.

Popularne produkty