MENU
×

Pianka do pływania - co musisz mieć na uwadze?

Gdy kupujesz swoją pierwszą, lub kolejną piankę do pływania, jest kilka ważnych rzeczy do rozważenia:

  • do czego i gdzie będziesz jej używał
  • grubość
  • design

Pianka do pływania to neoprenowy strój przeznaczony do sportów wodnych, jak surfing, wakeboarding, kitesurfing itp. oraz rekreacji, jak pływanie na dętce (tubing); dzięki piance będzie ci ciepło i komfortowo w wodzie. Pianki dla dzieci są często stosowane jako ochrona przed promieniami słonecznymi oraz chłodną wodą.

Ludzie często myślą, że pianka do pływania powinna zapewnić im suchość, lecz w rzeczywistości zatrzymuje ona pod spodem cienką warstwę wody, która jest ogrzewana przez twoje ciało.

1. Typ pianki oraz grubość na podstawie temperatury jako kluczowy aspekt

Zanim przejdziemy do aspektów technicznych, musimy się zastanowić, jaki sport uprawiasz. Standardowo istnieją cztery główne typy pianek - pełna pianka z kapturem, pełna pianka, shorty (krótki rękawek i nogawki) oraz Long John (długie nogawki i bezrękawnik). Istnieją również różne odmiany, jak pełna pianka z krótkimi rękawkami lub shorty z długimi rękawkami.

Jako że głównym zadaniem pianki do pływania jest utrzymanie cię w cieple, wybór typu pianki mocno zależy od temperatury wody/powietrza, w której będziesz jej używał. Tzw. chillfactor trzeba również mieć na uwadze.

Na przykład, sporty wietrzne jak surfing, kitesurfing, windsurfing wymagają grubszej, cieplejszej pianki. Jednocześnie, musi być ona giętka i wytrzymała, więc zdecydowanie potrzebujesz pianki do pływania dobrej jakości. Skimboarding na falach jest podobny. Ogólnie pisząc, przy tych sportach dobrym pomysłem jest kupienie pełnej pianki jako pierwszego stroju, shorty z długim/krótkim rękawem jako drugi.

Z drugiej strony surfing po wodach śródlądowych zazwyczaj odbywa się na spokojniejszych, cieplejszych wodach, więc jest mniejsza potrzeba używania grubszej pianki (np. wakeboarding, flatland skimboarding, narty wodne). W takim wypadku pierwszym zakupem powinna być pianka shorty (długi/krótki rękaw) a drugim pełna pianka na okres poza sezonem letnim.

W SUP i kajakach często stosuje się piankę Long John (i wiatroszczelną górę, jeśli jest potrzebna), gdyż ciągłe ruchy ramionami mogą być niewygodne w grubej, pełnej piance.

Stworzyliśmy tabelę, która ułatwia wybór grubości i rodzaju pianki ze względu na wody, w jakich będziesz uprawiał sport. Bardzo ważne jest, byś znał warunki panujące na wodzie przed podjęciem decyzji.

Pamiętaj, że tabela oferuje wskazówki, lecz wybór rodzaju pianki zależy także od osobistych preferencji i potrzeb. Podstawą jest, by było ci ciepło i komfortowo!

2. Jak odczytywać grubość?

Zmienność odpowiedniej temperatury określona jest na podstawie poziomu aktywności, temperatury otoczenia oraz twojej wagi. Miej to na uwadze. Lycra UV dla najcieplejszych warunków to specjalny przeciwsłoneczny t-shirt, który możesz użyć do ochrony przed słońcem.

Jak widać, grubość pianki neoprenowej nie zawsze jest podana jako pełna liczba. Co oznaczają dwie cyfry, rozdzielone ukośnikiem?

Pierwsza cyfra oznacza grubość neoprenu w okolicy klatki piersiowej/ud, natomiast cyfra po ukośniku oznacza grubość w nogach i rękach. Na przykład 4/3 mm oznacza, że pianka ma 4 mm w klatce piersiowej i 3 mm w kończynach. Dzięki temu utrzymujesz temperaturę na odpowiednim poziomie, a w tym samym czasie masz swobodę ruchów kończyn.

3. rozmiar i design...tak, ma znaczenie...ogromne

  • Rozmiar

Wybór odpowiedniego rozmiaru pianki do pływania jest ważny, ponieważ im ciaśniejszy i przylegający model masz, bez utraty komfortu, tym lepiej chroniony jesteś przed zimnem. Dobrze dopasowana pianka do pływania powinna dawać uczucie drugiej skóry i utrzymywać tą cienką warstwę wody pomiędzy pianką a ciałem (lecz pianka nie może być zbyt ciasna, by nie uniemożliwiać krążenia krwi). By przetestować piankę przed użyciem w wodzie, unieś ręce nad głowę i wyprostuj. Powinieneś poczuć lekki opór, lecz nie może pianka ograniczyć twojego ruchu. Zrób kilka ruchów jak przy wiosłowaniu i przysiadów - jeśli możesz je wykonać, to najprawdopodobniej pianka jest dobrze dopasowana.

Pianka musi być ciasno spasowana przy szyi (lecz bez podduszania), gdyż w tym miejscu w łatwy sposób może wlewać się do środka woda.

Poza tym, pianki są dostępne w standardowych rozmiarach - XS, S, M, L, XL, XXL, lub w brytyjskich odpowiednikach - 4, 5, 8, 10, 12, 14. Jedyny haczyk to spotykane czasami oznaczenie ‘S’ lub ‘T’ po rozmiarze, co oznacza wersję niską (short) i wysoką (tall) standardowego rozmiaru. Na przykład ST oznacza rozmiar small/ tall.

  • Design (Zamki i Szwy)

Jeśli chodzi o design, to już wcześniej wspomnieliśmy o tym, jak ważne jest ile wody dostaje się do środka pianki, na przykład w okolicy szyi. Rodzaje zamków i szwy to ważny element, który ma wpływ na to, ile wody dostaje się do środka pianki i z niej wydostaje. Im mniej tym lepiej.

Zamek na klatce piersiowej: są najprzydatniejsze, jeśli chodzi o wlewanie się wody. Design z zamkiem na klatce piersiowej jest najcieplejszy i relatywnie nowszy.

Zamek na plecach: umożliwia łatwiejszy dostęp wodzie (lecz również łatwiej się taką piankę zakłada) i jest trochę chłodniejsza. Design z zamkiem na plecach jest starszy w porównaniu do designu z zamkiem na klatce piersiowej, jednak jest wygodniejszy w zakładaniu i ma niższą cenę.

Zamek na przodzie: daje tobie i wodzie łatwy dostęp do wnętrza pianki, zazwyczaj tego rodzaju pianki są chłodniejsze od innych.

Szwy są również ważne w aspekcie utrzymywania ciepła i zapobiegania dostawania się wody do wnętrza pianki.

Flatlock: oznacza, że kawałki neoprenu zostały zszyte na zewnątrz i wewnątrz pianki do pływania.

Sealed: oznacza, że kawałki neoprenu zostały zszyte i sklejone ze sobą, aby zapobiec dostawaniu się do środka wody. Jest przydatna przy niskich temperaturach.

Sealed and Taped: oznacza, że po zszyciu i sklejeniu taśma została umieszczona na kleju, by zatrzymywać ciepłe powietrze w środku.

4. co sprawia, że pianka jest dobra?

Jak przy każdym innym produkcie, neopren może być różnej jakości. Dobrej jakości neopren zatrzymuje sporo powietrza, dzięki czemu jest lepszym izolatorem i jest cieplejszy. Ponadto, powinien być wytrzymały i elastyczny.

Ogólnie ujmując, dobra pianka do pływania przepuszcza mniej wody, dobrze pasuje i izoluje, jest wytrzymała i elastyczna. Zazwyczaj większa elastyczność oznacza mniejszą wytrzymałość, lecz dobrej jakości pianki łączą obie te cechy. Najlepszej jakości pianki do pływania są o 1 mm cieńsze, wytrzymałe, bardziej elastyczne, komfortowe i oferują podobną izolację jak te grubsze dzięki dobrej jakości neoprenowi.

gotowy na wodę?

Podsumowując:

  • Musisz najpierw zastanowić się, jakiego rodzaju sport i gdzie chcesz uprawiać
  • Następnie musisz mieć na uwadze temperaturę
  • Znajdź odpowiedni rozmiar
  • Wybierz pasujący design

A na koniec - baw się dobrze!

Produkty

Popularne produkty

';