×
Menu

Tulejki - opis

Tulejki wkłada się pomiędzy łożyska w każdym kole. Tuleki używa się w rolkach, hulajnogach, waveboard i praktycznie wszystkim co obraca się za pomoca łożysk.

Zawsze powinieneś używać odpowiednich tulejek do Twoich kółek. Bez tulejek, łożyska ulegają przeciążeniom, nierówno się kręcą i niszczą się po krótkim czasie. Gdy używasz nieodpowiednich tulejek, łożyska moga być niezabezpieczone i mogą ruszać się podczas obracania się kółka.

Rodzaje tulejek

Najczęściej spotykane tulejki:

  • 6mm spacers
  • 8mm spacers

6mm

Tulejki 6mm-owe posiadają po środku dodatkowy pierścień (niebieska część na rysunku). Możesz je używać z ośkami 6mm.

Używane tylko z ośkami 6mm. Tulejka umieszczona pomiędzy dwoma łożyskami, utrzymuje je ściśle w poprawnej pozycji i zmniejsza wewnętrzną średnice łożyska do 6mm.

Jak wyciągnąć łożyska z 6mm tulejką

8mm

Tulejki 8mm ściśle wpasowują się pomiędzy łożyska i nie posiadają dodatkowego pierścienia, widoczengo z zewnątrz. Używa się z ośkami 8mm.

Używana zawsze z ośkami 8mm. Tulejka umieszczana jest luźno pomiędzy łożyskami i wyśrodkowuje się przy zamontowaniu śruby od kółka. Zmniejsza napięcie przekazywane do łożysk.

Jak wyjąć łożyska z 8mm tulejką

Materiał

Większość tulejek jest zrobiona z metalu, lecz spotyka się również tulejki plastikowe - sa one jednak mniej wytrzymałe od metalowych i łatwo się rozwarstwiają. Sugerujemy używanie tulejek metalowych.

Mini / Mikro (688)

Niektórzy producenci używają mini lub mikro łożysk, które wymagają użycia specjalnych tulejek. Mikrołożyska mają mniejszą średnicę więc standardowe tulejki nie mogę być użyte. SkatePro nie sprzedaje mikrołożysk i mikrotulejek.

Produkty

SkatePro