×
MENU

Kupowanie hulajnogi

Ten przewodnik pomoże Ci wybrać hulajnogę odpowiednią do Twoich potrzeb i wytłumaczy najważniejsze kwestie dotyczące kupowania hulajnogi.

Hulajnogi różnią się między sobą tak samo jak samochody i rowery. Żeby miec pewność

Pamiętaj, że zawsze możesz się z nami skontaktować, jeśli masz wątpliwości, którą hulajnogę wybrać.

Hulajnogi rekreacyjne i do zabawy

Na rynku dostępnych jest wiele hulajnóg i nie wszystkie z nich sa wysokiej jakości. Dlatego ważne jest by wiedzieć na co zwracac uwagę:

 • Regulowana wysokość: czy możliwa jest regulacja wysokości kierownicy? czy można to zrobić przy pomocy szybkiego zapięcia?
 • Czy jest składana: jak się ją składa? czy są jakieś śrubki, które mogą łatwą odpaść czy zamyka się za pomoca jednego przycisku (klamry)?
 • Jaka jest maxymalna waga użytkownika?
 • Czy kółka zrobione sa gumy czy plastiku?
 • Czy można wymienić łożyska?

Radzimy zakup hulajnogi wyczynowej dla dzieci powyżej 8-go roku życia, nawet jeśli będzie ona służyła tylko do jazdy. Żadna z hulajnóg w pierwszej kategorii nie wytrzyma robienia trików, ewolucji i nie może być używana na przeszkodach.

Hulajnogi wyczynowe i freestyle

Jeśli chcesz używać hulajnogi do robienia trików i ewolucji, musisz mieć pewność, że wytrzyma ona duże obciążenia. Jazda na przeszkodach i ewolucje mocno obciążają spawy, ster i pozostałe metalowe części, zwłaszcza, że kółka w hulajnodze nie posiadają żadnego systemu amortyzacji, który absorbował by lądowanie. Oznacza to, że wszystkie śrubki i nakładki powinny być regularnie dokręcane !

Na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę wyczynową:

 • Jednoczęściowe elementy: Czy kierownica jest zrobiona z jednego elementu? A widelec? Jednoczęściowe elementy wytrzymują dłużej.
 • Czy rdzeń koła jest metalowy? Rdzenie metalowe są trwalsze niż plastikowe.
 • Jakiego systemu kompresji użyto? HIC, SCS, ICS czy innego? To decyduje o utrzymaniu i konserwacji Twojej hulajnogi oraz o tym jak się obraca i zachowuje podczas robienia trików.
 • Jakość steru - po prostu, im lepsza jakość ty lepsza trwałość oraz lepsze obroty.
 • Lekka czy ciężka? Lekkie hulajnogi sa nietrwałe i łatwiej ulegają zniszczeniu niż cięższe i solidne hulajnogi. Lekkie hulajnogi sa używane wyłącznie przez bardziej doświadczonych riderów.

Hulajnogi wyczynowe, dla maksymalnej kontroli i przyspieszenia, mają kółka wielkości 98 - 110 mm. Mogą być oczywiście używane to zwykłej jazdy, ale nie są aż tak wygodne na dłuższych dystansach. Są one również niższe niż hulajnogi przeznaczone do jazdy.

Zobacz więcej: Wszysko o hulajnogach wyczynowych

Hulajnogi transportowe - przeznaczone do jazdy

Hulajnogi transportowe są przeważnie większe niż rekreacyjne i wyczynowe, posiadają większe koła, ponad 120 mm, które dają duży komfort jazdy. Na co zwrócić uwagę kupując taką hulajnogę:

 • Regulowana wysokość? Czy kierownica może być podwyższona i czy można to łatwo zrobić za pomocą klamry?
 • Czy jest składana: jak się ją składa? czy są jakieś śrubki, które mogą łatwą odpaść czy zamyka się za pomoca jednego przycisku?
 • Jaka jest maksymalna waga użytkownika? Nie można jej przekroczyć.
 • Kółka gumowe czy plastikowe? Kółka zrobione z gumy dają większy komfort z jazdy i maja lepszą przyczepność.
 • Jakich użyto łożysk? Do jazdy sugerujemy łożyska Abec 5 i wyższe.
 • Niektóre hulajnogi transportowe zaprojektowano wyłącznie dla osób dorosłych.

Nigdy nie używaj hulajnogi transportowej na rampach i przeszkodach, zniszczysz ją i stracisz prawo do reklamacji.

Konserwacja i kilka faktów o hulajnogach

Bez względu na rodzaj i przeznaczenie, o wszystkie hulajnogi trzeba odpowiednio dbać i utrzymywać. Żadna hulajnoga nie wytrzyma wilgotnych i mokrych nawierzchni czy piasku.
Każda hulajnoga może się zniszczyć, bez względu jak bardzo jest umocniona, ponieważ obciążenia podczas jazdy a zwłaszcza lądowania trików moga być naprawde duże.

Konserwacja i dbałość jest kluczowa dla każdej hulajnogi, pamiętaj aby przeczytać instrukcję obsługi. Jednak czyszczenie łożysk i dokręcanie śrubek jest zawsze wskazane. Wielu użytkowników ma w zwyczaju regularną wymianę łożysk, gdyż są one podatne na wiele przeciążeń.

Dziękujemy za przeczytanie naszego poradnika!
Eskperci ds. hulajnóg, SkatePro.

Przeczytaj również Wszystko o hulajnogach wyczynowych
Przeczytaj Reklamacja i konserwacja hulajnogi

SkatePro