×
MENU

Jak wymienić kółka w rolkach?

Kółka to część rolek, która najszybciej się zużywa. Wymiana kółek w wielu przypadkach da Ci wrażenie, że używasz całkiem nowych rolek. Na szczęście możesz z łatwością wymienić kółka samemu - postępuj zgodnie z naszym poradnikiem.

Potrzebne narzędzia: klucz imbusowy lub skate-tool (przy niektórych rolkach możesz potrzebować 2 narzędzia, po jednym na każdą stronę kółka).

Użyj narzędzia na śrubie trzymającej ośkę. W niektórych przypadkach będziesz potrzebował dwóch narzędzi lub kluczy imbusowych, tak jak pokazane na obrazku powyżej.
Po odkręceniu śruby można usunąć ośkę i śrubę. Usuń również stare kółko z szyny.

W tym momencie dobrym pomysłem jest wyczyszczenie szyny i łożysk. Polecamy wytarcie brudu suchą ścierką w miejscu, gdzie było zamontowane kółko.

Użyj skate-tool lub klucza imbusowego, aby usunąć łożyska ze starego kółka. Jeśli chcesz użyć tych łożysk ponownie, to wytrzyj z nich cały brud suchą ścierką. Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić łożyska, to przeczytaj nasz poradnik na ten temat.


Poza łożyskami, w kółku jest również umieszczona podkładka. Ta podkładka powinna być również użyta w nowym kółku (zauważ, że niektóre rolki posiadają 2 lub 3 podkładki).

Umieść łożyska i podkładkę w nowym kółku. Łożyska powinny być ciasno dopasowane (jeśli łożyska nie są ciasno dopasowane, to występują luzy w kółku, czego powinieneś unikać. Znajdź lepsze kółka z bardziej ciasnymi piastami).

Nowe kółko jest gotowe do montażu. Umieść nowe kółko w wolnym miejscu w szynie.

Umieść ośkę w kółku, a następnie śrubę. Dokręć śrubę. Śruba powinna być dokręcona dość mocno, ale nie za mocno, aby kółko mogło się swobodnie obracać.

Powtórz ten proces dla wszystkich kółek. Nowe kółka mają zazwyczaj większą średnicę w porównaniu do zużytych kółek. Z tego powodu będziesz mógł szybciej jeździć, więc uważaj w trakcie pierwszej jazdy po wymianie kółek.

Produkty